Otaczamy się rozmaitymi sprzętami i udogodnieniami w domu, aby poprawić jakość życia swojego i najbliższych. Jednak niewystarczająca jakość wody w domu może mieć negatywny wpływ na elementy wyposażenia, w które inwestujesz. Ostatnią rzeczą, jakiej potrzebujesz, jest regularna naprawa i wymiana urządzeń, armatury i rur ze względu na złą jakość wody. Może być twarda lub miękka, przy czym większość domów ma wodę twardą, a ta systematycznie i nieodwracalnie niszczy każde urządzenie, które ma z nią styczność. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o twardej wodzie i jej negatywnym wpływie na jakość życia w domu.
Twarda woda może nie być problemem dla człowieka, ale ma zły wpływ na urządzenia domowe. Kiedy zrozumiesz różnice pomiędzy obydwoma typami wód, zrozumiesz, że miękka woda jest o wiele bardziej przyjazna dla sprzętów, którymi się otaczasz. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w domu, czy w mieszkaniu, wydasz sporo pieniędzy na remonty i wymiany, jeśli nie zadbasz o to, by woda płynąca w Twojej instalacji miała odpowiedni skład. Twarda woda zawiera nadmierną ilość minerałów, które niszczą wnętrza i obudowy elementów instalacji grzewczej, hydraulicznej, a także duże i małe AGD.
Jedno z najważniejszych urządzeń, które jest nieodłącznym elementem codziennej rutyny, to pralka. Niestety jeśli do pralki podawana jest twarda woda, zacznie pozostawiać po sobie twarde i trudne do usunięcia resztki mineralne, które przyklejają się do każdego mechanizmu, niezależnie od tego, czy jest to grzałka, bęben, filtr, czy rura płucząca. Nagromadzony osad uszkodzi pralkę i całkowicie ją zepsuje. Najlepszym i najbardziej opłacalnym sposobem na uniknięcie kosztownych wymian sprzętu, jest zmiękczenia wody. Oznacza to, że możesz zaoszczędzić pieniądze na naprawie i wymianie pralki, mając system do zmiękczania wody, zainstalowany na głównym przyłączu wody zimnej w domu. Pralka to sprzęt, który psuje się przez twardą wodę najczęściej, ponieważ jest to jedno z najbardziej eksploatowanych urządzeń, jakie masz w domu.
Kolejne urządzenie, które jest stale używane w domu, to zmywarka do naczyń, która pomaga zaoszczędzić czas i wysiłek przy doprowadzaniu kuchni do porządku. Każda dobra zmywarka powinna wystarczyć na co najmniej 9-10 lat, ale w zależności od użytej wody, może posłużyć dłużej. Twarda woda znacznie skraca tę żywotność, ponieważ nagromadzony kamień – węglan wapnia lub magnezu – dosłownie rujnuje mechanizmy zmywarki. Przez zakamienione wnętrze, stopniowo widać coraz większy spadek jej wydajności i efektywności, co prowadzi do wydłużenia cykli zmywania i coraz większego zużycia wody. Osady mineralne i kamień zniszczą również twoje szklane naczynia, pozostawiając na nich smugi i zarysowania.
Szybko zauważysz, że Twój podgrzewacz wody traci zdolność do prawidłowego działania z powodu twardej wody. Podgrzewacze wody są przeznaczone do regulacji temperatury wody w łazienkach i kuchniach, ale ich wydajność znacznie się obniża z powodu tworzenia się osadów i złóż mineralnych. Te szkodliwe cząsteczki utkną wewnątrz podgrzewacza wody i uszkodzą jego mechanizm. To z kolei zaskutkuje zwiększonymi kosztami ogrzewania, ponieważ podgrzewacz wody będzie potrzebował więcej energii do działania i regulacji temperatury. W końcu ogrzewacz przestanie kontrolować temperaturę wody, co będzie kosztowało Cię pieniądze za każdym razem, gdy będziesz go naprawiać lub wymieniać.
Baterie i umywalki, które masz w domu, będą się szybciej brudzić i zużywać z powodu twardej wody. Nadmiar nagromadzonych minerałów i osadów ograniczy przepływ wody, uszkadzając. Korozja i biały osad utrudniają działanie kranu i zlewu, powodując nieszczelności, zatkania i rdzewienie cząstek zanieczyszczających wodę. Inwestycja w zmiękczacz wody jest optymalnym rozwiązaniem Twoich problemów z urządzeniami i instalacjami wodno-kanalizacyjnymi. Żywotność głównych urządzeń i rur znacznie się zmniejsza z powodu twardej wody, co sprawia, że spokojne życie w zaciszu domowym staje się coraz większym luksusem. Wydasz fortunę, jeśli nie naprawisz problemu twardej wody na czas, czyli gdy tylko zauważysz problem!