Twarda woda płynąca w Twojej instalacji bardzo niekorzystnie działa na Twoją zmywarkę, a raczej na jakość jej pracy. Jeśli po myciu wyciągasz ze zmywarki poplamione naczynia, nie obwiniaj tabletek, czy innych detergentów, których używasz. To na 99% wina wody, którą pobiera zmywarka i żadna chemia tu nie pomoże. Twarda woda po odparowaniu pozostawia na naczyniach jasne plamy wodne. Dodatkowo detergenty użyte do mycia nie są w stanie wystarczająco się rozpuścić, gdy woda nie jest miękka.
Żelazko, zwłaszcza parowe, ma stały kontakt z wodą. Jeśli woda jest twarda, szybko zobaczysz efekty w postaci zabrudzonej podstawy żelazka. Co gorsza, tego typu uszkodzenia nie są objęte gwarancją. Możesz oczywiście wydawać pieniądze na różnego rodzaju wody dostosowane do żelazek ale po co, skoro miękką wodę w sam raz do prasowania, możesz mieć w kranie?
Nie ma nic lepszego niż poranna pobudzająca, aromatyczna kawa prosto z ekspresu. I nic gorszego, niż metaliczny posmak i kożuch na jej wierzchu! Zgadnij przez co Twoja kawa nie smakuje, nie wygląda i nie pachnie tak, jak w kawiarni. Nieważne czy przygotowujesz ją w ekspresie, czy zalewasz wodą z czajnika. Twarda woda ma znaczenie dla jakości przygotowywanych napojów i potraw, ponieważ sole w niej zawarte nie pozwalają do końca uwolnić się aromatom i smakom. A Twój ekspres do kawy, nawet mimo włączania opcji odkamieniania, nie poradzi sobie z osadami z kamienia na grzałce i na obudowie – problem niestety leży (a raczej płynie) głębiej…
Zmorą w przypadku prania w twardej wodzie jest kamień odkładający się na wszystkich elementach pralki, które mają kontakt z wodą. Grzałki, węże odpływowe, bęben – twarda woda nie oszczędza niczego. Efekt jest taki, że zakamieniona pralka wymaga ciągłych napraw lub całkowitej, przedwczesnej wymiany. Co więcej, twarda woda, przez to że nie rozpuszcza dobrze detergentów, wymusza stosowanie płynów czy proszków w zwiększonej ilości. Nawet do 60% więcej, niż w miękkiej wodzie! I nie licz na to, że zwiększone dawki detergentów lepiej podziałają na Twoje pranie. Ubrania w takim przypadku szybciej tracą kolor i jakość. Wniosek jest jeden – to przez twardą wodę nie masz się w co dziś ubrać.