Jak dobrać zmiękczacz?

AdobeStock-215654421.jpg

Jak dobrać zmiękczacz?

Dobierając zmiękczacz, można wyjściowo kierować się metrażem, liczbą domowników, zużyciem wody, twardością wody surowej. Ale jest lepszy schemat doboru zmiękczacza, bardziej zaawansowany i pozwalający dokładniej dobrać optymalne urządzenie dla domu.

Aby dokonać najlepszego wyboru, warto zwrócić uwagę na 2 parametry, które decydują o wydajności i mocy zmiękczacza:

  1. Maksymalne natężenie przepływu.
  2. Maksymalna pojemność jonowymienna.

Maksymalne natężenie przepływu

Natężenie przepływu miewa różne nazwy ale zawsze wartość ta określa jak szybko urządzenie jest w stanie zmiękczać wodę. Po przekroczeniu max. Natężenia przepływu urządzenie nie zdąży już zmiękczyć wody i przepuści częściowo wodę twardą. I tutaj przyszedł czas na obalenie mitu - w warunkach domowych nie warto aż tak przejmować się przekroczeniem parametrów urządzenia! To oznacza, że np. przy 2 m3/h maksymalnego przepływu możesz przepuścić więcej wody, ale powyżej tego natężenia, np. przy 2,1 m3/h, urządzenie zacznie przepuszczać wodę twardą. Możesz przekroczyć max natężenie przy nagłym, wzmożonym, ponadnormatywnym zużyciu wody (pralka pobierająca wodę, pracująca zmywarka, prysznic, przygotowanie posiłku w kuchni w tym samym czasie) – wtedy istnieje ryzyko, że mimo prawidłowo działającego urządzenia, z instalacji częściowo popłynie woda twarda. Jak bardzo jest to szkodliwe? Zależy od tego ile przekroczysz natężenie i od tego, jaka jest twardość wody surowej. Jeśli woda jest stosunkowo mało twarda, ryzyko jest mniejsze. Co ciekawe, urządzenia eVOLUTION są w stanie zmiękczyć nawet 100°dH! Niemniej jednak kilkuminutowe przekroczenie natężenia nie stanowi realnego problemu. Nawet jeśli urządzenie przepuści przez chwilę kilka stopni niemieckich twardości, pod kątem użytku domowego nic się nie stanie.

AdobeStock 204024339

Maksymalna pojemność jonowymienna

Drugi parametr, czyli maksymalna pojemność jonowymienna, oznacza ile wody urządzenie jest w stanie zmiękczyć między dwiema regeneracjami. Nie powinno się dopuścić do sytuacji, gdy pojemność jonowymienna urządzenia jest mniejsza niż średnie dzienne zużycie wody. W przeciwnym wypadku urządzenie będzie dostarczać wodę twardą. Pamiętaj, że im twardsza jest woda w Twoim domu, tym niższą pojemność jonowymienną będzie miało urządzenie i na odwrót – ten sam model przy stosunkowo miękkiej wodzie, będzie się charakteryzował wyższą pojemnością jonowymienną. Kluczem jest więc wyjściowa twardość Twojej wody!

AdobeStock 20799080

Kupujesz urządzenie większe, niż potrzebujesz

Dobierając zmiękczacz, naturalnym jest, że urządzenie się przewymiarowuje, czyli dobiera się urządzenie większe, niż zgłaszane potrzeby. Kupujesz większe, żeby nie dosypywać zbyt często soli tabletkowanej. Poza tym jest możliwe, że kiedyś powiększy Ci się dom i rodzina i wtedy parametry będą musiały być wyższe. Urządzenie się przewymiarowuje po to, żeby zmiękczacz miał pewien zapas, żeby nie regenerował się za często i żeby złoże przez dłuższy okres spełniało swoją rolę bez zarzutu. Dla standardowego domu jednorodzinnego wystarczy ok. 15-20 litrów złoża w zmiękczaczu. Większe urządzenie wcale nie musi oznaczać, że jest lepsze, np. nie zawsze jest potrzeba montażu tego, które ma większe natężenie.Złoża po 30, 35 litrów nie są błędem ale trzeba mieć na uwadze, że generują koszty związane z większymi dawkami wody i soli do regeneracji.

eVOLUTION cabinet rim 1

CIEKAWOSTKA! Co ciekawe, za mocno przewymiarowane urządzenie będzie powodowało spadek ciśnienia na instalacji. W zmiękczaczu mamy 2 oporniki, które w jakimś stopniu tłumią ciśnienie:

  1. Przeloty, np. głowica, orurowanie.
  2. Złoże jonowymienne.

Im więcej złoża w zmiękczaczu, tym większy opór stawia przepływającej wodzie i tym większy spadek ciśnienia generuje. Mniejsze urządzenie = mniejszy spadek ciśnienia. Dlatego tym istotniejsze jest, aby nie przewymiarować urządzenia za mocno.



Tagi
armatura łazienkowa badanie wody badanie wody Bałtyk bioluminescencja chlor w wodzie czysta woda deszczówka deuter dobry zmiękczacz drinking water EcoWater EcoWater Smart Filter egzema eksploatacja eVOLUTION 300 Boost eVOLUTION Refiner filtr do wody pitnej filtr EcoWater filtr mechaniczny filtr węglowy filtr wody filtr wody filtr wody pitnej filtr z węglem aktywnym filtrowanie wody filtrowanie wody ile lat ma woda ile pić wody infekcje jak czyścić aramturę jak myć włosy jaki zmiękczacz wody jakość wody kamień kotłowy kaszel katar kompaktowy zmiękczacz wody kondycja włosów koronawirus koszt użytkowania zmiękczacza kranówka miękka woda montaż zmiękczacza wody morze Morze Bałtyckie most solny mycie włosów nawadnianie nieprzyjemny zapach wody nowoczesny zmiękczacz wody odchudzanie odra odżelaziacz osad kamienny osad z kamienia osady z kamienia oszczędny zmiękczacz oszczędzanie wody owoce picie miękkiej wody picie wody podlewanie roślin pomiar twardości wody pranie w twardej wodzie przegląd techniczny regeneracja zmiękczacza wody serwis zmiękczacza wody siarkowodór skażenie odry skażenie rzeki skóra ślad wodny smaczna woda sól tabletkowana sól tabletkowana sprzedawca zmiękczacza wody środowisko stacja uzdatniania wody stacje uzdatniania stopień twardości wody studnia susza susza hydrologiczna świecące zwierzęta twarda woda twardość wody układ słoneczny uzdatnianie wody uzdatnianie wody studziennej uzdatnianie wody ze studni WiFi woda woda bez chloru WODA BUTELKOWANA woda chlorowana woda dla zwierząt woda do picia woda do podlewania woda morska woda na Ziemi woda pitna woda pitna woda studzienna woda w diecie woda w domu woda w kosmosie woda w organizmie woda wirtualna woda wodociągowa woda z własnego ujęcia woda ze studni wodociągi wody słodkie wrażliwa skóra własne ujęcie własne ujęcie zanieczyszczenia w wodzie zapach chloru zapach wody zatrucie rzeki zawartość wody zbieranie deszczówki zdalna obsługa zdrowa woda zdrowie żelazo w wodzie zmiękczacz wody zmiękczacz wody do domu zmiękczacz wody gdzie kupić zmiękczacz wody w bloku zmiękczacz wody w domu zmiękczacz wody w mieszkaniu zmiękczacz wody z WiFi zmiękczacze zmiękczanie wody zmiękczona woda zużycie wody zwierzęta bioluminescencyjne zwierzęta wodne złoże jonowymienne łazienka