Woda wodociągowa jest wodą uzdatnioną, spełniającą normy wody pitnej i może być spożywana prosto z kranu, bez przegotowania. Zanim trafia do odbiorców przechodzi szereg procesów technologicznych i szczegółowych badań laboratoryjnych. Wszystko po to, aby była bezpieczna po picia i czysta.
Nierzadko jednak woda dostarczana do punktów poboru w domach i mieszkaniach jest wodą twardą. Chociaż jej twardość mieści się w normie wg. Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia i można ją bezpiecznie pić, nadmierna zawartość jonów wapnia oraz magnezu może powodować powstawanie uciążliwych do usunięcia osadów kamiennych na armaturze łazienkowej, zmniejszać sprawność urządzeń grzewczy i wysuszać skórę. Z tego względu Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Kłodawie mając świadomość, że woda w gminie jest wodą twardą (jej twardość wynosi 23°dH) postanowił wyjść naprzeciw potrzebom mieszkańcom i włączyć do pakietu swoich usług możliwość zakupu i montażu zmiękczacza wody.
Zmiękczanie wody polega na wymianie jonów wapnia i magnezu, odpowiedzialnych za twardość, na jony sodu . Głównym celem zmiękczania wody w domu jest ochrona armatury łazienkowej i kuchennej oraz sprzętów AGD, mających kontakt z wodą oraz instalacji grzewczych przed osadami z kamienia. W gospodarstwie domowym średnio 97-98% wody zużywamy na cele gospodarcze, czyli mycie, pranie, sprzątanie, a tylko 2-3% spożywamy.
Zmiękczacz może dostarczać wodę o minimalnej lub nieco wyższej twardości zgodnie z normami, w zależności od preferencji użytkownika. Zmiękczona woda nie musi być więc całkowicie pozbawiona jonów wapnia i magnezu – podczas zmiękczania ich ilość zostaje zredukowana do określonej wartości. Warto jednak podkreślić, że woda nie jest głównym źródłem tych minerałów w naszej diecie. Aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na wapń i magnez osoba dorosła musiałaby wypić kilkanaście litrów wody o twardości 23°dH.
Podczas zmiękczania wody nadmiar jonów wapnia i magnezu odpowiedzialnych za twardość jest wymieniany na jony sodu. Nie oznacza to jednak, że miękka woda jest słona. Dla przykładu, wypicie 3 litrów zmiękczonej wody dziennie, byłoby równoznaczne ze spożyciem takiej ilości soli, ile zawiera jedna kromka białego pieczywa. Wszystkie inne minerały w wodzie po jej zmiękczaniu pozostają bez zmian, miękka woda nie jest więc „wyjałowiona”.
Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Kłodawie jako pierwszy postanowił w ramach swoich usług umożliwić mieszkańcom gminy zakup i montaż zmiękczacza wody. Być może za ich śladem pójdą kolejne zakłady, których klienci borykają się wysoką twardością wody.
Tymczasem, chcąc zamontować zmiękczacz można, tak jak dotychczas, zwrócić się do autoryzowanych dystrybutorów stacji uzdatniania wody. Pomogą nam oni dobrać odpowiednie urządzenie, zamontują je i uruchomią zgodnie ze standardami producenta.
Poznaj zmiękczacz wody przeznaczony dla większych domów jednorodzinnych.