Czysta woda jest bezwonna, nie wydziela żadnego zapachu. Przykry zapach wody jest skutkiem pogorszenia jej parametrów w wyniku zanieczyszczenia. Co powoduje nieprzyjemny zapach wody z kranu i jak sobie z nim poradzić?
Za nieprzyjemnym zapachem wody z kranu zazwyczaj stoją zanieczyszczenia. Mogą się one pojawiać w wodzie w wyniku rozkładu substancji organicznych i nieorganicznych przez mikroorganizmy – głównie bakterie. Może to skutkować różną, niepożądaną wonią wody. Najczęściej woda z kranu śmierdzi:
Jeśli nieprzyjemny zapach wody możemy określić jako metaliczny, zapach rdzy, winowajcą jest zazwyczaj mangan i żelazo. Pierwiastki te przedostają się do wody np. z przestarzałej instalacji i mogą dawać o sobie znać nie tylko przykrym zapachem, ale także uwidaczniać się jako rdzawe plamy na wypranych ubraniach. Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu powodowanego przez żelazo i mangan zazwyczaj napowietrzenia się wodę.
Gdy w wodzie nasila się gnilny zapach może to oznaczać, że mamy do czynienia z siarkowodorem. Powoduje on, że wyczuwamy woń zgniłych jaj, stęchlizny, szamba czy pleśni. Siarkowodór jest wytwarzany przez bakterie beztlenowe znajdujące się w wodzie. Podwyższona temperatura i ograniczona ilość tlenu są bardzo dobrym środowiskiem do ich rozwoju.
Jeśli nieprzyjemny zapach dotyczy zimnej wody, należy sprawdzić (wykonując jej badanie), czy nie znajdują się niej również żelazo i mangan, którym często towarzyszy siarkowodór. Jeśli tak, wówczas sposobem na poprawę jakości wody i pozbycie się nieprzyjemnego zapachu jest montaż odżelaziacza. Gdy problemem jest sam siarkowodór (w wodzie nie występuje żelazo i mangan) rozwiązaniem może okazać się dobry filtr węglowy.
Gdy nieprzyjemny zapach wody pojawia się po jej podgrzaniu oznacza to, że siarkowodór powstaje w podgrzewaczu wody lub w instalacji. Należy wówczas określić jego źródło. Najczęściej jest to podgrzewacz. W takiej sytuacji trzeba sprawdzić, jakie są zalecenia producenta urządzenia. Może się okazać, że rozwiązaniem problemu będzie np. wymiana anody magnezowej, chlorowanie instalacji lub jej okresowe przegrzewanie.
Chlor wykorzystuje się do dezynfekowania wody wodociągowej. Jest on używany w celu zapewnienia wodzie bezpieczeństwa mikrobiologicznego. Gdy wyczuwamy w niej intensywny zapach chloru może to świadczyć o tym, że do jej dezynfekowania użyto zwiększonego stężenia chloru. Wówczas w wodzie możemy czuć nie tylko jego zapach, ale i posmak. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest montaż filtra węglowego, który usuwa z wody chlor i poprawia jej walory zapachowe oraz smakowe.
Filtr węglowy do domów jednorodzinnych i apartamentów, redukujący nieprzyjemny zapach oraz z smak choru z wody i usuwający z niej zanieczyszczenia