Nasze ciało składa się w ok. 70% z wody. Jest ona niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania i utrzymania zdrowia. Dotyczy to również największego i najcięższego organu człowieka, czyli skóry.
Skóra magazynuje blisko 20% wody zawartej w naszym ciele. Jedną z ważniejszych funkcji fizjologicznych skóry jest ochrona organizmu przed utratą wody. Skuteczność tej ochrony uzależniona jest od równowagi wodno-lipidowej w skórze, a więc od właściwego jej nawilżenia i natłuszczenia. Odpowiednie nawodnienie skóry wpływa zarówno na jej funkcjonowanie, jak i zdrowy, dobry wygląd.
Dobrze nawodniona skóra charakteryzuje się elastycznością i sprężystością. Za utrzymanie elastyczności odpowiadają włókna kolagenu i elastyny, które tworzą sieć utrzymującą sprężystość skóry. Niestety nawet niewielkie odwodnienie zaburza pracę fibroblastów, odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny. Dlatego dla utrzymania odpowiedniej elastyczności skóry, należy regularnie nawilżać ją od środka, spożywając wodę. Picie odpowiedniej ilości wody działa korzystnie również na nasz krwioobieg, co przekłada się na lepsze ukrwienie, a także elastyczność skóry.
Łuszczenie naskórka jest naturalnym procesem, dzięki któremu odbywa się ciągła odnowa skóry. Picie odpowiednich ilości wody ma duży wpływ na prawidłowy przebieg odbudowy.
Najbardziej zewnętrznym obszarem naskórka jest warstwa rogowa, która składa się z martwych komórek, połączonych ze sobą desmosomami, czyli ścisłymi połączeniami na zasadzie zatrzasków. Aby mogło nastąpić złuszczenie martwego naskórka konieczna jest degradacja połączeń między martwymi komórkami, a do tego niezbędna jest właśnie woda. Jej niedobór w skórze ogranicza zdolność złuszczania, przez co naskórek pogrubia się, jest szorstki i pęka.
Piękny i młody wygląd skóry w dużej mierze zależy od zachowania jej równowagi wodnej. Dobrze nawodniona skóra jest pełna blasku i ma zdrowy kolor. Jej odwodnienie sprawia, że wydaje się szara i zmęczona. Niedobór wody zaburza również pracę fibroblastów, odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny, co prowadzi do przyspieszenia procesów starzenia, wiotczenia się skóry i powstawania zmarszczek. Nawadnianie skóry od wewnątrz zapobiega jej przesuszaniu i utracie lipidów, a tym samym zbyt szybkiemu starzeniu się skóry.
Woda jest budulcem płaszcza hydrolipidowego, stanowiącego naturalną barierę ochronną skóry. Potrzebuje ona więc odpowiedniej dawki nawilżenia, aby nie stała się podatna na uszkodzenia, alergie i infekcje. Woda sprawia także, że skóra jest mniej wrażliwa na warunki zewnętrzne – promieniowanie słoneczne, mróz, smog lub inne zanieczyszczenia i szkodliwe substancje.
Odpowiednie nawodnienie skóry od środka ma duży wpływ na jej zdrowie i dobrą kondycję. Nie bez znaczenia jest również zewnętrzny kontakt skóry z wodą, czyli to, w jaki sposób o nią dbamy podczas codziennej toalety. Woda wodociągowa, która trafia do kranów w naszych domach jest wodą uzdatnioną. Może jednak charakteryzować się wysoką twardością. Na twardość wody wpływa to, ile jonów wapnia i magnezu zawiera. Im jest ich więcej, tym większa jest również twardość wody. Twarda woda niestety nie wpływa korzystnie na kondycję skóry. Może ona powodować m.in.:
Niedostatecznie nawilżona skóra myta w twardej wodzie dodatkowo się wysusza. W przypadku cery tłustej, sole magnezowe i wapniowe oddziaływają agresywnie na gruczoły łojowe, co w efekcie powoduje nadmierne wytwarzanie sebum. Badania dowodzą również, że twarda woda może zwiększać ryzyko wystąpienia egzemy lub pogarszać jej objawy. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykułach: „Twarda woda pogarsza kondycje skory u osób cierpiących na egzemę” oraz „To już pewne – twarda woda sprzyja egzemie”.
Dlatego jeśli chcemy odpowiednio dbać o naszą skórę, oprócz spożywania odpowiedniej ilości wody, powinniśmy zatroszczyć się również o to, aby miała ona bezpośredni kontakt z odpowiednio zmiękczoną wodą, pozbawioną nadmiaru jonów wapnia i magnezu.
Problem twardej wody można w łatwy i skuteczny sposób rozwiązać montując zmiękczacz eVOLUTION