Samodzielne przygotowanie filtra do wody to czasochłonna ale przydatna umiejętność, zwłaszcza dla fanów survivalu i atrakcji outdoorowych. Czysta woda może być trudna do znalezienia w terenie, dlatego poniższy samouczek dobrze zapisać, żeby pewnego dnia, w podbramkowej sytuacji, wdrożyć w życie. Jeśli musisz znaleźć własne źródło bezpiecznej wody, musisz też być w stanie przefiltrować zanieczyszczenia, które potencjalnie mogą spowodować problemy zdrowotne, takie jak nudności, czy biegunka. W tym artykule dowiesz się, jak zrobić całkowicie funkcjonalny filtr wody w terenie.
1. Zbierz niezbędne narzędzia i materiały. Filtr do wody, który zrobisz, opiera się na warstwach, które stopniowo oczyszczają wodę i sprawiają, że na koniec jest pozbawiona niebezpiecznych dla zdrowia zabrudzeń. Jeśli planujesz picie tej wody, musisz ją zagotować po przefiltrowaniu. Potrzebujesz:
2. Użyj noża, aby odciąć dół plastikowej butelki na wysokości ok. 3 cm. Wbij nóż w bok butelki i zacznij go powoli przecinać. Wytnij niewielkie dziurki w butelce, aby można było zawiesić filtr na czas filtrowania wody. Zacznij od nakłucia dwóch otworów blisko miejsca odcięcia dołu butelki. Zrób otwory naprzeciwko siebie. Przeciągnij kawałek sznurka przez oba otwory i zawiąż supeł.
3. Użyj młotka i gwoździa, aby zrobić dziurę w nakrętce. Otwór pomoże spowolnić przepływ wody i sprawi, że filtr będzie skuteczniejszy.
4. Nałóż filtr do kawy na górę butelki i zakryj gwint przedziurawioną nakrętką. Filtr do kawy zatrzyma aktywowany węgiel w butelce i zapobiegnie jego wypadaniu. Nakrętka utrzyma filtr do kawy na miejscu.
5. Postaw butelkę do góry nogami na słoiku lub szklance. Pomoże to utrzymać butelkę na stałym poziomie podczas jej napełniania.
6. Napełnij butelkę w 1/3 objętości aktywowanym węglem. Jeśli węgiel jest dostępny tylko w dużych kawałkach, trzeba podzielić je na mniejsze fragmenty. Zrób to, wkładając kawałki do torby i miażdżąc je np. młotkiem. Kawałki nie powinny być większe niż ziarna grochu. Węgiel może bardzo brudzić, więc najlepiej założyć rękawiczki.
7. Napełnij butelkę piaskiem. Możesz użyć dowolnego rodzaju piasku, ale unikaj kolorowego. Taki piasek może powodować dostanie się barwnika do wody. Staraj się, aby warstwa piasku była tak gruba jak warstwa węgla drzewnego. Butelka powinna być teraz pełna w ok. 60%. Spróbuj użyć dwóch rodzajów piasku: drobnoziarnistego i gruboziarnistego. Grubszy piasek najpierw – zatrzyma większe zanieczyszczenia i spowoduje, że niższa warstwa drobnoziarnistego piasku nie zapcha się. Im drobniejszy piasek w dolnej warstwie, tym lepiej wychwyci zabrudzenia.
8. Napełnij resztę butelki żwirem. Pozostaw ok. 3 cm pustej przestrzeni między żwirem a odciętą częścią butelki. Nie napełniaj butelki żwirem do końca – woda będzie się wówczas rozlewać na boki. Podobnie jak z piaskiem, postaraj się użyć dwóch rodzajów żwiru: i gruboziarnistego wyżej i drobnoziarnistego niżej.
I gotowe! Możesz śmiało używać tak przefiltrowanej wody do dalszych celów ale przed spożyciem, pamiętaj o jej przegotowaniu!
źródło: wikihow.com