Przestrzeganie regularnego i terminowego harmonogramu uzupełniania zbiornika solanki zmiękczacza wody daje może być połączone z kontrolami konserwacyjnymi urządzenia. Profesjonalne, regularne usługi dostarczania soli mogą być dobra okazją do świadczenia dodatkowego wsparcia przez wykwalifikowanych techników, którzy pomogą utrzymać najwyższą możliwą wydajność zmiękczacza wody. Podczas kontroli zbiornika solanki w celu uzupełnienia soli, specjalista zwróci np. uwagę na oznaki powstawania niechcianych złogów solnych.
Do powstanie złogów solnych dochodzi, gdy sól w zbiorniku solanki zbryla się lub w inny sposób przywiera do siebie tworząc dużą masę. Może się wydawać, że zbiornik solanki jest pełny, podczas gdy w rzeczywistości złóg solny po prostu “zatyka” większość zbiornika, a pod nim jest pustą przestrzeń. Jeśli tak się stanie, roztwór solanki nie osiągnie właściwego stężenia dla efektywnej regeneracji.
Złogi solne wymagają rozbijania i wyczyszczenia, w celu przywrócenia zmiękczacza wody do wyjściowego stanu. Monitorowanie tych kwestii podczas regularnego uzupełniania zapasu soli w zbiorniku solanki, może pomóc w utrzymaniu miękkiej wody.
Regularna konserwacja sprawi, że Twój zmiękczacz wody będzie działał tak długo, jak to możliwe. Niemniej jednak, żadne urządzenie nie działa wiecznie. W końcu nadejdzie czas na wymianę zmiękczacza wody. Uważnie obserwując zasób soli w zbiorniku solanki, można szybko zauważyć oznaki, że nadszedł czas, aby zastanowić się nad wymianą urządzenia.
Jeśli zauważysz, że w miarę upływu czasu uzupełniasz swój zbiornik solanki coraz rzadziej - mimo że Twoje wzorce użytkowania pozostają względnie stabilne - może to być wskazówka, że nadszedł czas na wymianę starego zmiękczacza wody na nowszy model. Będzie to bowiem oznaczało, że podczas regeneracji zmiękczacz zużywa coraz mniej soli i solanki, więc regenerowana jest coraz mniejsza powierzchnia złoża jonowymiennego. A to z kolei sygnał, że złoże jest coraz mniej wydajne.
Wydajny zmiękczacz wody dla całej rodziny z czujnikiem soli na podczerwień da Ci znać, kiedy należy dosypać soli tabletkowanej
Wymiana zmiękczacza wody na nowoczesny model daje również możliwość zakupu systemu z przydatnymi funkcjami, takimi jak:
Sól kuchenna, czyli chlorek sodu, jest najczęściej stosowaną substancją w zmiękczaczach wody. Alternatywą może być zastosowanie alternatywnych rozwiązań, takich jak chlorek potasu, choć jest to wybór droższy i nie zawsze odpowiedni dla danego zmiękczacza. W oparciu o osobiste preferencje, jak również możliwości zmiękczacza wody, możesz zdecydować, że jeden lub drugi jest najlepszą opcją dla Twoich potrzeb.
Regularne uzupełnianie zbiornika solanki pomoże Ci pamiętać o preferowanym typie soli, gdy następnym razem będziesz w sklepie budowlanym lub hurtowni chemicznej. O dostarczanie soli do zmiękczacza może także zadbać Twój dostawca sprzętu - to dodatkowa wygoda. Po złożeniu zamówienia, firma dostarczy preferowaną sól do zmiękczania wody zgodnie z ustalonym harmonogramem. Nie będziesz musiał nawet dźwigać torby ze sklepu do domu.
W kwestii uzupełniania zbiornika solanki w zmiękczaczu wody, opóźnienia mają istotny wpływ na jego pracę. Bez odpowiedniej ilości soli do regeneracji, znów będziesz musiał radzić sobie z twardą wodą, a to oznacza problemy z kąpielą i sprzątaniem, a także z urządzeniami wykorzystującymi wodę w Twoim domu. Warto więc dbać o regularne czynności eksploatacyjno-konserwacyjne w urządzeniu i mieć problem twardej wody z głowy!