Mianem twardej określa się wodę o podwyższonej zawartości minerałów, takich jak wapń i magnez. W zależności od ich ilości, wodę dzieli się na bardzo miękką, miękką, średnio twardą, twardą i bardzo twardą. To, z jaką wodą mamy do czynienia w domu lub mieszkaniu można sprawdzić m.in. za pomocą prostych testerów (więcej na temat testowania wody w domu przeczytacie tutaj: https://ecowater.pl/blog/wypryski-niedoskonalosci-to-przez-twarda-wode/). Dlaczego dobrze jest wiedzieć, jaką twardość ma woda, której używamy w domu? Ponieważ ta twarda może przyczyniać się do wielu problemów, w tym tych związanych z kondycją naszej skóry. Oto kilka powodów, dla których warto zadbać o miękką wodę w domu.
Woda z wysoką zawartością jonów wapnia i magnezu powoduje, że trudniej rozpuszczają się w niej środki myjące. Mydła i szampony nie pienią się w niej dobrze, więc skuteczność ich działania jest osłabiona. Miękka woda o wiele lepiej rozpuszcza kosmetyki myjące, sprzyja wytwarzaniu piany i dokładniejszemu myciu skóry, ponieważ nie zawiera znacznych ilości jonów wapnia i magnezu zakłócających te procesy.
Ponieważ miękka woda lepiej rozpuszcza środki myjące, nie musimy zużywać ich więcej niż jest to konieczne dla uzyskania odpowiedniej ilości piany i dokładnego czyszczenia skóry. Codzienne mniejsze zużycie środków myjących to większe oszczędności na kosztach ich zakupu, gdyż zwyczajnie starczają nam na dłużej.
Miękka woda nie tylko lepiej pieni kosmetyki myjące, ale również dokładniej je spłukuje ze skóry niż woda twarda. W przypadku twardej wody pozbycie się resztek nierozpuszczonych kosmetyków ze skóry wymaga dłuższego spłukiwania wodą o podwyższonej temperaturze.
Resztki nierozpuszczonych i niespłukanych kosmetyków zatykają pory skóry. Uniemożliwia to oczyszczanie się organizmu z nagromadzonych toksyn. Nieusunięte toksyny są często powodem powstawania wyprysków, a nawet trądziku. Przy użyciu miękkiej wody łatwiej jest dokładnie oczyścić skórę, co zapobiega powstawaniu niedoskonałości. Zmiękczona woda nie pozostawia też osadów, które mogą zatykać pory skórne.
Zwiększone ilości środków myjących nakładanych na skórę (co wynika z ich mniejszej skuteczności w twardej wodzie), a także konieczność dłuższego płukania skóry wodą o wysokiej zawartości jonów wapnia i magnezu powoduje jej wysuszanie. Niedostatecznie nawilżona skóra w twardej wodzie dodatkowo wysusza się i łuszczy. W przypadku cery tłustej sole magnezowe i wapniowe działają agresywnie na gruczoły łojowe co skutkuje nadmiarem sebum.
Twarda woda może również zwiększać ryzyko występowania egzemy lub pogarszać jej objawy (więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: https://ecowater.pl/blog/to-juz-pewne-twarda-woda-sprzyja-egzemie/). Miękka woda nie przyczynia się do wysuszania skóry i nie pogarsza jej kondycji. Nie wpływa też negatywnie na jej pH i działanie naturalnej bariery ochronnej.
Skutecznym rozwiązaniem problemu twardej wody w domach i mieszkaniach jest montaż zmiękczacza. To urządzenie, które usuwa z wody jony wapnia i magnezu odpowiedzialne za twardość i zamienia je na jony sodu. Zmiękczacz instaluje się na głównym doprowadzeniu wody zimnej, dzięki czemu do wszystkich kranów w domu trafia przyjazna naszej skórze, odpowiednio zmiękczona woda.
Poznaj zmiękczacz wody przeznaczony dla większych domów jednorodzinnych.