Jednym z najbardziej uciążliwych, widocznym gołym okiem skutków ubocznych korzystania z twardej wody w domu są osady z kamienia w postaci białego nalotu. Są one nie tylko nieestetyczne, ale i trudne do usunięcia, zwłaszcza gdy zaczną się nawarstwiać. Jak rozprawić się z osadem kamiennym w domu?
Osady z kamienia najczęściej i najszybciej uwidaczniają się na łazienkowych bateriach, kabinach prysznicowych, umywalkach, czyli wszędzie tam, gdzie korzystamy z podgrzewanej wody. Wytrącają się bowiem w wyniku rozkładu wodorowęglanów wapnia i magnezu zawartych twardej wodzie, który następuje pod wpływem jej podgrzewania.
W sprzedaży znajdziemy wiele preparatów chemicznych do usuwania osadów z kamienia. Jeśli nie chcemy korzystać ze środków czyszczących zawierających silne substancje i ryzykować uszkodzeniem powierzchni armatury oraz negatywnym wpływem tych środków na środowisko, osady z kamienia możemy usuwać wykorzystując domowe sposoby:
Wadą domowych sposobów na usuwanie kamienia jest niestety niezbyt miły zapach octu unoszący się w powietrzu. Usunięcie osadów niekiedy też wymaga powtórzenia czynności czyszczących.
Twarda woda może pozostawiać nieestetyczne zacieki również na szklanych naczyniach. Powodują one, że po wyjęciu ze zmywarki naczynia wcale nie wyglądają na czyste. Takie osady są też trudne do ręcznego usunięcia.
Osady kamienne widać gołym okiem w czajniku już po kilku cyklach gotowania wody. Dość szybko się nawarstwiają, zakłócając przepływ ciepła przez powierzchnie. Drobinki kamienia z czasem zaczynają się odrywać od powierzchni – widać je wyraźnie patrząc na szklankę z przegotowaną wodą pod światło. Jak usunąć kamień z czajnika?
Wystarczy napełnić go roztworem wody i octu, a następnie zagotować. Ocet skutecznie usunie kamień. Przed ponownym zagotowaniem wody na herbatę czy kawę, należy dokładnie przepłukać wnętrze czajnika, aby pozbyć się pozostałości octu oraz jego zapachu.
Niestety powyższe czynności nie rozwiązują problemu twardej wody, a jedynie usuwają jego skutki. Jeśli korzystamy w domu z twardej wody osady z kamienia będą regularnie nawracać.
Korzystanie z twardej wody skutkuje nie tylko pojawianiem się osadów z kamienia, ale również obniżeniem sprawności urządzeń grzewczych, wysuszeniem skóry, sztywnym, szorstkim pranie, zwiększonym użyciem środków czystości. Dlatego warto rozważyć montaż zmiękczacza wody, który pozwoli uporać się z jej twardością i osadami z kamienia raz na zawsze. Urządzenie montuje się za głównym zaworem zimnej wody w domu, dzięki czemu do wszystkich punktów poboru trafia już odpowiednio zmiękczona woda – bez ryzyka powstawania osadów kamiennych i kamienia kotłowego.
Poznaj najbardziej oszczędne zmiękczacze wody na rynku