Od odpowiedniego naczynia, po termometr - co jest potrzebne do warzenia piwa w domu? Jednym z najczęściej lekceważonych składników materiałów jest wysokiej jakości woda. Bez niej możesz zepsuć kwasowość, smak i bogactwo swojego piwa. Twarda woda zawiera metale ciężkie, minerały i zanieczyszczenia, które mogą utrudnić domowe piwowarstwo. Jeśli zastanawiasz się nad tym ,czy Twoja woda nadaje się do warzenia piwa w domu, wykonanie badania może dostarczyć Ci na ten temat niezbędnej wiedzy. Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o tym, jak woda może wpłynąć na jakość tego bursztynowego, popularnego napoju.
Zacznijmy od zrozumienia nauki stojącej za piwowarstwem domowym. Kontrola pH roztworu ma kluczowe znaczenie. Ale co to jest pH? Jest to skala od 0 do 14, która określa kwasowość cieczy. Czysta, przefiltrowana woda jest uważana za "neutralną" o pH równym 7. Wszystko powyżej jest uważane za "zasadowe", a wszystko poniżej jest uważane za "kwasowe". Jak to wpływa na Twoje piwo? Wyższe pH (bardziej zasadowe i neutralizujące) sprawia, że piwo jest mętne i mniej aromatyczne, podczas gdy niższe pH tworzy bardziej wyrazisty, kwaśny smak. Większość piwowarów domowych dąży do uzyskania pH od 5,2 do 5,5. Nawet niewielkie różnice w pH mogą w znacznym stopniu wpłynąć na chmielowość i goryczkę piwa.
Jak minerały z wody wpływają na pH? Minerały znajdujące się w wodzie są uważane za "jony smakowe" - atomy, które są naładowane dodatnio lub ujemnie. Ogólnie rzecz biorąc, dodatnio naładowane jony (takie jak wapń, magnez i sód) obniżają pH, dodają więcej smaku i powodują, że piwo jest "czystsze". Z drugiej strony, jony naładowane ujemnie (takie jak chlorki, siarczany i wodorowęglany) podnoszą pH. Każdy z tych minerałów może wpływać na piwo w różny sposób. Na przykład, wapń wpływa na klarowność, magnez wzmacnia smak, a sód słodzi słody. Z ujemnie naładowanych jonów smakowych, chlorek tworzy "pełniejszy" smak, siarczan podkreśla chmielową goryczkę, a wodorowęglan tworzy smak neutralizujący. Stosując różne kombinacje tych minerałów, można stworzyć swój ulubiony rodzaj piwa lub własny, niepowtarzalny smak.
Chcesz pozbyć się z wody jonów wapnia i magnezu, aby była idealnie miękka? Zmiękcz ją za pomocą naszego zmiękczacza eVOLUTION!
W piwowarstwie domowym minerały dodawane do roztworu są mierzone w częściach na tysiąc (PPT). Na przykład, IPA może być stworzony przy użyciu 275 PPM wapnia, 40 PPM magnezu, 25 PPM sodu, 35 PPM chlorku i 610 PPM siarczanu. Brzmi dość łatwo, prawda? Nie, jeśli używasz niefiltrowanej wody. Twarda, niefiltrowana woda jest bogata w minerały takie jak wapń i magnez. Stosowana w piwowarstwie domowym może spowodować, że piwo będzie miało zbyt kwaśny smak (i nie będzie nadawało się do picia). Dzieje się tak z powodu dodatkowych, ukrytych minerałów, które nie są uwzględniane w równaniu jonów smakowych.
Jeśli zamierzasz warzyć piwo w domu, upewnij się, że używasz odpowiedniej wody. Aby dowiedzieć się, jakie minerały czają się w Twojej wodzie, wykonaj samodzielnie lub umów się na bezpłatny test wody ze specjalistą w tej dziedzinie. W przeciwieństwie do zestawów testowych kupionych w sklepie, specjalistyczne testy mogą wykryć więcej zanieczyszczeń. Co więcej, mogą one zostać wysłane do laboratorium w celu przeprowadzenia dalszych badań, jeśli wyniki wskazują na jakiekolwiek problemy.