Jeśli Twoje dziecko jest noworodkiem, wystarczy kąpiel dwa lub trzy razy w tygodniu. Należy pamiętać, że jeśli mieszkasz w okolicy z twardą wodą, zbyt częsty kontakt z nadmierną ilością soli wapnia i magnezu, pochodzącymi właśnie z wody, może wysuszyć i uszkodzić skórę dziecka, doprowadzając do wysypek, alergii, a nawet egzemy. Problem najlepiej rozwiązać montując zmiękczacz wody, by móc kąpać maluszka bez obaw o problemy skórne wywołane twardą wodą. Ciągłe dbanie o czystość być wyzwaniem dla nowych rodziców. Poznaj 5 najczęstszych błędów popełnianych przy myciu, unikaj ich i dbaj o swoje dziecko, aby zapewnić mu komfort i zdrowie.
Noworodki nie są zbyt aktywne w ciągu dnia, więc nie muszą codziennie brać kąpieli. Zbyt częste kąpiele małych dzieci mogą prowadzić do wysuszenia skóry. Pełna kąpiel dwa razy w tygodniu jest wystarczająca dla niemowląt, o ile utrzymujecie bardziej powierzchowną higienę każdego dnia.
Ważne jest, aby przestrzenie pomiędzy fałdami skóry dziecka były czyste i suche. W ten sposób unikniecie alergii, otarć i zakażenia. Trudno jest utrzymać wszystkie fałdki w czystości, zwłaszcza gdy maluszek nabiera ciałka! Zwróć szczególną uwagę na obszar pod szyją - często spływa tam pokarm podczas karmienia.
Noworodki mają bardzo wrażliwą skórę, którą łatwo podrażniają produkty do kąpieli o jakimkolwiek zapachu. Najlepiej jest używać miękkiej wody do mycia. Jeśli masz w domu twardą wodę, pomoże przegotowanie jej i ostudzenie przed kąpielą. Jeśli zdecydujesz się na stosowanie szamponów i mydeł dla niemowląt, najlepiej wybrać te specjalnie zaprojektowane dla dzieci, które nie mają zapachu. Naturalne opcje są dobrą alternatywą - na przykład lawenda jest świetna do wykorzystania w kąpieli przed spaniem.
Oparzenia w kąpieli są bardzo częstą przyczyną urazów u młodych dzieci. Świetnym pomysłem jest zainstalowanie na baterii termometru kąpielowego, który wyraźnie zmienia kolor, aby pokazać, czy płynąca woda ma odpowiednią temperaturę, czy też nie. Sprawdź temperaturę wody za pomocą łokcia - nie powinna być gorąca, tylko ciepła.
Ważne jest, aby upewnić się, że masz wszystko, czego potrzebujesz do kąpieli niemowlęcia przed włożeniem go do wanny. Nie można ich zostawić samych nawet na sekundę, podczas gdy ty idziesz po brakujące rzeczy. Dobrym pomysłem jest trzymanie zapasowego ręcznika pod ręką podczas kąpieli dziecka, na wypadek, gdyby doszło do komplikacji przy ubieraniu się. Z tego samego powodu warto również zachować zapasowe pieluchy i czysty zestaw ubrań - tak na wszelki wypadek…