W czasie użytkowania zmiękczacza może się zdarzyć, że w zbiorniku solanki uformuje się tzw. most solny. Może on skutkować brakiem zmiękczania wody przez urządzenie. Co zrobić, gdy taka sytuacja będzie mieć miejsce i jak zapobiec ponownemu powstawaniu mostu solnego?
Most solny tworzy przestrzeń między wodą a znajdującą się powyżej solą. Zjawisko to powoduje, że sól nie rozpuszcza się w wodzie, przez co nie powstaje roztwór solanki, niezbędny do regeneracji złoża jonowymiennego w zmiękczaczu. W efekcie regeneracja nie zachodzi, a do kranów trafia niezmiękczona woda.
Częstą przyczyną powstawania mostu solnego jest wysoka wilgotność w pomieszczeniu, w którym został zainstalowany zmiękczacz wody lub stosowanie niewłaściwego rodzaju soli. Gdy sól jest nieodpowiednia może zawierać zanieczyszczenia, które powodują jej gorszą rozpuszczalność i tendencje do sklejania się. Wówczas pod solą może uformować się most solny.
W przypadku, gdy w kranach zaczęła pojawiać się twarda woda, a nic nie wskazuje na awarię urządzenia warto sprawdzić, czy w zbiorniku solanki nie utworzył się most solny. Gdy zbiornik jest napełniony solą trudno jest na pierwszy rzut oka stwierdzić, czy jest on przyczyną braku miękkiej wody. Wówczas warto posłużyć się np. długim drewnianym kijem (może to być kij od szczotki). Będzie on również pomocny, gdy zajdzie konieczność rozbicia mostu.
W pierwszej kolejności należy przyłożyć kij do zmiękczacza, aby sprawdzić odległość od podłogi do krawędzi soli. Następnie należy wykonać tę samą czynność w zbiorniku solanki. Jeśli wkładając kij napotkamy opór - wyczujmy twardą skorupę z soli, zbrylenie, należy je ostrożnie pchnąć w kilku miejscach, aby skruszyć sól. Po usunięciu mostu solnego należy uruchomić ręcznie regenerację zmiękczacza, aby złoże zostało wypłukane odpowiednią ilością solanki i mogła dalej skutecznie zmiękczać wodę.
W miejscach wilgotnych zaleca się utrzymywać wyższy poziom soli w zbiorniku i częściej ją dosypywać. Aby zapobiec powstawaniu mostu solnego w zmiękczaczu bardzo ważne jest stosowanie odpowiedniej jakości soli tabletkowanej. Powinna to być sól przeznaczona do zmiękczaczy wody. W urządzeniu nie należy stosować soli kamiennej, bryłowej, soli przeznaczonej do topienia lodu lub produkcji lodów. Odpowiednia jakość soli tabletkowanej gwarantuje, że będzie ona pozbawiona zanieczyszczeń, co zapewni jej równomierne rozpuszczanie.