Zmiękczacz wody uwalnia Cię od problemu osadów z kamienia w całym domu, poprawia kondycję skóry i włosów, a także wpływa na ochronę sprzętów domowych przed przedwczesnym zniszczeniem. Jak to działa? Urządzenie do zmiękczania wody usuwa z wody minerały takie jak magnez i wapń. Ich zawartość w wodzie, służącej m.in. do picia, nie ma znaczącego wpływu na zdrowie człowieka - magnez i wapń pobieramy w przeważającej ilości z pokarmów i płynów poza wodą z kranu. Niestety dla domu nawet stosunkowo niewielka ilość tych minerałów ma duże znaczenie. Im jest ich więcej, tym twardsza woda w domu, tym więcej zabrudzeń osadami z kamienia, tym bardziej sucha skóra i włosy, tym mocniej narażone na zniszczenie sprzęty, mające kontakt z wodą. Osady z kamienia mogą ponadto prowadzić do zatkania rur, co zmniejszy wydajność twojego podgrzewacza wody nawet o 20%. To oczywiście może prowadzić do wyższych wydatków na media.
Miękka woda sprawia, że kąpiel staje się przyjemniejsza. Używanie twardej wody pozostawia skórę swędzącą i suchą. Dzieje się tak dlatego, że mydło wchodzi w interakcję z minerałami pozostawionymi w wodzie, które tworzą mydliny. W takich warunkach mydło jest mniej skuteczne i ma negatywny wpływ na barierę ochronną skóry. Mycie włosów twardą wodą sprawia, że włosy stają się matowe i sztywne, a powód jest analogiczny jak w przypadku mydła – szampon i odżywka zamiast się dokładnie rozpuścić, pozostawiają na powierzchni włosów warstwę niespłukanego kosmetyku. Podobnie jest w przypadku mycia naczyń i prania, przez co naczynia są matowe i pokryte plamami, a ubrania szorstkie i wyblakłe.
Zmiękczacz wody montuje się centralnie na cały dom, na głównym przyłączu wody zimnej. Jedynymi materiałami eksploatacyjnymi, których potrzebuje zmiękczacz, są okresowo dodawana sól tabletkowana i woda, którą zmiękczacz pobiera sam.
Podobnie jak zmiękczanie wody, filtrowanie również ma swoje zalety dla jakości wody używanej w domu. Korzyści te obejmują usuwanie zanieczyszczeń bakteryjnych i mechanicznych z wody pitnej.
Filtrowanie wody za pomocą węgla aktywnego usuwa przede wszystkim niechciane chemikalia. Wiele wodociągów poddaje wodę działaniu chloru, aby kontrolować skażenie mikrobiologiczne i spełnić podstawowe normy jakości wody pitnej. Jednakże gdy chlor spełni swoje zadanie, nie chcesz go już czuć w każdym łyku wody, prawda? Użycie filtra z węglem aktywnym usunie niepożądany chlor, odczuwalnie poprawiając smak i zapach wody oraz przygotowywanych na jej bazie potraw. Filtr węglowy to większe urządzenie, montowane centralnie, podobnie jak zmiękczacz. Są też urządzenia łączące w sobie zmiękczacz i filtr węglowy. Takie urządzenie 2w1 to bardzo wygodne rozwiązanie, oszczędzające miejsce na montaż.
Woda pitna może zawierać również takie zanieczyszczenia jak wirusy, cysty, alergeny i ołów, które są szczególnie szkodliwe dla najmłodszych domowników. Do ich usuwania służą dokładne filtry mikrobiologczne lub systemy odwróconej osmozy. Te ostatnie wyposażone są w półprzepuszczalne membrany pozbawiają wodę tego, co szkodzi organizmowi człowieka. Jest to możliwe, ponieważ membrany wyposażone są w mikrootwory, których średnica nie pozwala zanieczyszczeniom na przedostanie się. W wyniku tej prostej operacji, przez otwory przedostaje się do kranu tylko mikrobiologicznie czysta woda (jej cząsteczki są mniejsze, niż cząsteczki zanieczyszczeń), a zanieczyszczenia zatrzymują się na membranie. Niewielkie filtry do wody pitnej montuje się punktowo pod kranem kuchennym, dzięki czemu można bezpiecznie pić wodę na surowo.
Filtry mogą służyć również jako wstępne uzdatnienie wody trafiającej do zmiękczacza. Są to filtry mechaniczne zatrzymujące nierozpuszczone elementy, które dostały się do wody np. z instalacji. Ich obecność w wodzie mogłaby uszkodzić delikatną głowicę zmiękczacza, dlatego te niewielkie urządzenia, wymagające jedynie okresowej wymiany wkładów, montuje się bezpośrednio przed zmiękczaczem.