Uzdatnianie wody w domu pozwala poprawić jej skład i właściwości. Dzięki uzdatnianiu wodę można w łatwy i szybki sposób pozbawić niepożądanych pierwiastków, związków oraz zanieczyszczeń. W ten sposób udoskonala się jej jakość. Uzdatnianie wody polega na jej zmiękczaniu, filtrowaniu lub przeprowadzaniu obu tych procesów jednocześnie.
Zmiękczanie wody to proces polegający na redukowaniu jonów wapnia i magnezu. Obecne w wodzie w nadmiernej ilości powodują, że zyskuje ona miano twardej. Im jest ich więcej, tym woda jest twardsza. Dlaczego twardą wodę się zmiękcza? Chociaż zawarte w niej minerały nie mają negatywnego wpływu na zdrowie, to przysparzają sporo problemów w domu. Wytrącają się z wody pod postacią trudnych do usunięcia osadów z kamienia, które osadzają się na armaturze oraz wewnątrz instalacji i urządzeń podgrzewających wodę. Osady te przyczyniają się do występowania usterek, niszczenia i przedwczesnego zużycia urządzeń i sprzętów. Działają negatywnie również na włosy i skórę, m.in. wysuszając je i pozbawiając blasku.
Na czym polega zmiękczanie wody? Twarda woda przepływa przez specjalne złoże jonowymienne znajdujące się w stacji nazywanej zmiękczaczem. Wyłapuje ono jony wapnia i magnezu i wymienia je na jony sodu. Minerały odpowiedzialne za twardość pozostają w złożu, dzięki czemu do kranów w domu trafia odpowiednio zmiękczona woda.
Zadbaj o miękką wodę w swoim domu. Sprawdź nasze najoszczędniejsze zmiękczacze wody
Zmiękczacz montuje się centralnie na cały dom – w ten sposób jedno urządzenie zapewnia miękką wodę we wszystkich punktach poboru. Dociera ona do kranów, kotła grzewczego, zasobnika ciepłej wody użytkowej, pralki, chroniąc je przed negatywnymi skutkami osadów z kamienia.
Zmiękczacz wody usuwa z niej wapń i magnez. Problem z innymi składowymi rozwiązuje odpowiednia filtracja.
Do wyboru mamy kilka rodzajów filtrów w zależności od problemu z wodą, z jakim się borykamy. Urządzenia zawierające węgiel aktywny usuwają z wody niepożądane chemikalia. Przede wszystkim jest to chlor stosowany do dezynfekcji wody. Filtr węglowy pozbawi skutecznie wodę smaku oraz zapachu chloru. Montuje się go w domu, podobnie jak zmiękczacz, centralnie, na głównym przyłączu wody zimnej. W przypadku domów, które borykają się zarówno z problemem twardości wody, jak i wyczuwalnego w niej chloru polecanym rozwiązaniem są stacje uzdatniania typu 2w1, które w jednej obudowie zawierają filtr węglowy oraz złoże jonowymienne. Pozbawiają one wodę chloru oraz jonów odpowiadających za twardość jednocześnie.
Stacja uzdatniania eVOLUTION Refiner - do jednoczesnego filtrowania i zmiękczania wody
Woda może zawierać również zanieczyszczenia mechaniczne – wyłapuje je filtr mechaniczny montowany przed stacją uzdatniania wody. Dzięki temu do urządzeń uzdatniających trafia przefiltrowana wstępnie woda, bez zanieczyszczeń mogących uniemożliwić prawidłowe działanie stacji.
Woda może zawierać również takie zanieczyszczenia jak wirusy, cysty, alergeny i ołów. Usuwa się je za pomocą filtrów mikrobiologicznych lub systemów odwróconej osmozy.
W wodzie studziennej często obecne są również żelazo i mangan. Efektem ich obecności jest rdzawe zabarwienie i pogorszenie smaku wody, trudne do usunięcia plamy i osady, a także rozwój bakterii w rurach instalacji wodnej. Innym problemem w wodzie ze studni jest siarkowodór. Jego przykry zapach przypominający zgniłe jaja, jest wyczuwalny nawet przy niewielkich stężeniach. Specjalne filtry odżelaziające mogą rozwiązać te i inne problemy, usuwając z wody nadmiar niepożądanych związków.
W sprzedaży znajdziemy również filtry multifunkcyjne do wody studziennej wyposażone w specjalną mieszaninę złóż, które usuwają z niej żelazo, mangan, twardość, amoniak oraz substancje organiczne.
Zadbaj o czystą, smaczną i miękką wodę studzienną z eVOLUTION Ecomulti