Picie odpowiedniej ilości wody każdego dnia może pomóc utrzymać organizm w dobrej kondycji, jednak nie wtedy, gdy w wodzie znajduje się ołów. Jako jeden ze szkodliwych związków chemicznych, ołów jest jednym z cichych przestępców w naszych organizmach. Co więcej, stwierdzenie obecności ołowiu w wodzie nie jest proste, ponieważ nie ma praktycznie żadnych oznak tego stanu. Jest niewidoczny, bezwonny i nie ma smaku. Co więc można zrobić z ołowiem w wodzie? Oto nasza rada.
Najczęstszym powodem, dla którego woda pitna jest narażona na działanie ołowiu, są starzejące się rury i infrastruktura wodno-kanalizacyjna. To pozostałość z czasów, kiedy niebezpieczeństwa związane z ołowiem nie były tak powszechnie znane, dlatego wiele rur i urządzeń nadal zawiera ten związek chemiczny lub części infrastruktury hydraulicznej, która nie została odpowiednio odnowiona.
Co oznacza obecność ołowiu w wodzie dla Twojego domu i rodziny? Głównym problemem są skutki zdrowotne. Dotyczy to w szczególności dzieci. Skutki mogą obejmować bezpłodność, dysfunkcję nerek, obniżenie IQ, a nawet komplikacje ciążowe. Aby zmniejszyć ryzyko dla zdrowia, warto rozważyć przetestowanie wody na obecność ołowiu.
Ponieważ nie jesteśmy w stanie zobaczyć, powąchać ani posmakować ołowiu, najlepszym i jedynym sposobem na wykluczenie obecności ołowiu w wodzie jest poddanie jej badaniom. Można to zrobić, umawiając się na spotkanie z lokalnym ekspertem ds. wody EcoWater lub samodzielnie dostarczyć sterylną próbkę do laboratorium i zlecić badanie pod tym kątem. Oprócz ołowiu, testy wody są przydatne do określenia:
Jeśli wyniki badań laboratoryjnych wykażą jakikolwiek poziom ołowiu, należy przejść na wodę butelkowaną i używać jej do przygotowywania posiłków i napojów, a także do picia. Nie jest szkodliwe wzięcie prysznica lub umycie się zanieczyszczoną ołowiem wodą, ale nie zaleca się spożywania takiej wody. Aby pozbyć się ołowiu z wody, należy przefiltrować ją przez wkład usuwający ten pierwiastek, najlepiej uzdatniając wodę w całym domu.