Planując montaż stacji uzdatniania w domu informacji szukamy często w internecie. Możemy się tu natknąć na wiele różnych, często sprzecznych stwierdzeń. Nie wszystkie są zgodne z prawdą, dlatego postanowiliśmy obalić kilka mitów i potwierdzić fakty dotyczące uzdatniania wody i coraz bardziej popularnych w domach, zmiękczaczy.
Decyzję o montażu stacji uzdatniania wody najlepiej podjąć jeszcze na etapie projektowania lub budowy domu, będziemy mogli wówczas z łatwością wybrać dla niej odpowiednie miejsce montażu i od pierwszych dni mieszkania w nowym domu cieszyć się uzdatnioną wodą. Niemniej, jeśli potrzeba zamontowania stacji uzdatniania wyniknęła na późniejszym etapie zazwyczaj nie ma problemu, aby zamontować ją w użytkowanym już budynku. Nowoczesne stacje uzdatniania mają kompaktowe wymiary, a dla użytkowników, którzy nie dysponują zbyt dużą ilością miejsca na montaż zmiękczacza (dzięki któremu do kranów będzie trafiać miękka woda) oraz filtra (usuwającego z wody zanieczyszczenia), przewidziano stacje typu 2w1, które łączą w jednej obudowie obie funkcjonalności.
Zmiękczacz wody można zainstalować zarówno w domu jednorodzinnym, wielorodzinnym, jak i w mieszkaniu. W ostatnim przypadku sprawdzają się urządzenia o niewielkich wymiarach, dzięki którym możemy zamontować zmiękczacz np. w stojącej szafce kuchennej czy innej zabudowie, np. w szafie w przedpokoju.
Woda dostarczana do naszych domów z sieci wodociągowej spełnia normy wody pitnej, co oznacza, że została odpowiednio uzdatniona i może być spożywana. Może się jednak zdarzyć, że w czasie drogi, jaką przebywa z wodociągów do naszych kranów zostanie wtórnie zanieczyszczona, np. w wyniku nienajlepszej kondycji fizykochemicznej i mikrobiologicznej przewodów, którymi przepływa. W wodzie wodociągowej może być również wyczuwalny zapach lub smak chloru. W takich sytuacjach warto zastosować filtr lub stację uzdatniania, która poprawi walory smakowe i zapachowe wody oraz usunie z niej ewentualne zanieczyszczenia. Będziemy mieć wówczas pewność, że woda z naszych kranów jest nie tylko zdatna do picia, ale i smaczna.
Zmiękczacz wody usuwa z niej nadmiar jonów wapnia i magnezu, które odpowiadają za twardość i zastępuje jej jonami sodu. Zmiękczając każdy 1 stopień niemiecki twardości dodaje się około 8,2 mg sodu na 1 l wody. Wypijając dziennie 3 l wody zmiękczonej, spożywamy wiec około 344,4 mg sodu, czyli równowartość 0,87 g soli kuchennej. Taką ilość dla porównania zawiera kromka chleba. Zmiękczona woda nie jest więc słona.
Zmiękczacz redukuje jony wapnia i magnezu w wodzie, (których z resztą głównym źródłem w diecie są inne produkty, niż woda). Pozostałe minerały pozostają w wodzie bez zmian.
Koszt użytkowania zmiękczacza wody zależy od sposobu i częstotliwości, z jaką się regeneruje, co przekłada się na zużycie wody i soli tabletkowanej. Dostępne na rynku nowoczesne zmiękczacze regenerują się w oparciu o inteligentny algorytm, który zapewnia minimalne zużycie materiałów eksploatacyjnych. Takie urządzenia pracują bardzo ekonomicznie, dostosowując swoją pracę do zmieniającego się zużycia wody w domu i cały czas dążąc do jak najbardziej oszczędnego wykorzystania soli i wody.
W miękkiej wodzie lepiej rozpuszczają się środki czystości, dzięki czemu ich działanie jest skuteczniejsze, a my zużywamy ich mniej. Nawet do 60%! Posiadając miękką wodę w domu mamy też zwyczajnie mniej sprzątania – brak trudnych do usunięcia osadów kamiennych pozwala zrezygnować z kupowania drogiej chemii do ich usuwania. Możemy również zaoszczędzić na płynie do zmiękczania, ponieważ pranie w miękkiej wodzie nie powoduje, że ubrania stają się szorstkie, sztywne i nieprzyjemne w dotyku.
Osady kamienne, które wytrącają się w czasie podgrzewania twardej wody osiadają na powierzchniach elementów grzejnych, nawarstwiając się i powodują, że pracują one ze zmniejszoną wydajnością. W efekcie proces ogrzewania wody do wymaganej temperatury wydłuża się, a urządzenie zużywa coraz więcej energii. Szacuje się, że inwestując w zmiękczacz wody można oszczędzić nawet 20% na kosztach jej ogrzewania.
Zadbaj o wodę wysokiej jakości w Twoim domu!