Woda jest jednym z podstawowych, niezastąpionych elementów przyrody, decydującym o istnieniu życia na ziemi. Zapotrzebowanie na wodę jest na drugim miejscu zaraz po zapotrzebowaniu na powietrze. Oto kilka ciekawostek o wodzie, o których mogliście jeszcze nie słyszeć.
Ziemię w niemal 71% pokrywa woda. Tylko 2,5% z niej to woda słodka. 68,3% zasobów wody słodkiej zasobów znajduje się na Antarktydzie (lodowce i pokrywy lodowe), natomiast 31,4% to wody podziemne.
Ocean Spokojny (Pacyfik) obejmuje prawie połowę wszechoceanu, czyli całości oceanów i wchodzących w ich skład mórz na powierzchni Ziemi. Ocean Atlantycki stanowi ok. 25% wszechoceanu, Ocean Indyjski ok. 21%, a Ocean Arktyczny ok. 4%.
Morze Bałtyckie jest najmniej zasolonym morzem na Ziemi. Jego zasolenie wynosi około 7 promili. Jest to spowodowane brakiem wysokich temperatur, które powodowałyby parowanie wody. Najbardziej zasolonym morzem świata jest Morze Czerwone – jego średnie zasolenie wynosi do 42 promili.
60 naukowców z różnych instytucji współpracujących z NASA, przeprowadziło badania dotyczące topnienia pokryw lodowych na Grenlandii i Antarktydy. Wynika z nich, że jeśli nie ograniczymy emisji gazów cieplarnianych w wyniku topnienia pokrywy lodowej Ziemi do 2100 roku poziom wód światowych może się podnieść aż o 38 centymetrów.
Łazik Perseverance, który w ramach misji badawczej NASA wylądował w lutym 2021 r. na dnie szerokiego na 45 km krateru na Marsie potwierdził istnienie w zamierzchłej przeszłości jeziora oraz rzeki na czerwonej planecie.
Nawet 80% wody na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jest poddawana recyklingowi. Woda, którą piją astronauci jest odzyskiwana m.in. z moczu i wydychanego powietrza, które ulega kondensacji.
Woda w stanie nieważkości nie rozlewa się jak na Ziemi, tylko utrzymuje się tworząc kule, dzięki napięciu powierzchniowemu. Można to zobaczyć na filmie NASA’s Johnson Space Center.
źródło: NASA Johnson
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) około 2,1 mld ludzi na świecie nie ma dostępu do wody pitnej w miejscu zamieszkania. Oznacza to, że dostępu do niej nie posiada 1 na 3 osoby.
Człowiek może przetrwać bez pożywienia nawet około 40 dni, bez wody zaledwie kilka dni.
Ludzkie ciało składa się w 60-70% z wody. Ludzki mózg składa się w 75% z wody.
Meduza i ogórek to w 95% woda.
W ciągu doby organizm traci ok. 2,5 l wody. Najważniejszym regulatorem gospodarki wodnej są nerki, które nieustannie filtrują krew i produkują ok. 1,4 litra moczu na dobę.
U zdrowego człowieka niedobór wody objawia się pragnieniem. Odczuwamy je już przy utracie 1–2% wody, której potrzebuje organizm.
Do wyprodukowania żywności na bazie warzyw i owoców potrzeba o wiele mniej wody niż do produkcji mięsa. Jest to argument wielu ekspertów i fanów ekologicznego jedzenia. Przykładowo, do wyprodukowania 1 kg bananów potrzeba ok. 790 l wody, a 1 kg ziemniaków 287 l wody. Produkcja 1 kg wieprzowiny wymaga ok. 6 000 l wody, a 1 kg mięsa drobiowego pochłania ok. 4 300 l wody.
Według Światowej Organizacji Zdrowia picie wody butelkowanej nie daje korzystniejszych efektów zdrowotnych, niż picie czystej kranówki.