Woda to ograniczony zasób, dlatego wszyscy mamy do odegrania rolę w zabezpieczaniu jej dostępności. Jest wiele ważnych powodów, dla których powinniśmy podjąć działania w tym kierunku jak najszybciej. Jednym z nich jest czekająca nas susza. Możliwe, że największa od kilkudziesięciu lat.
Woda jest kluczem do wszelkiego życia
W miarę jak klimat się zmienia, coraz bardziej odczuwamy niedobory słodkiej wody. Podczas suszy wzrasta zapotrzebowanie rolników na wodę do nawadniania i hodowli zwierząt oraz innych gałęzi przemysłu. W ciepłe dni wszyscy używamy więcej wody do chłodzenia, mycia zakurzonych samochodów i podlewania ogrodów. Ten wzrost popytu i zmniejszenie podaży jest przyczyną realnego i rosnącego zagrożenia, że zbiorniki wodne mogą wyschnąć. W miarę obniżania się poziomu rzek dzika przyroda jest w niebezpieczeństwie. Niższy poziom wód i wyższe temperatury mogą prowadzić do nieestetycznych zakwitów glonów, które są potencjalnie toksyczne dla zwierząt wodnych. Stanowi to również zagrożenie dla zdrowia psów i innych zwierząt, które piją wodę z naturalnych zbiorników. Jeśli chcemy chronić dziką przyrodę i naszych czworonożnych przyjaciół, którzy korzystają z naszych strumieni, jezior i rzek, kluczowe znaczenie ma mniejsze zużycie wody.
Pożary
Innym ważnym powodem, aby zużywać mniej wody jest większe prawdopodobieństwo pożarów. Wyjątkowo sucha roślinność i silne wiatry sprawiają, że ogień może rozprzestrzeniać się bardzo szybko. Ogromne zapotrzebowanie na wodę może powodować spadek ciśnienia lub brak wody dostępnej w systemie, kiedy rozpaczliwie jej potrzeba podczas gaszenia pożaru. Dlatego tak ważne jest, abyśmy wszyscy zużywali mniej wody - aby oszczędzać pieniądze, chronić dziką faunę i florę oraz zapewnić dostępność wystarczającej ilości wody, kiedy jest ona najbardziej potrzebna.
Jak możemy oszczędzać wodę?
Do gotowania, czyszczenia, picia i higieny osobistej zużywamy średnio około 140 litrów wody dziennie. Ilość ta może być znacznie zmniejszona poprzez proste zmiany w zachowaniu i dzięki urządzeniom oszczędzającym wodę. Na przykład, wanna zużywa około 100 litrów, ale krótki prysznic tylko 30 litrów wody. Gadżety, takie jak zegary prysznicowe i perlatory to niewielki wydatek, który również może spowodować znaczący spadek zużycia wody.
Oto kilka wskazówek dotyczących oszczędzania wody w domu:
Uprawianie ogrodu w czasie suszy
Jest alternatywa dla stosowania w ogrodach dużej ilości wody. Przeciętny dach zbiera wystarczającą ilość wody, aby co roku wypełnić około 450 beczek na deszczówkę. Tak zebrana woda może być wykorzystana w ogrodzie lub do mycia samochodów. W zależności od rozmiaru i designu beczki kosztują od kilkudziesięciu do kilkuset złotych i są łatwe w montażu. Zebrana woda przyczynia się do zmniejszenia ogólnego zużycia wody i zwiększa odporność ogrodu na suszę.
Aby mieć za oknem piękny ogród, również w okresie zmniejszonych opadów:
Najpierw susza, potem błyskawiczna powódź
Co ciekawe, okresy suszy czasami przeplatają się z silnymi ulewami połączonymi z burzami z piorunami, co z kolei powoduje błyskawiczne powodzie. Przy każdym wzroście temperatury o jeden stopień, atmosfera może utrzymywać 7% więcej wilgoci, więc gdy warunki są odpowiednie, mogą wystąpić intensywne opady deszczu i burze. Im cieplejsza pogoda, tym bardziej sucha jest ziemia, więc zamiast wsiąkać w ziemię i uzupełniać podziemne warstwy wodonośne, woda deszczowa szybko spływa ze zwartej, utwardzonej gleby. W miastach, gdzie dominują twarde nawierzchnie, sytuacja ta pogarsza się, ponieważ woda nie ma dokąd spłynąć poza odpływami, a te mogą szybko się przepełniać. Oba te scenariusze mogą powodować lokalne powodzie w czasie burzy, dlatego w okresach suszy niektóre tereny, jak na ironię, są zagrożone powodzią.
W bezdeszczowych okresach oszczędzanie wody pozwala płacić niższe rachunki za wodę, ale przede wszystkim chroni rzeki i strumienie przed wyschnięciem oraz zwierzęta, które na nich polegają. W miarę pogłębiania się zmian klimatycznych, susze mogą występować coraz częściej, a to zwiększy niedobory wody. Dlatego wszyscy musimy działać i sprawić, by każda kropla miała znaczenie.