Picie odpowiedniej ilości wody jest niezbędne do utrzymania bilansu wodnego w organizmie na stałym poziomie. Na bilans ten wpływa ilość wody, którą dostarczamy organizmowi w postaci napojów i posiłków oraz wydalamy (z moczem, kałem, potem czy przez parowanie). Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby dziennie pić 30 ml wody na każdy kilogram masy ciała. Czy z piciem wody można jednak przesadzić? Trudno sobie wyobrazić jej „przedawkowanie”, gdy większość osób ma problem z wypijaniem zalecanej ilości wody. Takie sytuacje mają jednak miejsce, przytrafiają się nierzadko np. sportowcom.
Jak we wszystkim, również w piciu wody warto zachować zdrowy umiar. Gdy dostarczasz organizmowi zbyt duże ilości wody, zwłaszcza w krótkim czasie, nie działa to na jego korzyść. Po czym poznać, że przesadzasz z ilością wypijanej wody?
Notoryczne odczuwanie parcia na pęcherz i potrzeba częstego oddawania moczu (więcej niż 7-8 razy dziennie) to jeden z sygnałów, mogących świadczyć o tym, że wypijasz zbyt duże ilości wody (zakładając, że nie masz problemów zdrowotnych związanych z układem moczowym). Aby ocenić czy nie dostarczasz organizmowi zbyt dużo wody zwróć również uwagę na kolor moczu. Przeźroczysty informuje o nadmiernym nawodnieniu.
Częste oddawanie moczu może prowadzić do nadmiernej utraty potasu z organizmu. Niedobór tego pierwiastka skutkuje często skurczami mięśni, np. łydek. Jeśli pijesz dużo wody, to może być jeden z sygnałów, obok zbyt częstych wizyt w toalecie, że za mocno się nawadniasz.
Picie zbyt dużych ilości wody może prowadzić również do zaburzenia równowagi soli w organizmie. Jej niski poziom określany jest terminem hiponatremii. Spadek poziomu soli może powodować zmęczenie, bóle głowy i nudności.
Sód odpowiada m.in. za utrzymywanie równowagi płynów w komórkach. Niski poziom sodu w organizmie spowodowany przyjmowaniem zbyt dużej ilości płynów powoduje również, że woda przemieszcza się, skutkując opuchlizną w wyniku pęcznienia komórek.
Gdy pijesz duże ilości wody, ta wypełnia częściowo żołądek. Może to powodować, że zwłaszcza po zjedzeniu obfitego posiłku będziesz czuć się ociężale i odczuwać wzdęcia.
Warto mieć na uwadze, że u podstaw wymienianych symptomów mogą leżeć różne problemy zdrowotne, niekoniecznie związane z przewodnieniem. Jeśli zaobserwujesz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, zawsze warto skonsultować je z lekarzem.
Najwyższa jakość wody pitnej w Twoim domu, bez konieczności kupowania wody butelkowanej!