Jak i kiedy dezynfekować studnię?

AdobeStock 366008862

Jak i kiedy dezynfekować studnię?

własne ujęcie , studnia

Zanieczyszczanie się wody w studni jest procesem naturalnym i niestety nieuniknionym. Jednym ze źródeł tego stanu rzeczy jest chociażby stan gleby, która napływa do studni wraz z wodą. Z biegiem czasu zmienia się ona w warstwę mułu, a ten z kolei staje się pożywką do rozwoju mikroorganizmów chorobotwórczych. W efekcie tego procesu pogarsza się jakość wody oraz zmniejsza wydajność studni. Oprócz tego na ścianach studni oraz instalacji zaczyna tworzyć się warstwa biofilmu, który jest źródłem niebezpiecznych związków i bakterii. Często zdarza się również, że bakterie zostają wprowadzone do studni podczas kopania czy wiercenia. Kiedy już dostaną się do wody, namnażają się bardzo szybko.

Stałe monitorowanie i ocena stanu czystości sanitarnej studni oraz ujęć to jedyne rozwiązanie, aby utrzymać wysoką jakość wody. Tam, gdzie w grę wchodzi woda pitna, potrzebne jest regularne czyszczenie i dezynfekcja.

Kiedy należy odkażać studnię?

Standardowo zaleca się oczyszczanie i odkażanie studni 1 lub 2 razy w ciągu roku - wówczas nie można korzystać z wody w ciągu 24 godzin. W jakich jeszcze przypadkach należy odkażać studnie?

  • po wykopaniu, zawsze przed jej oddaniem do użytku,
  • po każdorazowej naprawie, oczyszczaniu, szlamowaniu,
  • po założeniu lub naprawie pompy,
  • w przypadku przypadkowego zanieczyszczenia studni
  • gdy smak wody wydaje się dziwny,
  • gdy woda jest mętna,
  • gdy w zapachu wody wyczuwa się siarkowodór lub inną nieprzyjemną woń
  • gdy woda pozostawia po sobie osad w łazience lub na naczyniach,
  • gdy skóra po kontakcie z wodą jest podrażniona,
  • gdy woda pozostawia rdzawe plamy na praniu,
  • gdy doszło do powodzi lub zalania studni,
  • gdy studnia przez długi okres nie była używana,
  • gdy miało miejsce zatrucie wody lub inne, niepokojące zjawiska

Co ważne, odkażanie nie usuwa zanieczyszczeń chemicznych.

 

Jakimi środkami i w jaki sposób odkażać studnię?

Opcji jest kilka. Do odkażania studni można używać roztworów:

  • wapna chlorowanego [CaOCaOCl2H2O], które ma postać białoszarego proszku zawierającego 25-35% czynnego chloru.
  • podchlorynu sodu [NaOCl], który ma postać roztworu wodnego zawierającego zazwyczaj 14-15% czynnego chloru.

Aby odkazić studnię, należy dodać na każdy 1m3 wody, czyli 1000 litrów, 400 g wapna chlorowanego o zawartości 25% czynnego chloru lub 670 g 15% roztworu podchlorynu sodu, czyli około 0,6 l lub inaczej 3 małe szklanki.

Do mycia ścian studni należy przygotować mocniej rozcieńczony roztwór, czyli 4g wapna chlorowanego (1 czubata łyżeczka) w 2 kubkach wody lub 7 ml (1,5 łyżeczki) roztworu podchlorynu sodu w 2 kubkach wody.

Filtr multifunkcyjny Ecomulti - rozwiązanie najczęstszych problemów wody studziennej

sprawdź

eVOLUTION 400 Boost or 500 Power 3 4 right

Proces dezynfekcji studni krok po kroku

  1. W pierwszej kolejności należy wypompować sporą ilość wody - najlepiej przez 7-14 dni np. w trybie 2h pompowania, 1h przerwy.
  2. Przygotowaną dawkę wapna chlorowanego lub podchlorynu sodu należy wlać do studni, wymieszać za pomocą żerdzi lub - jeśli nie ma takiej możliwości - poprzez nabieranie i wylewanie z powrotem wody.
  3. Następnie przygotowanym roztworem należy dokładnie polać ściany studni.
  4. Wodę z roztworem należy zostawić w studni na minimum dobę. Po tym czasie trzeba ją wypompowywać aż do momentu, gdy zniknie charakterystyczny zapach chloru. Ten proces powinien potrwać kilka dni, najlepiej również w interwałach).
  5. Na koniec należy pobrać próbkę i zbadać wodę. Gdy po dezynfekcji w wodzie nadal znajdują się bakterie, należy zastosować lampę UV na wejściu wody do domu.

Pobieranie próbek do badań

Aby prawidłowo pobrać próbkę wody z własnego ujęcia, należy użyć wysterylizowanej butelki o pojemności 0,5 litra, udostępnianej przez laboratoria. To bardzo ważny krok, ponieważ próbka, która zostanie pobrana do innego pojemnika nie zostanie przyjęta do analizy.

Jak pobrać próbkę? Należy opuścić do studni czerpak, np. wiadro lub inny pojemnik, przy czym ważne, aby był czysty. Następnie pobraną wodę wystarczy przelać do laboratoryjnej butelki.

Ile wody pobrać? Butelkę należy zapełnić w ¾ pojemności, po czym niezwłocznie ją zamknąć, uważając, aby nie zanieczyścić jałowej części korka i szyjki butelki.

W jakiej formie dostarczyć próbkę? Na etykiecie butelki trzeba wpisać lokalizację, datę oraz godzinę pobrania próbki. Na koniec pobraną próbkę należy dostarczyć niezwłocznie do laboratorium, najlepiej jeszcze tego samego dnia.

Pod jakim kątem bada się próbkę wody ze studni?

  • pH,
  • żelazo,
  • Mangan,
  • Twardość,
  • Azotany,
  • Azotyny,
  • Jony amonu,
  • Siarkowodór – H2S
  • Utlenialność
  • Pełna Mikrobiologia.
  • Zapach (to badanie można wykonać samodzielnie. Wystarczy nalać wody do szklanki i pozostawić ją w temperaturze pokojowej na 12 godzin i powąchać).


Polecane


Tagi
armatura łazienkowa badanie wody badanie wody Bałtyk bioluminescencja chlor w wodzie czysta woda deszczówka deuter dobry zmiękczacz drinking water EcoWater EcoWater Smart Filter egzema eksploatacja eVOLUTION 300 Boost eVOLUTION Refiner filtr do wody pitnej filtr EcoWater filtr mechaniczny filtr węglowy filtr wody filtr wody filtr wody pitnej filtr z węglem aktywnym filtrowanie wody filtrowanie wody ile lat ma woda ile pić wody infekcje jak czyścić aramturę jak myć włosy jaki zmiękczacz wody jakość wody kamień kotłowy kaszel katar kompaktowy zmiękczacz wody kondycja włosów koronawirus koszt użytkowania zmiękczacza kranówka miękka woda montaż zmiękczacza wody morze Morze Bałtyckie most solny mycie włosów nawadnianie nieprzyjemny zapach wody nowoczesny zmiękczacz wody odchudzanie odra odżelaziacz osad kamienny osad z kamienia osady z kamienia oszczędny zmiękczacz oszczędzanie wody owoce picie miękkiej wody picie wody podlewanie roślin pomiar twardości wody pranie w twardej wodzie przegląd techniczny regeneracja zmiękczacza wody serwis zmiękczacza wody siarkowodór skażenie odry skażenie rzeki skóra ślad wodny smaczna woda sól tabletkowana sól tabletkowana sprzedawca zmiękczacza wody środowisko stacja uzdatniania wody stacje uzdatniania stopień twardości wody studnia susza susza hydrologiczna świecące zwierzęta twarda woda twardość wody układ słoneczny uzdatnianie wody uzdatnianie wody studziennej uzdatnianie wody ze studni WiFi woda woda bez chloru WODA BUTELKOWANA woda chlorowana woda dla zwierząt woda do picia woda do podlewania woda morska woda na Ziemi woda pitna woda pitna woda studzienna woda w diecie woda w domu woda w kosmosie woda w organizmie woda wirtualna woda wodociągowa woda z własnego ujęcia woda ze studni wodociągi wody słodkie wrażliwa skóra własne ujęcie własne ujęcie zanieczyszczenia w wodzie zapach chloru zapach wody zatrucie rzeki zawartość wody zbieranie deszczówki zdalna obsługa zdrowa woda zdrowie żelazo w wodzie zmiękczacz wody zmiękczacz wody do domu zmiękczacz wody gdzie kupić zmiękczacz wody w bloku zmiękczacz wody w domu zmiękczacz wody w mieszkaniu zmiękczacz wody z WiFi zmiękczacze zmiękczanie wody zmiękczona woda zużycie wody zwierzęta bioluminescencyjne zwierzęta wodne złoże jonowymienne łazienka