Zmiękczacz to nieocenione urządzenie w każdym budynku, do którego dostarczana jest twarda woda. Zmiękcza ją, a tym samym zapobiega wytrącaniu się osadów z kamienia, które utrudniają sprzątanie domu. Zmiękczacz chroni również instalacje przed kamieniem kotłowym, z którym wiążą się awarie i skrócenie żywotności urządzeń podgrzewających wodę. Ogranicza także wydatki ponoszone na detergenty, które w miękkiej wodzie lepiej się rozpuszczają i są skuteczniejsze, a więc zużywa się ich mniej. Urządzenie chroni również skórę oraz włosy przed negatywnymi skutkami ich mycia w twardej wodzie.
Jak działa zmiękczacz wody? Czego wymaga do instalacji? Co warto wiedzieć o użytkowaniu urządzenia? Oto podstawowe informacje o zmiękczaczach wody, które warto znać.
- Zmiękczacz usuwa z wody nadmiar jonów wapnia i magnezu, które powodują jej twardość. Niepożądane jony wymienia na jony sodu. Proces ten odbywa się w złożu jonowymiennym, które stanowi serce urządzenia.
- Stacja zmiękcza wodę na bieżąco, nie magazynuje jej. Po odkręceniu kranu wypływa z niego odpowiednio zmiękczona woda.
- Zmiękczacz umożliwia ustawienie stopnia twardości wody, która będzie dostępna w domowych punktach poboru. Zaleca się, aby w gospodarstwach domowych twardość wody mieściła się w przedziale 3-6°dH (stopni niemieckich).
- Zmiękczacz nie zmienia smaku wody ani jej nie wyjaławia. Zmiękczoną wodę można bezpiecznie pić. Ostrożność powinny zachować jedynie osoby na diecie niskosodowej.
- Po zmiękczeniu określonej ilości twardej wody złoże jonowymienne traci swoje właściwości. Jednak niebezpowrotnie. Aby dalej skutecznie pracowało wymaga przepłukania solanką (roztworem soli tabletkowanej i wody). Urządzenie robi to automatycznie w odpowiednim momencie.
- Większa objętość złoża w zmiękczaczu powoduje, że urządzenie będzie w stanie zmiękczyć większą ilość wody między regeneracjami. Odpowiedni dobór zmiękczacza do potrzeb domowników warto jednak pozostawić w rękach specjalisty z dziedziny uzdatniania wody.
- Zmiękczacz pracuje automatycznie, nie absorbując zbytnio uwagi użytkownika – po wprowadzeniu ustawień w panelu urządzenia nie wymaga obsługi (poza dosypywaniem soli, gdy jej zapas w zbiorniku jest nieduży).
- Do prawidłowej pracy urządzenia ważny jest nie tylko odpowiedni poziom soli w zbiorniku, ale również stosowanie produktu o odpowiedniej jakości. Warto wybierać sprawdzoną sól tabletkowaną - przeznaczoną do zmiękczaczy wody.
- Jeżeli przed dodaniem soli zmiękczacz zużyje cały jej zapas, złoże jonowymienne nie zregeneruje się, a woda trafiająca do domowej instalacji będzie twarda.
- Decydując się na zmiękczacz wody wyposażony w WiFi nie trzeba doglądać urządzenia, aby sprawdzić czy w zbiorniku znajduje się wystarczający zapas soli tabletkowanej. Stan zbiornika można szybko zweryfikować za pomocą aplikacji mobilnej zainstalowanej na smartfonie. Aplikacja może również poinformować w odpowiednim czasie sms-em lub e-mailem o zbliżającym się czasie uzupełnienia soli.
- Zmiękczacz wody można zainstalować w domu – zarówno nowym, jak i już użytkowanym, a także w mieszkaniu. W sprzedaży znajdziemy specjalne kompaktowe modele wymagające niewielkiej przestrzeni do montażu.
Niezawodny i oszczędny w użytkowaniu zmiękczacz wody do mieszkań
sprawdź
- Zmiękczacz montuje się na ujęciu zimnej wody. Urządzenie wymaga dostępu do gniazda elektrycznego oraz podłączenia odpływu popłuczyn do kanalizacji. Preferowany jest odpływ podłogowy, zlokalizowany w pobliżu zmiękczacza, ale w przypadku jego braku możliwe są również inne opcje - np. podłączenie do syfonu najbliższej umywalki itp.
- Przed zmiękczaczem wody zawsze należy zainstalować filtr narurowy z wkładem mechanicznym, który chroni przed przedostawaniem się zanieczyszczeń mechanicznych w głąb instalacji.
- Gdy w domu problemem jest nie tylko twardość wody, ale również jej smak i zapach, warto wybrać urządzenie typu 2w1, czyli zmiękczacz z filtrem węglowym. Zapewni on odpowiednio miękką wodę i poprawi jej walory smakowe oraz zapachowe.
Zmiękczacz z filtrem węglowym zapewniającym miękką i smaczną wodę z kranu
sprawdź
- Przynajmniej raz do roku zalecany jest serwis zmiękczacza wody. Regularnie wykonywany ogranicza ryzyko przestoju urządzenia lub jego niewłaściwej pracy, pozwoli obniżyć koszty eksploatacyjne i wydłuży okresy pomiędzy wymianą zużywających się podzespołów.