Ale nie tylko. W mieszkaniach w budynku wielorodzinnym również można zamontować zmiękczacz wody. Warunkiem jest, żeby urządzenie było zamontowane do przyłącza wody zimnej.
Jedynie pewną ostrożność powinny zachować osoby, które stosują dietę bezsolną. Zmiękczając każdy 1 stopień niemiecki twardości, dodajemy około 8,2 mg sodu na 1 litr wody. Osoby stosujące dietę bezsolną powinny to uwzględnić przy obliczaniu dziennego spożycia soli. Wypijając dziennie 3 litry wody zmiękczonej, spożywamy 344,4 mg sodu, co odpowiada około 0,87 g soli kuchennej. Jest to przykładowa ilość soli zawarta w 1 kromce białego pieczywa.
W wodzie zmiękczonej zawartość sodu wzrasta, podczas gdy stężenie chlorków pozostaje bez zmian. Tymczasem słony smak powstaje w wyniku połączenia się sodu i chlorków. Woda zmiękczona nie jest więc wodą słoną.
Podczas regeneracji, która trwa 1-2 h i zwykle odbywa się w czasie najmniejszego poboru wody, np. w nocy, dostępna jest woda, ale nie jest to woda zmiękczona.
Regeneracja polega na przepłukaniu złoża solanką, czyli roztworem wody i soli. Uruchamia się w zmiękczaczu co kilka lub kilkanaście dni, w zależności od m.in. twardości wody i zużycia wody przez mieszkańców budynku. Tymczasem żywotność złoża może wynosić nawet kilkanaście lat.
Woda wodociągowa z założenia jest wodą spełniającą normy wody do picia. Jest już wodą uzdatnioną. Jedynie może być wodą twardą, która powoduje liczne osady na bateriach, sanitariatach i kamień kotłowy w instalacji. W Polsce najwyższa dopuszczalna twardość ogólna w wodzie do picia wynosi 28°dH (stopni niemieckich). Taka wartość nie jest szkodliwa dla zdrowia, ale oznacza wodę bardzo twardą. Średnia twardość wody wodociągowej w Polsce wynosi 18°dH, czyli z problemami spowodowanymi twardą wodą spotyka się większość Polaków.
Kamień kotłowy zmniejsza sprawność kotła i procesu grzewczego w instalacjach centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Odłożenie się kamienia o grubości 1 mm na powierzchni wymiennika zmniejsza jego sprawność o ok. 10%, tym samym zwiększa zużycie paliwa o podobną wartość. Szacuje się, że wzrost kosztów eksploatacji urządzeń grzewczych na skutek odkładania się kamienia kotłowego wynosi średnio ok. 20%.
Jest wręcz przeciwnie. Dobrej jakości zmiękczacze, dzięki zastosowaniu nowinek technologicznych, są najłatwiejsze w użyciu i eksploatacji. Pracują w trybie automatycznym i nie wymagają obsługi ze strony użytkownika, z wyjątkiem okresowego uzupełniania solą w tabletkach. Wybrane zmiękczacze, dzięki wbudowanemu WiFi, powiadamiają nawet użytkownika o konieczności dosypania soli.
Zmiękczanie wody jest całkowicie odmienną reakcją niż demineralizacja wody, gdzie wodę pozbawia się wszystkich minerałów i substancji w niej rozpuszczonych. Podczas zmiękczania jonowymiennego, kationy wapnia i magnezu, które są odpowiedzialne za twardość wody, są wymieniane na kationy sodu. Pozostały skład chemiczny wody nie ulega zmianie.