Złoże jonowymienne jest kluczowym elementem zmiękczacza - to dzięki z niemu z wody usuwane są jony odpowiadające za twardość. Im złoże jest większe, tym zmiękczacz może dostarczyć więcej miękkiej wody w danej jednostce czasu.
Czym jest złoże jonowymienne?
Złoże jonowymienne tworzy specjalna żywica o żelowej strukturze. Wypełnia ona zbiornik wewnątrz zmiękczacza, tworząc tzw. kolumnę jonitową.
Żywica jonowymienna składa się z niewielkich, okrągłych ziaren o porowatej strukturze.
Struktura polimeru żywicy zawiera stałe, trwale do niej przytwierdzone jony ujemne.
Do każdego ujemnie naładowanego ziarna przytwierdzony jest dodatnio naładowany jon sodu, który żywica przyciąga jak magnes.
Sód jest jonem mobilnym i może być wymieniony na inny jon.
Każde miejsce styku sodu i stałego ujemnego ładunku żywicy to miejsce wymiany jonów.
Jak działa złoże jonowymienne?
Po podłączeniu zmiękczacza do głównego zaworu wody, każdy jej litr (poza okresem regeneracji) zanim trafi do punktów poboru w domu przepływa przez złoże jonowymienne. W nim jony wapnia i magnezu powodujące twardość wody wymieniane są na jony sodu. W ten sposób do kranów oraz domowych urządzeń i sprzętów pobierających wodę trafia już odpowiednio zmiękczona.
Jak to się odbywa?
Zawarte w twardej wodzie jony wapnia i magnezu mają silniejszy ładunek dodatni niż jony sodu przytwierdzony do złoża. Oznacza to, że ujemny ładunek żywicy mocniej je przyciąga, niż mobilny sód.
Gdy twarda woda przepływ przez złoże sód zostaje wyparty z żywicy, a jego miejsce zajmuje wapń i magnez – w złożu zachodzi wymiana jonowymienna.
Niechciane jony wapnia i magnezu są wymieniane na jony sodowe, które – co ważne - nie zmieniają zasolenia wody.
Wydajność złoża jonowymiennego
Każde złoże znajdujące się w zmiękczaczu wody ma określoną wydajność. Mówią o niej dwa parametry:
maksymalna pojemność jonowymienna (m³x°dH), czyli ilość wody, którą urządzenie może zmiękczyć między dwoma regeneracjami;
maksymalne natężenie przepływu (m³/h lub dm3/min), określające wartość graniczną, do której urządzenie będzie w 100% zmiękczało wodę.
Im wyższe są te parametry, tym wydajniejszy jest zmiękczacz. Nie oznacza to jednak, że urządzenie znacznie przewymiarowane pod względem tych parametrów będzie dla nas najlepszy – może bowiem generować zawyżone koszty eksploatacji. Dobór odpowiedniego zmiękczacza do naszych potrzeb (o odpowiedniej wydajności złoża) warto zlecić fachowcy.
Pojemność jonowymienna zmiękczacza wody
Każdy zmiękczacz ma określoną pojemność jonowymienną. Oznacza to, że powierzchnia jego żywicy jest ograniczona, więc ma też skończoną liczbę miejsc wymiany jonów. Jeżeli pojemność jonowymienna jest bliska wyczerpaniu zmiękczacz rozpoczyna proces regeneracji złoża. W tym celu używa soli i wody, z której wytwarza roztwór solanki. Podczas regeneracji złoże przepłukiwane jest solanką w wyniku czego usuwane są z niego jony wapnia i magnezu oraz pęcherzyki i nieregularne puste przestrzenie między ziarnami, a jony sodu ponownie przyczepiają się do powierzchni żywicy. Po zakończonej regeneracji (która trwa ok. 2 godziny) nadmiar solanki wraz z usuniętymi jonami wapnia i magnezu, czyli tzw. popłuczyny, są odprowadzane do kanalizacji, a żywica jest gotowa do dalszej wymiany jonów i zmiękczania wody.
Poznaj zmiękczacz wody przeznaczony dla większych domów jednorodzinnych.