Według rozporządzenia Ministra Zdrowia ilość żelaza w wodzie nie może przekraczać 0,2 mg Fe/l. Niestety woda ze studni zwykle zawiera znacznie więcej żelaza niż dopuszcza norma.
Po czym poznać, że woda studzienna zawiera dużo żelaza?
- Widocznymi i wyczuwalnymi symptomami wysokiej zawartości żelaza w wodzie ze studni może być jej metaliczny smak i zapach, a także żółtawa lub pomarańczowa barwa.
- Zbyt duża ilość żelaza może uwidaczniać się również w postaci trudnych do usunięcia, nieestetycznych brązowych zacieków np. na wannie czy umywalce.
- Podwyższona ilość żelaza może również skutkować pojawianiem się żółtych plam na ubraniach po praniu wodą z własnego ujęcia.
- Zażelaziona woda może też psuć smak przygotowywanych z jej wykorzystaniem potraw i napojów.
- Zbyt wysoka zawartość żelaza w wodzie to nie tylko problem natury „estetycznej”. Woda z dużą zawartością tego pierwiastka może również powodować problemy z instalacją wodną oraz mającymi z nią kontakt sprzętami AGD.
- Wytrącający się z wody osad żelazowy m.in. zmniejsza światło przepływu wody w rurach, przyspiesza korozję, co może prowadzić do awarii.
- Zalegający osad z żelaza może prowadzić również do skrócenia żywotności domowych sprzętów.
Co zrobić, gdy podejrzewamy, że ilość żelaza w wodzie ze studni jest zbyt wysoka?
- Pierwszym krokiem do rozwiązania problemu zbyt wysokiej zawartości żelaza w wodzie jest wykonanie jej analizy. Dokładne określenie składu wody pozwoli dobrać odpowiednią metodę usuwania nadmiaru żelaza.
- Po otrzymaniu wyników ze stacji Sanepidu lub laboratorium należy skontaktować się ze specjalistą, który na podstawie otrzymanej analizy wody dobierze odpowiednie urządzenie uzdatniające.
Każde własne ujęcie wody jest inne, wymaga indywidualnego podejścia, szerokiej wiedzy i doświadczenia specjalisty, dlatego dobór urządzenia należy zlecić fachowcom.
Listę autoryzowanych Partnerów EcoWater, którzy zaproponują odpowiednie rozwiązanie dostosowane do właściwości wody znaleźć można tutaj: https://ecowater.pl/gdzie-kupic/ . Są to specjaliści w dziedzinie uzdatniania wody, eksperci w profesjonalnym doborze produktu, montażu oraz fachowej opiece gwarancyjnej i pogwarancyjnej urządzeń na terenie całego kraju.
Sposoby usuwania nadmiaru żelaza z wody z własnego ujęcia
Istnieje kilka sposobów na poradzenie sobie z problemem zbyt wysokiej zawartości żelaza w wodzie. Dobór odpowiedniej metody zależy od kilku czynników, do których zalicza się m.in.:
stężenie żelaza i towarzyszącego mu manganu, odczyn pH wody, jej zapach, utlenialność, mętność i występowanie jonu amonowego.
Dlatego tak ważne jest, aby dobór odpowiedniej metody usuwania żelaza poprzedzony był wykonaniem badania próbki wody.
Odżelazianie wody przeprowadza się m.in. za pomocą metody wykorzystującej środki chemiczne lub metody wykorzystującej wstępne napowietrzanie wody.
Najczęściej wybieranym i najpewniejszym sposobem redukcji żelaza w wodzie studziennej jest metoda uzdatniania polegająca na wstępnym napowietrzeniu wody. Jest ona bezpieczna, ponieważ nie wykorzystuje żadnych środków chemicznych do regeneracji.
Jakie filtry odżelaziające mamy do wyboru?
W ofercie EcoWater znajdują trzy filtry odżelaziające:
- filtry EcoWater eXPERT Oxy 700 oraz eXPERT Iron 700 są urządzeniami uniwersalnymi, które można dopasować do danego przypadku. Urządzenia te produkuje się bez złoża, dzięki czemu Partner EcoWater może dobrać technologię dopasowaną do konkretnej wody i instalacji.
- filtr odżelaziający eXPERT OXY 700+ jest z kolei fabrycznie wyposażony w aktywne złoże zeolitowe, które w zetknięciu z napowietrzoną wodą skutecznie utlenia, a następnie usuwa z niej żelazo, mangan i siarkowodór - najczęściej pojawiające się problemy w wodzie z przydomowej studni. Takie rozwiązanie eliminuje potrzebę używania zewnętrznych urządzeń napowietrzających oraz kłopotliwych środków chemicznych, co ułatwia montaż i nie generuje dodatkowych kosztów.
Filtr odżelaziający do wody studziennej ze złożem zeolitowym
sprawdź