Ze względu na rosnące ceny wody, wiele osób decyduje się na korzystanie z własnego ujęcia. W przypadku budynków, które nie mają możliwości podłączenia do sieci wodociągowej budowa własnej studni staje się koniecznością. Korzystanie z wody studziennej może być ekonomicznym rozwiązaniem, pod warunkiem, że jest ona stosunkowo czysta. Niestety często woda z własnego ujęcia wymaga uzdatnienia ze względu na ponadnormatywne ilości m.in. żelaza, manganu i amoniaku. Jakie urządzenia stosuje się do uzdatniania wody studziennej?
Aby to zweryfikować należy pobrać próbkę i przekazać ją do zbadania w specjalistycznym laboratorium, np. w wodociągach lub w sanepidzie. Badania wody są płatne, kosztują w zależności od ilości badanych parametrów, ok. 300-500 zł.
Jak prawidłowo pobrać próbkę wody? Należy użyć wysterylizowanej butelki o pojemności 0,5 litra, udostępnianej przez laboratoria. To bardzo ważny krok, ponieważ próbka, która zostanie pobrana do innego pojemnika nie zostanie przyjęta do analizy. Należy opuścić do studni czerpak, np. wiadro lub inny pojemnik, przy czym ważne, aby był czysty. Następnie pobraną wodę wystarczy przelać do laboratoryjnej butelki. Butelkę należy zapełnić w ¾ pojemności, po czym niezwłocznie ją zamknąć, uważając, aby nie zanieczyścić jałowej części korka i szyjki butelki. Na etykiecie butelki trzeba wpisać lokalizację, datę oraz godzinę pobrania próbki. Na koniec pobraną próbkę należy dostarczyć niezwłocznie do laboratorium, najlepiej jeszcze tego samego dnia.
Po otrzymaniu wyników z laboratorium należy skontaktować się ze specjalistą od uzdatniania wody, który na podstawie otrzymanej analizy wody dobierze odpowiednie urządzenia. Każde własne ujęcie wody jest inne, wymaga indywidualnego podejścia, szerokiej wiedzy i doświadczenia specjalisty, dlatego dobór urządzenia należy zlecić fachowcom.
Dane kontaktowe do najbliższego Dystrybutora EcoWater, który zaproponuje odpowiednie rozwiązanie dostosowane do właściwości wody naleźć można na stronie: https://ecowater.pl/gdzie-kupic/. Dystrybutorzy EcoWater to specjaliści w dziedzinie uzdatniania wody, eksperci w profesjonalnym doborze produktu, montażu oraz fachowej opiece gwarancyjnej i pogwarancyjnej urządzeń na terenie całego kraju.
Najczęściej spotykanym problemem w wodzie studziennej jest nadmierna ilość żelaza. Istnieje kilka sposobów na poradzenie sobie z problemem zbyt wysokiej zawartości żelaza w wodzie. Dobór odpowiedniej metody zależy od kilku czynników, do których zalicza się m.in.: stężenie żelaza i towarzyszącego mu manganu, odczyn pH wody, jej zapach, utlenialność, mętność i występowanie jonu amonowego. Odżelazianie wody przeprowadza się m.in. za pomocą metody wykorzystującej środki chemiczne lub metody wykorzystującej wstępne napowietrzanie wody. Najczęściej wybieranym i najpewniejszym sposobem redukcji żelaza w wodzie studziennej jest metoda uzdatniania polegająca na wstępnym napowietrzeniu wody. Jest ona bezpieczna, ponieważ nie wykorzystuje żadnych środków chemicznych do regeneracji.
W ofercie EcoWater znajdują trzy filtry odżelaziające. Filtry EcoWater eXPERT Oxy 700 oraz eXPERT Iron 700 są urządzeniami uniwersalnymi, które można dopasować do danego przypadku. Urządzenia te produkuje się bez złoża, dzięki czemu Dystrybutor EcoWater może dobrać technologię dopasowaną do konkretnej wody i instalacji.
Poznaj uniwersalny filtr odżelaziający z dedykowanym złożem
Filtr odżelaziający eXPERT OXY 700+ jest z fabrycznie wyposażony w aktywne złoże zeolitowe, które w zetknięciu z napowietrzoną wodą skutecznie utlenia, a następnie usuwa z niej żelazo, mangan i siarkowodór - najczęściej pojawiające się problemy w wodzie z przydomowej studni. Takie rozwiązanie eliminuje potrzebę używania zewnętrznych urządzeń napowietrzających oraz kłopotliwych środków chemicznych, co ułatwia montaż i nie generuje dodatkowych kosztów.