Wybierając optymalny zmiękczacz wody do domu, mieszkania czy apartamentu warto zwrócić uwagę na dwa ważne parametry, które decydują o wydajności i mocy zmiękczacza. Są nimi maksymalne natężenie przepływu i maksymalna pojemność jonowymienna. Co warto o nich wiedzieć?
Natężenie przepływu to wartość określająca, jak szybko dane urządzenie jest w stanie zmiękczać wodę. Po przekroczeniu określonej wartości maksymalnego natężenia przepływu urządzenie nie zdoła już zmiękczać wody i będzie kierował dalej do instalacji i punktów poboru wodę częściowo twardą. Taka sytuacja może mieć miejsce przy chwilowym wzmożonym zużyciu wody – np. przy jednoczesnej pracy pralki, zmywarki, korzystaniu z prysznica i przygotowywaniu posiłku w kuchni w tym samym czasie. Wówczas istnieje ryzyko, że mimo prawidłowo działającego zmiękczacza, z instalacji częściowo popłynie woda twarda. Kilkuminutowe przekroczenie natężenia nie stanowi realnego problemu w warunkach domowych, zwłaszcza jeśli woda jest stosunkowo mało twarda. Nawet jeśli urządzenie przepuści przez chwilę kilka stopni niemieckich twardości, pod kątem użytku domowego nie przyniesie to żadnych negatywnych skutków.
Drugi parametr, który warto uwzględnić przy wyborze zmiękczacza wody, czyli maksymalna pojemność jonowymienna, mówi o tym, ile wody urządzenie jest w stanie zmiękczyć między dwiema regeneracjami. O ile chwilowe przekroczenie natężenia przepływu jest dopuszczalne, o tyle w tym przypadku nie powinno się dopuścić do sytuacji, w której pojemność jonowymienna urządzenia będzie mniejsza niż średnie dzienne zużycie wody w domu. W przeciwnym wypadku zmiękczacz wody nie będzie spełniał swojej funkcji, dostarczając twardą wodę do instalacji i domowych punktów poboru.
Im twardsza jest woda w domu, tym niższą pojemność jonowymienną będzie miało urządzenie i na odwrót. Oznacza to, że ten sam model zmiękczacza wody przy stosunkowo miękkiej wodzie, będzie się charakteryzował wyższą pojemnością jonowymienną. Kluczem do doboru optymalnego urządzenia jest więc wyjściowa twardość wody w domu.
Dobierając zmiękczacz wody, naturalnym jest, że urządzenie się przewymiarowuje, czyli dobiera się zmiękczacz większy, niż wymagają tego aktualne potrzeby. Robi się tak, aby urządzenie miało pewien zapas, nie regenerowało się za często i aby złoże przez długi okres spełniało swoją rolę bez zarzutu. Dla standardowego domu z rodziną 4-osobową zwykle wystarczy ok. 15-20 litrów złoża w zmiękczaczu wody. Wybór większego zmiękczacza, zawierającego 30-35 litrów złoża nie będzie błędem, ale w takiej sytuacji trzeba liczyć się z wyższymi kosztami eksploatacji związanymi z większymi dawkami wody i soli do regeneracji. Należy też pamiętać, że za bardzo przewymiarowane urządzenie będzie powodowało większy spadek ciśnienia wody w instalacji. W zmiękczaczu znajdują się dwa oporniki, które w pewnym stopniu tłumią ciśnienie: przeloty np. głowica i złoże jonowymienne. Im więcej złoża znajduje się w zmiękczaczu, tym większy opór stawia przepływającej wodzie i tym większy spadek ciśnienia generuje. Mniejsze urządzenie, oznacza mniejszy spadek ciśnienia. Z tych względów nie powinno się za bardzo przewymiarować zmiękczacza wody.
Aby mieć pewność, że zmiękczacz wody będzie optymalnie dobrany do potrzeb naszego domu, warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnej firmy, która zajmuje się uzdatnianiem wody. Takie firmy najbliżej miejsca zamieszkania znaleźć można na stronie https://ecowater.pl/gdzie-kupic/. Każdy z Dystrybutorów EcoWater jest specjalistą w dziedzinie uzdatniania wody, gotowym do pomocy na każdym etapie, począwszy od doboru odpowiedniego urządzenia, przez jego montaż, aż po fachowy serwis.
Poznaj zmiękczacz wody najnowszej generacji z WiFi