Woda wodociągowa dystrybuowana do naszych domów i mieszkań musi spełniać określone parametry wody pitnej. Opuszczając stację jest już odpowiednio uzdatniona i bezpieczna do spożywania. Sieci wodociągowe rozprowadzające wodę do użytkowników są często bardzo rozległe, musi więc ona przebyć dość długą drogę od miejsca jej uzdatniania do miejsca poboru. Zanim trafi do naszych kranów może minąć nawet kilkanaście godzin. W czasie transportu wody siecią wodociągową mogłyby się w niej rozwijać różne niebezpieczne dla naszego zdrowia mikroorganizmy. Aby temu zapobiec niezbędna jest dezynfekcja wody, do której powszechnie używa się chloru.
Dezynfekcja chlorem to często ostatni etap uzdatniania wody wodociągowej przed jej dystrybucją. Ma on na celu zapewnić bezpieczeństwo mikrobiologiczne wody. Zadaniem związków chloru jest unieszkodliwienie wszelkiego rodzaju wirusów, bakterii czy drobnoustrojów. Dezynfekcja chlorem jest jednym z najskuteczniejszych i najbardziej ekonomicznych sposobów na zabezpieczenie wody przed skażeniem biologicznym.
Nie zawsze jednak stałe chlorowanie wody wodociągowej jest konieczne. W takich przypadkach wodociągi mogą wykonywać jedynie okresowe chlorowanie wody połączone z płukaniem sieci wodociągowej. Taka operacja służy profilaktycznej dezynfekcji wodociągu i jest przeprowadzana zwykle raz w roku. W czasie jej trwania w wodzie utrzymuje się chlor, którego stężenie jest stale monitorowane. Może on jednak zmieniać czasowo smak i zapach wody. Chlor ostatecznie usuwany jest z sieci wodociągowej i przesyłanej nią wody w około dwa dni po zaprzestaniu jego dozowania.
Ilość chloru w wodzie dostarczanej do mieszkańców jest określona przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia dotyczące jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi i wynosi do 0,3 mg/l. Taka dawka jest w pełni bezpieczna dla zdrowia. Stężenie chloru w wodzie jest kontrolowane m.in. na wyjściach ze stacji uzdatniania oraz w punktach monitoringowych na sieci miejskiej. Chlorowaną w celu dezynfekcji wodę można więc bezpiecznie pić.
Pomimo dopuszczalnej wartości chloru w wodzie możemy dość wyraźnie wyczuwać jego smak czy zapach. Niekiedy właściwości wody sprawiają, że jest on wyczuwalny nawet przy bardzo niewielkim stężeniu chloru. Chociaż taką wodę możemy bezpiecznie pić, jej smak i zapach mogą nas skutecznie do tego zniechęcać. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie filtrów, które pozwolą pozbyć się chloru z wody docierającej do naszych kranów.
Zmiękczacz wody z wbudowanym filtrem węglowym, który dokładnie filtruje wodę w całym domu.