Jest wiosna, co oznacza wzrost temperatury, a co za tym idzie, wzrost zużycia wody na zewnątrz. Ważne jest, aby być świadomym poziomu zużycia wody przez cały rok, jednak wiosna i lato wymagają zwiększonej uwagi w zakresie nawadniania i wykorzystania wody w gospodarstwie domowym. Szacuje się, że 50% wody zużywanej przez nas na zewnątrz marnuje się na skutek parowania, wiatru lub z powodu nadmiernego nawodnienia.
Na wielu obszarach, przeważająca ilość wody, jaką zużywają nieruchomości wielorodzinne i komercyjne w ciepłych miesiącach, jest wykorzystywana do pielęgnacji bujnej roślinności - dwa do czterech razy więcej niż przez resztę roku! Timer do systemu nawadniania jest niezłym rozwiązaniem, które pozwala na ekonomiczniejsze gospodarowanie wodą w ogrodzie, jednak mało kto dostosowuje jego pracę do zmieniających się sezonowo warunków pogodowych, co prowadzi do niepotrzebnych strat wody podczas chłodniejszych miesięcy. Mając to na uwadze, przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą pokonać upał i jednocześnie utrzymać pod kontrolą zużycie wody w ogrodzie.
Sprawdź, ile wody potrzebuje Twój ogród, zanim ustawisz zraszacz. Warto poznać zalecenia dotyczące ilości wody, jakiej potrzebują rośliny w Twoim ogrodzie oraz najlepszych czasów na ich podlewanie. Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej jest podlewać trawniki wczesnym rankiem i wieczorem, po zachodzie słońca, ponieważ znaczne ilości wody mogą zostać utracone na skutek parowania w czasie dnia.
Regularnie konserwuj swój system nawadniania. Systematycznie sprawdzaj, czy nie ma wycieków i pękniętych lub zatkanych głowic zraszaczy. Wymieniaj głowice zraszaczy, które są uszkodzone, chlapią na chodnik, ulicę lub podjazd. Tylko jedna uszkodzona głowica zraszacza może zmarnować nawet 95 000 litrów wody w ciągu sześciomiesięcznego sezonu nawadniania!
Podczas sadzenia roślin należy podzielić je na różne strefy hydrograficzne w zależności od stopnia nasłonecznienia, zacienienia, rodzaju gleby i typu roślin, a następnie dostosować system nawadniania lub harmonogram nawadniania w oparciu o konkretne potrzeby tych stref. Pomaga to uniknąć nadmiaru wody w niektórych miejscach lub niedostatku wody w innych.
Trawa nie zawsze potrzebuje wody tylko dlatego, że jest gorąco. Nadepnij na trawnik. Jeśli trawa wróci do pierwotnego stanu, to oznacza, że nie będzie potrzebowała wody. Niedrogi czujnik wilgotności gleby może również pokazywać ilość wilgoci u korzeni trawnika i chronić przez jego nadmiernym uwodnieniem.
Ustaw noże kosiarki do trawy na dłuższe źdźbła. Dłuższa trawa wspomaga głębszy wzrost korzeni, dzięki czemu trawnik jest bardziej odporny na suszę, zmniejsza się parowanie i ilość chwastów.
Zamiatajcie podjazdy, chodniki i stopnie, zamiast je zraszać. I nie zapomnij sprawdzić, czy na złączu węża ogrodowego nie ma przecieków.