Problemy z żelazem w studni

zelazo.jpg

Problemy z żelazem w studni

Po twardości, żelazo jest najczęstszym problemem występującym w wodzie studziennej. Dla mieszkańców domów z własnym ujęciem jest to na co dzień duże utrudnienie.

Niszczy instalacje wodne, wpływa na pogorszenie smaku i zapachu napojów, zostawia rdzawe plamy w kuchni, łazience, a nawet na praniu. Nie jest też obojętne dla skóry i zdrowia, zwłaszcza dzieci. Żelazo jest niełatwe w usunięciu, ale przy zastosowaniu odpowiedniej technologii, można sprowadzić jego zawartość w wodzie do zadowalającego poziomu.

hd mediaitemid22871 1372

Trudność w usuwaniu żelaza z wody wynika z faktu, że może mieć kilka postaci, z których każda może wymagać innego podejścia na etapie badania oraz eliminacji. Inne czynniki, takie jak poziom pH w studni, wpływają również na skuteczność podejścia do uzdatniania wody z własnego ujęcia. Kluczowe jest więc szczegółowe badanie próbki wody. Gdy tylko poznasz dokładną jakość wody w Twojej studni, wybór najlepszej metody usuwania żelaza jest stosunkowo prosta.

Różne rodzaje żelaza

W tym artykule zajmiemy się tylko najczęściej występującymi rodzajami żelaza. Żelazo jest zwykle obecne w studni w dwóch formach.

1. Jony żelaza trójdodatniego (III)

Tzw. czerwone żelazo wodne w studni jest zasadniczo czystym żelazem wodnym, które zostało wystawione na działanie tlenu - zwykle z powietrza, a tym samym zostało utlenione. Daje to charakterystyczne, czerwone zabarwienie. Taka woda po kontakcie z armaturą lub ubraniami, plami je na rdzawy odcień. Niestety plamy po powstaniu są trudne do usunięcia i przyczyniają się do niszczenia sprzętów oraz materiałów. Niemniej przy odżelazianiu wody dąży się do uzyskania żelaza trójwartościowego, ponieważ żelazo wytrącone z wody jest łatwe do zatrzymania na różnego rodzaju złożach filtracyjnych.

2. Jony żelaza dwudodatniego (II)

Ten rodzaj żelaza w postaci płynnej nie nadaje wodzie żadnego koloru, ponieważ żelazo dwuwartościowe dokładnie się w niej rozpuszcza. Może znajdować się w wodzie, która nie zawiera tlenu. Zazwyczaj pochodzi z głębszych studni i wód gruntowych. Jony żelaza dwuwartościowego doskonale wchodzą w interakcję z rozmaitymi związkami organicznymi. W takich przypadkach proces odżelaziania może być trudniejszy.

Jak radzić sobie z żelazem w wodzie?

Usunięcie żelaza z wody jest możliwe dzięki filtrom odżelaziającym. W jaki sposób działają te urządzenia? Najprościej rzecz ujmując, żelaza można pozbyć się z wody w 3 krokach:

  1. Najpierw napowietrzając wodę, aby uzyskać żelazo trójwartościowe, które wytrąca się w formie osadu
  2. Zatrzymać osady z żelaza na powierzchni złoża wewnątrz odżelaziacza
  3. Wypłukać złoże z osadów

eXPERT close up 2

To, jakie złoże może znajdować się w odżelaziaczu, zależy ściśle od składu wody z własnego ujęcia, dlatego tak istotne jest wykonanie szczegółowego badania wody, najlepiej w lokalnej stacji SANEPIDu lub w specjalistycznym laboratorium. Nie musisz badać wszystkich parametrów. Wystarczy, że zlecisz zbadanie tych wymienionych poniżej:

  • bakterie grupy coli i fekalne
  • twardość ogólna
  • żelazo
  • mangan
  • amoniak
  • azotyny
  • chlorki
  • siarczany
  • odczyn pH
  • utlenialność
  • przewodnictwo
  • barwa
  • mętność
  • zapach

Doborem złoża w zależności od wyników analizy powinien zająć się profesjonalista w dziedzinie uzdatniania wody. Lista Autoryzowanych Partnerów EcoWater, którzy dobiorą złoże dla Twojej wody znajduje się tutaj.



Tagi
armatura łazienkowa badanie wody badanie wody Bałtyk bioluminescencja chlor w wodzie czysta woda deszczówka deuter dobry zmiękczacz drinking water EcoWater EcoWater Smart Filter egzema eksploatacja eVOLUTION 300 Boost eVOLUTION Refiner filtr do wody pitnej filtr EcoWater filtr mechaniczny filtr węglowy filtr wody filtr wody filtr wody pitnej filtr z węglem aktywnym filtrowanie wody filtrowanie wody ile lat ma woda ile pić wody infekcje jak czyścić aramturę jak myć włosy jaki zmiękczacz wody jakość wody kamień kotłowy kaszel katar kompaktowy zmiękczacz wody kondycja włosów koronawirus koszt użytkowania zmiękczacza kranówka miękka woda montaż zmiękczacza wody morze Morze Bałtyckie most solny mycie włosów nawadnianie nieprzyjemny zapach wody nowoczesny zmiękczacz wody odchudzanie odra odżelaziacz osad kamienny osad z kamienia osady z kamienia oszczędny zmiękczacz oszczędzanie wody owoce picie miękkiej wody picie wody podlewanie roślin pomiar twardości wody pranie w twardej wodzie przegląd techniczny regeneracja zmiękczacza wody serwis zmiękczacza wody siarkowodór skażenie odry skażenie rzeki skóra ślad wodny smaczna woda sól tabletkowana sól tabletkowana sprzedawca zmiękczacza wody środowisko stacja uzdatniania wody stacje uzdatniania stopień twardości wody studnia susza susza hydrologiczna świecące zwierzęta twarda woda twardość wody układ słoneczny uzdatnianie wody uzdatnianie wody studziennej uzdatnianie wody ze studni WiFi woda woda bez chloru WODA BUTELKOWANA woda chlorowana woda dla zwierząt woda do picia woda do podlewania woda morska woda na Ziemi woda pitna woda pitna woda studzienna woda w diecie woda w domu woda w kosmosie woda w organizmie woda wirtualna woda wodociągowa woda z własnego ujęcia woda ze studni wodociągi wody słodkie wrażliwa skóra własne ujęcie własne ujęcie zanieczyszczenia w wodzie zapach chloru zapach wody zatrucie rzeki zawartość wody zbieranie deszczówki zdalna obsługa zdrowa woda zdrowie żelazo w wodzie zmiękczacz wody zmiękczacz wody do domu zmiękczacz wody gdzie kupić zmiękczacz wody w bloku zmiękczacz wody w domu zmiękczacz wody w mieszkaniu zmiękczacz wody z WiFi zmiękczacze zmiękczanie wody zmiękczona woda zużycie wody zwierzęta bioluminescencyjne zwierzęta wodne złoże jonowymienne łazienka