1 filtr w 1 zmiękczaczu, 1 montaż i ta sama przefiltrowana, zmiękczona woda z każdego kranu, prysznica i dopływu wody w domu. A do tego – w każdym z tych miejsc woda jest zdatna do picia.
Miej z tyłu głowy jedno – zmiękczanie wody to nie jest mała inwestycja, dlatego warto przetrząsnąć sieć i popytać znajomych, zanim podejmie się decyzję, które urządzenie do zmiękczania stanie w Twoim domu. Na lata.
Pierwsza najważniejsza rzecz to JAKOŚĆ. Chcesz pić tę wodę, dawać ją swoim dzieciom, powierzyć jej niejako Twoje zdrowie, więc nie można w tej kwestii szukać sztucznych oszczędności. Sprawdź potencjalnego dostawcę, opinie na temat jego samego i urządzenia. Co jest wyznacznikiem dobrego filtra? Chociażby jakość wykończenia, która decyduje o szczelności. To ważne. Bardzo. Zwłaszcza, gdy nie lubisz niespodzianek takich jak powódź w świeżo wyremontowanym domu:)
Druga bardzo istotna rzecz to SERWIS. Dobrego fachowca poznasz po tym, że sprawi Ci wizytę, zbada Twoją wodę, podpyta o zwyczaje domowników, sprawdzi instalację i do tego wszystkiego dopasuje zmiękczacz, znany powszechniej jako filtr do wody. Serwisant, poza dniem montażu, powinien się u Ciebie pojawiać za każdym razem, gdy trzeba dosypać soli tabletkowanej do środka urządzenia (zwykle co kilka tygodni lub miesięcy, zależnie od urządzenia i zużycia wody). Sól służy do okresowego i automatycznego regenerowania zmiękczacza, co pozwala mu zachować pełną sprawność przez lata.
A wiesz, że zmiękczacz może mieć wbudowane WiFi, dzięki czemu wyśle Ci SMSa lub miłą wiadomość mailową?:) Ale bez obaw, zrobi to tylko wówczas, gdy będzie potrzebował wizyty serwisanta, albo gdy poziom soli będzie się kończył i to tylko za Twoją zgodą.
Trzeci ważny element to EKSPLOATACJA. Wyobraź sobie, że kupujesz do domu urządzenie, które jest bez przerwy podłączone do prądu i cały cas pracuje. Czyli powinno być energooszczędne. Zwróć więc uwagę przy zakupie na to, ile prądu będzie pobierać filtr. Na tym nie koniec. Wróćmy do regeneracji. Potrzeba do niej materiałów eksploatacyjnych - soli tabletkowanej i wody. Ważne więc, żeby regeneracja zachodziła nie tylko wtedy, gdy jest wskazana (a nie z góry zaprogramowana) i żeby pobierała optymalną ilość wody i soli.
Co jeszcze jest ważne w zmiękczaczu/filtrze? Wyświetlacz i elektronika w środku. Tak naprawdę Twoją wodę zmiękcza mały komputer, więc im jest bardziej zaawansowany, tym większe ma możliwości. Wyświetlacz da Ci znać np. ile wody zużywasz średnio, w ciągu danego dnia, czy ile soli zostało wewnątrz. To cenne informacje, które pozwolą Ci np. korzystać z wody w domu w sposób bardziej ekonomiczny. To już nawet 3w1:)