Aby utrzymywać odpowiednie nawodnienie, powinniśmy spożywać wodę w ciągu całego dnia. Nie każdy jednak pamięta o regularnym uzupełnianiu płynów. Wiele osób ma problem z piciem wody i zastępuje ją innymi napojami, często tymi sztucznie słodzonymi. Tymczasem sposobem na dostarczanie wody organizmowi jest m.in. rozszerzenie codziennej diety o owoce. Spożywając je zyskamy podwójnie – nie tylko uzupełnimy wodę w naszym organizmie, ale przy okazji zaserwujemy mu dawkę cennych witamin, a także mikro- i makroelementów.
Na szczycie listy top 10 owoców o największej zawartości wody plasuje się arbuz z wynikiem 93%. Oznacza to, że spożywając 300 g arbuza dostarczamy organizmowi nawet 279 g wody. Arbuz jest niskokaloryczny, a przy tym charakteryzuje się wysoką zawartością potasu, wapnia, magnezu, fosforu i żelaza. Jest także źródłem witaminy C, B6 i beta karotenu. Zawarte w arbuzie witaminy i minerały pomagają obniżać ciśnienie tętnicze krwi.
Dużą zawartością wody, bo aż 92%, wyróżniają się również truskawki. Są nie tylko pyszne, ale i bardzo zdrowe. Truskawki są bogate w witaminę C, potas, kwas foliowy i błonnik. Przeciwutleniacze, które zawierają neutralizują wolne rodniki tlenowe, odpowiadające za uszkadzanie struktur organizmu i wywoływanie różnych chorób.
Wyróżnia się 91% zawartością wody. Grejpfrut jest bogaty w błonnik, witaminę C i inne przeciwutleniacze, dzięki czemu uznawany jest za jeden z najzdrowszych owoców. Jest przy tym jedną z owocowych przekąsek o najniższej kaloryczności.
Ma wiele zalet – zawiera 90% wody i duże ilości witamin (przede wszystkim A, C i witamin z grupy B) oraz niezbędnych mikro-oraz makroelementów. Podobnie jak w przypadku arbuzów, spożywanie melonów pomaga obniżać ciśnienie krwi, zapobiegając chorobom układu krążenia.
Oprócz 89% zawartości wody charakteryzuje je niewielka kaloryczność oraz bogactwo witamin i wartości odżywczych. Największą grupę stanowią witaminy A, C i witaminy z grupy B. Brzoskwinie są również źródłem fosforu, magnezu i potasu.
Posiada właściwości lecznicze, oczyszczające i odżywcze. Pomaga zmniejszyć zgagę oraz wspomaga proces trawienny. Zawiera m.in. duże ilości witaminy C i bromelainy (bromeliny) o silnych właściwościach przeciwzapalnych, a woda stanowi 87% jego składu.
Charakteryzują się 87% zawartością wody, są przy tym dobrym źródłem potasu, wapnia i fosforu. Spożywanie śliwek ma korzystny wpływ m.in. na utrzymanie odpowiedniego stanu mikroflory jelitowej, a zawartość magnezu w tych owocach wpływa na poprawę pamięci i koncentracji.
Woda stanowi 85% ich składu. Jedzenie pomarańczy pomoże nam nawodnić organizm, a także dostarczy mu witaminy C, beta-karotenu, witamin z grupy B, kwasu foliowego, kwasu pantotenowego, potasu, wapnia, magnezu, fosforu, żelaza i cynku.
Są źródłem wody, która stanowi 85% ich składu, a przy tym charakteryzują się zawartością flawonoidów o bogatym działaniu prozdrowotnym (mają one m.in. silne działanie przeciwutleniające i przeciwnowotworowe). W wiśniach znajdziemy również melatoninę, a także witaminy A i C oraz minerały takie jak miedź i mangan.
Zamykają listę top 10 owoców o największej zawartości wody z wynikiem 80%. Zawierają wiele witamin, przede wszystkim C, a ich głównym składnikiem mineralnym jest potas. Jabłka są bogate m.in. w błonnik pokarmowy głównie w formie pektyn, które usprawniają perystaltykę jelit.