Twarda woda charakteryzuje się zwiększoną zawartością jonów wapnia i magnezu. Im jest ich więcej, tym twardość wody jest wyższa. Jakie znaczenie ma twarda woda w kontekście prania?
Przede wszystkim, w wodzie o wysokim stopniu twardości gorzej rozpuszczają się środki piorące, przez co są mniej skuteczne. Detergenty zamiast usuwać zabrudzenia z tkanin, osadzają się na nich, powodując, że ubrania pozostają niedoprane. Aby pozbyć się zabrudzeń piorąc w twardej wodzie często konieczne jest stosowanie większych ilości proszków czy płynów i podniesienie temperatury wody podczas prania, co na wiele tkanin niestety nie ma dobrego wpływu.
W twardej wodzie trudniej jest także wypłukać z tkanin pozostałości proszków i płynów do prania, przez co często uwidaczniają się one na ubraniach. W efekcie po wyjęciu z pralki ubrań pranych w twardej wodzie naszym oczom ukazują się plamy w postaci jasnego osadu lub zacieków. Pranie w twardej wodzie może być również powodem żółknienia i szarzenia tkanin.
Minerały zawarte w twardej wodzie oraz pozostałości detergentów przywierają do tkanin w trakcie prania, sprawiając, że stają się one bardziej szorstkie i sztywne. Często wówczas używamy więcej płynu do płukania. Jednak zamiast miękkich, przyjemnych w dotyku tkanin, otrzymujemy większe zużycie płynu zmiękczającego, przy wciąż nie do końca zadowalającym efekcie.
Pranie w twardej wodzie może powodować również przedwczesne niszczenie ubrań, które objawia się nie tylko ich szarzeniem. Woda o twardości powyżej 20° dH (stopni niemieckich) może również osłabiać włókna tkanin, zwłaszcza tych delikatniejszych, co skutkuje ich przecieraniem się lub zrywaniem. W efekcie na ubraniach mogą pojawiać się dziurki.
Często sami nie wiemy, z jaką wodą mamy do czynienia w swoim domu. Aby sprawdzić, czy z naszych kranów wypływa twarda woda warto wykonać prosty test paskowy. Paski do testowania wody pod kątem twardości kosztują niewiele, a w szybki sposób dadzą nam odpowiedź na pytanie czy woda w domu jest twarda czy miękka. Jeśli będziemy chcieli poznać stopień twardości wody warto zaopatrzyć się w tester kropelkowy. Pozwoli on również w dość szybki sposób określić, ile dokładnie stopni twardości ma woda i podjąć decyzję o dalszych krokach z wiązanych z ewentualną poprawą jej jakości.
Skutecznym sposobem na to, aby korzystać z miękkiej wody w domu, do którego dociera ta o zwiększonej twardości, jest montaż zmiękczacza. Zmiękczacz wody to urządzenie, które usuwa z niej jony wapnia i magnezu, zastępując je jonami sodu. Dzięki temu do punktów poboru wody w domu trafia już odpowiednio zmiękczona woda.
Miękka woda zapewnia dokładniejsze pranie i płukanie tkanin. Dzięki odpowiednio zmiękczonej wodzie pozostają one również miękkie, przyjemne w dotyku. Miękka woda pozwala również zaoszczędzić na detergentach (może zapewnić nawet do 60% oszczędności). W odpowiednio zmiękczonej wodzie znacznie lepiej rozpuszczają się proszki, kapsułki i płyny do prania, a ich skuteczność jest wyższa niż w wodzie twardej.
Choć zakup zmiękczacza wody to nie mała inwestycja, z pewnością przyniesie wiele korzyści, nie tylko jeśli chodzi o pranie. Zmiękczacz zapewni ochronę pralce i innym urządzeniom mającym kontakt z wodą, przed odkładaniem się kamienia i ich przedwczesnym niszczeniem. Zapobiega też powstawaniu na armaturze oraz naczyniach, uciążliwych i trudnych do usunięcia osadów kamiennych. Chroni również skórę i włosy przed niekorzystnym działaniem twardej wody.
Ekonomiczny zmiękczacz wody dla domów jednorodzinnych korzystających z wody miejskiej.