Zmiękczacz to rozwiązanie dla osób, które zmagają się z twardą wodą w domu lub mieszkaniu i chcą poprawić jej jakość. Urządzenie usuwa nadmiar jonów wapnia i magnezu z wody, co prowadzi do redukcji jej twardości. Pozwala to zapobiec wielu problemom, jakie powodują wytrącające się z twardej wody osady z kamienia. Kiedy najlepiej zdecydować się na montaż zmiękczacza wody?
Montaż zmiękczacza wody w nowym domu
Decyzję o montażu zmiękczacza wody najkorzystniej jest podjąć już na etapie projektowania domu. Dzięki temu:
- projektant zaplanuje odpowiednio instalację pod kątem zmiękczacza, uwzględniając m.in. montaż filtra mechanicznego, który zatrzymuje zanieczyszczenia stałe i chroni głowicę urządzenia przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Unikniemy w ten sposób problemów związanych z przeróbkami instalacji;
- na tym etapie projektant bez problemu wygospodaruje również optymalne miejsce dla zmiękczacza wody – zapewniające wygodny dostęp do urządzenia i możliwość jego bezproblemowego podłączenia do prądu oraz odpływu kanalizacyjnego;
- mieszkańcy od samego początku użytkowania domu będą korzystać ze zmiękczonej wody, która nie będzie pozostawiać osadów z kamienia na nowej armaturze i w sprzętach AGD;
- nie narażając nowych urządzeń i sprzętów na kontakt z twardą wodą od początku ich użytkowania, zachowamy ich długą żywotność;
- kamień kotłowy nie będzie też osadzał się wewnątrz nowej instalacji i urządzeń grzewczych, od których wymagamy wydajnej, bezawaryjnej pracy przez długi czas ich eksploatacji. Brak osadów z kamienia od początku korzystania z domowych instalacji pozwoli zapobiec awariom i wizytom serwisanta w nowym domu, a także wzrostom kosztów ogrzewania, powodowanym przez odkładający się kamień kotłowy;
- dom na długo zachowa swój nowy, świeży wygląd. Sprzyja temu nie tylko brak osadów z kamienia, ale i łatwiejsze sprzątanie z wykorzystaniem zmiękczonej wody.
Skąd wiadomo czy w nowym domu będziemy potrzebować zmiękczacza wody?
Twardość wody może się różnić w zależności od regionu i miejsca. Dlatego przed podjęciem decyzji o montażu zmiękczacza wody w nowym domu warto sprawdzić, z jaką wodą będziemy mieć w nim do czynienia.
- Jeśli nowy dom ma zostać podłączony do sieci wodociągowej, informacji na temat twardości wody, która będzie do niego dostarczana, możemy poszukać np. na stronie internetowej lokalnych zakładów wodociągowych lub skontaktować się bezpośrednio z pracownikami zakładu z prośbą o udzielenie takiej informacji.
- Gdy woda do domu będzie dostarczana z indywidualnego ujęcia, jej twardość, podobnie jak inne ważne parametry, pozwoli określić badanie laboratoryjne przeprowadzone na próbce pobranej ze studni. Badanie wody można zlecić lokalnej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej lub laboratorium, które oferuje takie usługi. Test twardości wody można też wykonać samodzielnie, np. za pomocą kropelkowego testera twardości wody.
Zmiękczacz wody w użytkowanym budynku
Zmiękczacz wody można z powodzeniem zainstalować również w już użytkowanym domu. W takiej sytuacji mogą być wymagane pewne przeróbki, jednak powierzając prace w ręce specjalisty możemy mieć pewność, że znajdzie on odpowiednie rozwiązanie umożliwiające włączenie zmiękczacza do istniejącej instalacji wodno-kanalizacyjnej.
- Ograniczeniem w przypadku już użytkowanych budynków może być ilość miejsca, jakim dysponujemy na montaż urządzenia. Na rynku znajdziemy jednak nieduże modele, które pomimo kompaktowych wymiarów zapewniają wysoką wydajność. Wśród nich dostępne są m.in. zmiękczacze, które dzięki niedużej wysokości mogą być ustawione np. pod kotłem wiszącym, oszczędzając tym samym cenne miejsce w kotłowni (jak eVOLUTION 300 Boost).
- Świetnym momentem na włączenie zmiękczacza wody do domowej instalacji jest modernizacja kotłowni. Przeprowadzane prace remontowe są dobrą okazją do zaadoptowania instalacji oraz przestrzeni na nowe urządzenie.
- Kotłownia nie jest jednak jedynym miejscem, w którym możemy ulokować zmiękczacz wody – optymalną przestrzeń na urządzenie można wygospodarować np. w pomieszczeniu gospodarczym lub w garażu. Ważne, aby zmiękczacz został podłączony do instalacji wodnej przed kotłem lub innym urządzeniem grzewczym, tak aby docierająca do niego woda była już odpowiednio zmiękczona.
Poznaj najczęściej wybierany zmiękczacz wody dla domów jednorodzinnych
sprawdź