Posiadanie zmiękczacza wody w domu lub mieszkaniu niesie ze sobą wiele korzyści. Jedną z nich jest lepsza skuteczność działania detergentów i środków myjących, które w zmiękczonej wodzie lepiej rozpuszczają się i pienią niż w wodzie twardej. Właśnie dlatego po zamontowaniu zmiękczacza wody należy zmienić przyzwyczajenia i stosować mniejsze ilości kosmetyków, co przełoży się również na niemałe oszczędności.
Użytkując zmiękczacz wody powinno się zmniejszyć dawkowanie detergentów i środków myjących nawet o 60%. Dlaczego? Przede wszystkim w miękkiej wodzie będą one działać skuteczniej. Stosowanie w zmiękczonej wodzie zmiękczonej takich samych ilości detergentów i kosmetyków, których używaliśmy przed zainstalowaniem zmiękczacza, jest zupełnie niepotrzebne i nieekonomiczne. Będzie też wymagało większego zużycia wody do ich spłukania.
Myjąc się w zmiękczonej wodzie można odnieść wrażenie, że nie spłukuje ona dobrze kosmetyków ze skóry i wydaje się być śliska w dotyku. Nie jest to jednak wina niedokładnie spłukanego mydła, ale efekt gładkiej skóry bez zalegających na niej osadów z kamienia, które nie wytrącają się z miękkiej wody.
Pranie tkanin w twardej wodzie wymaga użycia większych ilości proszku lub płynu oraz stosowania specjalnych środków zmiękczających do płukania tkanin. Wysuszone tkaniny oprócz osadu z kamienia mogą zawierać resztki detergentu, przez co są bardziej szorstkie i niemiłe w dotyku. Pozostałości proszku czy płynów mogą także podrażniać wrażliwą skórę. Duże ilości proszku wzmagają również mechaniczne ścieranie się tkanin, co powoduje ich niszczenie i szybsze blaknięcie kolorów.
Tkaniny wyprane w zmiękczonej wodzie są czystsze i nie wymagają stosowania płynów zmiękczających. Miękka woda lepiej wypłukuje resztki płynu do prania, dzięki czemu wyprane tkaniny są miłe w dotyku i pozbawione substancji alergizujących. Ulubione ubrania dłużej też zachowają kolory. Dzięki zmiękczonej wodzie można również prać swoje rzeczy w niższej temperaturze.
A co z solą i nabłyszczaczem do zmywarki? Zadaniem soli w zmywarce jest wspomaganie pracy wymiennika jonowego, zamontowanego wewnątrz urządzenia, który służy do niwelowania twardości wody. Zmywarka sama dawkuje odpowiednią ilość soli w zależności od stopnia jej twardości wody. Czy do zmywarki trzeba dodawać soli, mimo posiadania centralnego zmiękczacza wody w domu? Niekoniecznie, producenci zmywarek jednak zalecają bieżące dodawanie soli, ponieważ pomaga ona utrzymać wysoką wydajność płukania i zapobiega powstawaniu smug na naczyniach. Dzięki domowemu zmiękczaczowi jej zużycie znacznie spadnie i będzie starczała na dużo dłużej. Podobnie będzie w przypadku nabłyszczacza – zmywane w miękkiej wodzie naczynia nie potrzebują go aż tak dużo, można więc wlewać go mniej do komory przed uruchomieniem zmywarki.
Jakich środków czyszczących należy używać do sprzątania łazienki? Nawet jeśli mamy zmiękczoną wodę w domu i na bateriach nie odkładają się osady z kamienia, nie oznacza to, że łazienka nie wymaga sprzątania. W wyniku codziennego użytkowania, może się przecież pojawić zwyczajny brud. Jak więc czyścić baterie i sanitariaty, żeby ich nie uszkodzić? Przede wszystkim nie powinno się używać jednego środka chemicznego do wszystkiego. Warto przeczytać zalecenia producenta armatury, dotyczące jej konserwacji. Wszelkie proszki lub gąbki z ścierną powierzchnią nie są wskazane. Używajmy raczej miękkich ściereczek, unikaj wybielaczy lub innych silnie żrących środków chemicznych, zawierających kwasy, alkohol lub związki chloru.
Dzięki zmiękczonej wodzie usuwanie wszelkich zabrudzeń będzie dużo łatwiejsze i to przy użyciu mniejszej ilości środków czyszczących. Producenci armatury zalecają regularne, częste czyszczenie baterii, przy użyciu wody i mydła w płynie. Umytą baterię wystarczy spłukać czystą wodą i wytrzeć do sucha miękką szmatką.
Poznaj najczęściej wybierany zmiękczacz wody premium dla domów jednorodzinnych