Czy chlor w wodzie powinien nas niepokoić? Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu i smaku chloru?

Projekt bez tytulu 1

Czy chlor w wodzie powinien nas niepokoić? Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu i smaku chloru?

chlor w wodzie , woda pitna , woda w domu , woda wodociągowa , woda chlorowana

Woda wodociągowa dystrybuowana do naszych domów i mieszkań musi spełniać określone parametry wody pitnej. Opuszczając stację jest już odpowiednio uzdatniona i bezpieczna do spożywania. Sieci wodociągowe rozprowadzające wodę do użytkowników są często bardzo rozległe, musi więc ona przebyć dość długą drogę od miejsca jej uzdatniania do miejsca poboru. Zanim trafi do naszych kranów może minąć nawet kilkanaście godzin. W czasie transportu wody siecią wodociągową mogłyby się w niej rozwijać różne niebezpieczne dla naszego zdrowia mikroorganizmy. Aby temu zapobiec niezbędna jest dezynfekcja wody, do której powszechnie używa się chloru.

Dlaczego wodę dezynfekuje się chlorem?

Dezynfekcja chlorem to często ostatni etap uzdatniania wody wodociągowej przed jej dystrybucją. Ma on na celu zapewnić bezpieczeństwo mikrobiologiczne wody. Zadaniem związków chloru jest unieszkodliwienie wszelkiego rodzaju wirusów, bakterii czy drobnoustrojów. Dezynfekcja chlorem jest jednym z najskuteczniejszych i najbardziej ekonomicznych sposobów na zabezpieczenie wody przed skażeniem biologicznym.
Nie zawsze jednak stałe chlorowanie wody wodociągowej jest konieczne. W takich przypadkach wodociągi mogą wykonywać jedynie okresowe chlorowanie wody połączone z płukaniem sieci wodociągowej. Taka operacja służy profilaktycznej dezynfekcji wodociągu i jest przeprowadzana zwykle raz w roku. W czasie jej trwania w wodzie utrzymuje się chlor, którego stężenie jest stale monitorowane. Może on jednak zmieniać czasowo smak i zapach wody. Chlor ostatecznie usuwany jest z sieci wodociągowej i przesyłanej nią wody w około dwa dni po zaprzestaniu jego dozowania.

Czy chlorowana woda jest bezpieczna do picia?

Ilość chloru w wodzie dostarczanej do mieszkańców jest określona przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia dotyczące jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi i wynosi do 0,3 mg/l. Taka dawka jest w pełni bezpieczna dla zdrowia. Stężenie chloru w wodzie jest kontrolowane m.in. na wyjściach ze stacji uzdatniania oraz w punktach monitoringowych na sieci miejskiej. Chlorowaną w celu dezynfekcji wodę można więc bezpiecznie pić.

Co zrobić, gdy wyczuwamy chlor w wodzie?

Pomimo dopuszczalnej wartości chloru w wodzie możemy dość wyraźnie wyczuwać jego smak czy zapach. Niekiedy właściwości wody sprawiają, że jest on wyczuwalny nawet przy bardzo niewielkim stężeniu chloru. Chociaż taką wodę możemy bezpiecznie pić, jej smak i zapach mogą nas skutecznie do tego zniechęcać. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie filtrów, które pozwolą pozbyć się chloru z wody docierającej do naszych kranów.

  • W przypadku apartamentów i domów jednorodzinnych dobrym rozwiązaniem są domowe stacje uzdatniania wody z filtrem węglowym. To centralne urządzenia, które zapewnią nam dostęp do przefiltrowanej wody z każdego miejsca poboru w budynku. Dzięki temu możemy korzystać z wody pozbawionej chloru i innych zanieczyszczeń, zarówno do spożycia, jak i do mycia.



  • W sprzedaży znaleźć można również stacje uzdatniania 2w1, które nie tylko filtrują wodę, usuwając nieprzyjemny smak i zapach chloru, ale również ją zmiękczają, eliminując problem wytrącających się z wody uciążliwych osadów z kamienia.



  • Jeśli chcemy usunąć chlor z wody docierającej do mieszkania lub poprawić wyłącznie jakość kranówki, którą będziemy spożywać rozwiązaniem są niewielkie filtry wody, które można zamontować np. w szafce pod zlewozmywakiem.

 

Zmiękczacz wody z wbudowanym filtrem węglowym, który dokładnie filtruje wodę w całym domu.

sprawdź

eVOLUTION Refiner Boost front

 



Tagi
armatura łazienkowa badanie wody badanie wody Bałtyk bioluminescencja chlor w wodzie czysta woda deszczówka deuter dobry zmiękczacz drinking water EcoWater EcoWater Smart Filter egzema eksploatacja eVOLUTION 300 Boost eVOLUTION Refiner filtr do wody pitnej filtr EcoWater filtr mechaniczny filtr węglowy filtr wody filtr wody filtr wody pitnej filtr z węglem aktywnym filtrowanie wody filtrowanie wody ile lat ma woda ile pić wody infekcje jak czyścić aramturę jak myć włosy jaki zmiękczacz wody jakość wody kamień kotłowy kaszel katar kompaktowy zmiękczacz wody kondycja włosów koronawirus koszt użytkowania zmiękczacza kranówka miękka woda montaż zmiękczacza wody morze Morze Bałtyckie most solny mycie włosów nawadnianie nieprzyjemny zapach wody nowoczesny zmiękczacz wody odchudzanie odra odżelaziacz osad kamienny osad z kamienia osady z kamienia oszczędny zmiękczacz oszczędzanie wody owoce picie miękkiej wody picie wody podlewanie roślin pomiar twardości wody pranie w twardej wodzie przegląd techniczny regeneracja zmiękczacza wody serwis zmiękczacza wody siarkowodór skażenie odry skażenie rzeki skóra ślad wodny smaczna woda sól tabletkowana sól tabletkowana sprzedawca zmiękczacza wody środowisko stacja uzdatniania wody stacje uzdatniania stopień twardości wody studnia susza susza hydrologiczna świecące zwierzęta twarda woda twardość wody układ słoneczny uzdatnianie wody uzdatnianie wody studziennej uzdatnianie wody ze studni WiFi woda woda bez chloru WODA BUTELKOWANA woda chlorowana woda dla zwierząt woda do picia woda do podlewania woda morska woda na Ziemi woda pitna woda pitna woda studzienna woda w diecie woda w domu woda w kosmosie woda w organizmie woda wirtualna woda wodociągowa woda z własnego ujęcia woda ze studni wodociągi wody słodkie wrażliwa skóra własne ujęcie własne ujęcie zanieczyszczenia w wodzie zapach chloru zapach wody zatrucie rzeki zawartość wody zbieranie deszczówki zdalna obsługa zdrowa woda zdrowie żelazo w wodzie zmiękczacz wody zmiękczacz wody do domu zmiękczacz wody gdzie kupić zmiękczacz wody w bloku zmiękczacz wody w domu zmiękczacz wody w mieszkaniu zmiękczacz wody z WiFi zmiękczacze zmiękczanie wody zmiękczona woda zużycie wody zwierzęta bioluminescencyjne zwierzęta wodne złoże jonowymienne łazienka