W większości domów, system lokuje się w piwnicy lub w pomieszczeniu gospodarczym w pobliżu podgrzewacza wody. Jeśli nie masz pewności jakie jest najlepsze miejsce na montaż, zapytaj fachowca, który zainstaluje zmiękczacz, zamiast działania na własną rękę.
Systemy przeznaczone dla całego domu, takie jak zmiękczacz, muszą być zainstalowane możliwie blisko miejsca, w którym woda wpływa do Twojego domu. Ważne, aby zmiękczacz był zamontowany przed podgrzewaczem wody. W przeciwnym wypadku, wpływająca do niego wciąż niezmiękczona woda, spowoduje korozję wewnątrz zbiornika i skróci jego żywotność. Poza tym instalacja za podgrzewaczem mogłaby spowodować uszkodzenie zmiękczacza przez wodę o wysokiej temperaturze.
Należy również upewnić się, że system znajduje się w pobliżu odpływu do kanalizacji. Odpływ jest potrzebny do usuwania popłuczyn po okresowym regenerowaniu się zmiękczacza. W procesie, który zachodzi średnio co kilkanaście dni lub kilka tygodni, z połączenia wody i soli tabletkowanej powstaje solanka. Przepłukuje ona złoże jonowymienne wewnątrz zmiękczacza i przywraca mu zdolności zmiękczające wodę. Po ok. 2 godzinach złoże jest „oczyszczone”, a pozostałości po regeneracji zostają spuszczone do kanalizacji.
Tym, czego zmiękczacz potrzebuje do działania, jest prąd, dlatego miejsce, które wybierzesz, musi być wyposażone w gniazdko elektryczne. Zmiękczacz musi być podłączony do prądu 24/7. W przeciwnym wypadku nie będzie zmiękczał wody, nawet jeśli ta będzie przez niego przepływała. Jeśli urządzenie jest nowoczesne, zużyje bardzo mało energii, ok. 2 kWh na miesiąc.
Jest wiele firm na rynku, które mogą wykonać dla Ciebie instalację. Kwoty za montaż różnią się, w zależności od wielkości urządzenia, Twojej lokalizacji i stopnia trudności. W wielu przypadkach firma, od której kupujesz urządzenie, będzie mogła pomóc przy instalacji, oferując Ci preferencyjne warunki lub pełen pakiet usług. Warto zainteresować się montażem już na etapie zakupu urządzenia.