Zanieczyszczanie się wody w studni jest procesem naturalnym i niestety nieuniknionym. Jednym ze źródeł tego stanu rzeczy jest chociażby stan gleby, która napływa do studni wraz z wodą. Z biegiem czasu zmienia się ona w warstwę mułu, a ten z kolei staje się pożywką do rozwoju mikroorganizmów chorobotwórczych. W efekcie tego procesu pogarsza się jakość wody oraz zmniejsza wydajność studni. Oprócz tego na ścianach studni oraz instalacji zaczyna tworzyć się warstwa biofilmu, który jest źródłem niebezpiecznych związków i bakterii. Często zdarza się również, że bakterie zostają wprowadzone do studni podczas kopania czy wiercenia. Kiedy już dostaną się do wody, namnażają się bardzo szybko.
Stałe monitorowanie i ocena stanu czystości sanitarnej studni oraz ujęć to jedyne rozwiązanie, aby utrzymać wysoką jakość wody. Tam, gdzie w grę wchodzi woda pitna, potrzebne jest regularne czyszczenie i dezynfekcja.
Standardowo zaleca się oczyszczanie i odkażanie studni 1 lub 2 razy w ciągu roku - wówczas nie można korzystać z wody w ciągu 24 godzin. W jakich jeszcze przypadkach należy odkażać studnie?
Co ważne, odkażanie nie usuwa zanieczyszczeń chemicznych.
Jakimi środkami i w jaki sposób odkażać studnię?
Opcji jest kilka. Do odkażania studni można używać roztworów:
Aby odkazić studnię, należy dodać na każdy 1m3 wody, czyli 1000 litrów, 400 g wapna chlorowanego o zawartości 25% czynnego chloru lub 670 g 15% roztworu podchlorynu sodu, czyli około 0,6 l lub inaczej 3 małe szklanki.
Do mycia ścian studni należy przygotować mocniej rozcieńczony roztwór, czyli 4g wapna chlorowanego (1 czubata łyżeczka) w 2 kubkach wody lub 7 ml (1,5 łyżeczki) roztworu podchlorynu sodu w 2 kubkach wody.
Filtr multifunkcyjny Ecomulti - rozwiązanie najczęstszych problemów wody studziennej
Aby prawidłowo pobrać próbkę wody z własnego ujęcia, należy użyć wysterylizowanej butelki o pojemności 0,5 litra, udostępnianej przez laboratoria. To bardzo ważny krok, ponieważ próbka, która zostanie pobrana do innego pojemnika nie zostanie przyjęta do analizy.
Jak pobrać próbkę? Należy opuścić do studni czerpak, np. wiadro lub inny pojemnik, przy czym ważne, aby był czysty. Następnie pobraną wodę wystarczy przelać do laboratoryjnej butelki.
Ile wody pobrać? Butelkę należy zapełnić w ¾ pojemności, po czym niezwłocznie ją zamknąć, uważając, aby nie zanieczyścić jałowej części korka i szyjki butelki.
W jakiej formie dostarczyć próbkę? Na etykiecie butelki trzeba wpisać lokalizację, datę oraz godzinę pobrania próbki. Na koniec pobraną próbkę należy dostarczyć niezwłocznie do laboratorium, najlepiej jeszcze tego samego dnia.
Pod jakim kątem bada się próbkę wody ze studni?