Woda w naszym kraju najczęściej jest wodą twardą lub średnio twardą. Stopień jej twardości może być zróżnicowany, w zależności od regionu kraju. W największym stopniu zależy on od ilości zawartych w wodzie jonów wapnia i magnezu. Im jest ich więcej, tym woda charakteryzuje się wyższą twardością.
Czym skutkuje korzystanie z twardej wody w domu?
Twarda woda to szereg problemów związanych z jej użytkowaniem:
- powoduje powstawanie kamienia kotłowego, który osadza się w rurach instalacji wodnej oraz na elementach grzewczych urządzeń, co powoduje wzrost kosztów ogrzewania i może skutkować kosztownymi awariami;
- prowadzi do zakamienienia domowych urządzeń AGD, a w efekcie do awarii i skrócenia ich żywotności;
- wiąże się z pojawianiem się trudnych do usunięcia, mało estetycznych osadów kamiennych, uwidaczniających się najczęściej na armaturze łazienkowej i kabinach prysznicowych;
- z uwagi na wyższe napięcie powierzchniowe słabo rozpuszczają się w niej środki czystości i detergenty, przez co są mniej skuteczne;
- wpływa negatywnie na skórę i włosy powodując ich nadmierne przesuszenie.
Skutecznym sposobem na rozwiązanie problemu twardej wody jest montaż zmiękczacza. Usuwa on z wody jony odpowiedzialne za twardość, wymieniając je na jony sodu i tym samym zmiękczając wodę.
Poznaj najpopularniejszy zmiękczacz wody dla domów jednorodzinnych.
sprawdź
W jakim stopniu woda powinna być zmiękczona?
Zmiękczacz wody umożliwia regulację stopnia twardości wody. To, jaką twardością będzie charakteryzować się woda po zmiękczaczu, zależy od naszych preferencji. Istnieją jednak pewne zalecenia, co do stopnia twardości wody.
- Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) woda przeznaczona do picia powinna charakteryzować się twardością 50-500 mg CaCO3/l, czyli 3-28°dH w skali niemieckiej.
- Z wody zmiękczonej do zera osady z kamienia nie będą wytrącać się nawet w najmniejszych ilościach, jednak taka woda powoduje efekt utrudnionego spłukiwania spienionych środków czystości, np. piany z rąk.
- Aby woda, z której korzystamy była zmiękczona na tyle, by nie powodowała problemów z kamieniem, jej twardość powinna mieścić się w przedziale 50-100 mg CaCO3/l, czyli 3-6°dH.
- W przypadku instalacji wodnej wykonanej z rur miedzianych rekomendowana minimalna twardość wody to 5-6°dH.
Jak ustawić twardość wody na zmiękczaczu?
Każdy zmiękczacz umożliwia regulowanie stopnia twardości wody. Regulacja ta polega na odpowiednim mieszaniu twardej, surowej wody z tą zmiękczoną. W zależności od urządzenia może się to odbywać za pomocą:
- głowicy sterującej – ta opcja dostępna jest w bardziej zaawansowanych urządzeniach. Twardość wody ustawia się w panelu głowicy, zwykle podczas konfigurowania systemu postępując zgodnie z wytycznymi zawartymi w instrukcji obsługi urządzenia;
- zaworu by-bass – w tym przypadku twardość wody ustawia się w sposób mechaniczny za pomocą specjalnej śruby umieszczonej na by-passie (zaworze zwrotnym).
Twardość wody możemy ustawić samodzielnie, przestrzegając wskazań producenta urządzenia lub poprosić o pomoc serwisanta zmiękczacza wody.