Duża część dyskusji toczy się wokół sodu. Zmiękczanie wody na zasadzie wymiany jonowej wprowadza do wody niewielką ilość sodu - krótko mówiąc, każdy jon wapnia lub magnezu jest zastępowany jonem sodu.
Co ważne, należy rozróżnić sód od soli. Sól kuchenna składa się z sodu oraz chlorku, z czego 40 % stanowi sód. Ile dokładnie jest sodu w soli? Najprościej rzecz ujmując, sól (g) = sód (g) x 2,5. Patrząc na to z innej perspektywy: 400 mg sodu = szczypta soli.
Sód spożywany w racjonalnych ilościach sam w sobie nie jest uważany za zagrożenie. Wszyscy potrzebujemy sodu w naszej diecie, ponieważ ma on kluczowe znaczenie dla ogólnej funkcji każdej komórki w naszym organizmie. Sód odpowiada za równowagę elektrolityczną w organizmie i jest kluczowym składnikiem kwasu solnego, wspomagającego trawienie. Sód zapobiega także odwodnieniu i utrzymuje równowagę kwasowo-zasadową. Braki sodu występujące w organizmie skutkują osłabieniem i zaburzeniami trawiennymi. Problemem jest jednak spożywanie go w zbyt dużych ilościach. Uważa się, że zbyt dużo sodu podnosi ciśnienie krwi, co może prowadzić do problemów z sercem.
Zalecana przez WHO ilość spożywanego dziennie sodu nie powinna przekraczać 6 g/dzień. Aktualne statystyki pokazują, że każdego dnia spożywamy średnio 3240 mg sodu co oznacza 8,1 g soli, czyli ponad łyżeczkę.
Bardzo istotny jest fakt, że nadmierne ilości sodu pochodzą w przeważającej mierze z pożywienia, a nie z wody, nawet zmiękczonej. Niestety popularne produkty spożywcze, takie jak wędliny, mięso, zupy, a nawet pieczywo, często zawierają zbyt duże ilości sodu. W zmiękczonej wodzie dodatkowy sód w większości przypadków nie stanowi problemu. Np. litr wody o zawartości sodu nawet 200 mg, odpowiada jedynie 4% bilansu sodowego. Tymczasem zmiękczając każdy 1 stopień niemiecki twardości, urządzenie dodaje około 8,2 mg sodu na 1 litr wody. Oznacza to, że wypijając dziennie 3 litry wody zmiękczonej, spożywamy 344,4 mg sodu, co odpowiada około 0,87 g soli kuchennej. Jest to przykładowa ilość soli zawarta w 1 kromce białego pieczywa.
Tak. Nawet bardzo twarda woda (powyżej 25°dH) zmiękczona do poziomu zalecanych kilku stopni niemieckich, spełnia wymogi przepisów dotyczących wody pitnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy stosuje się medycznie dietę o bardzo niskiej zawartości sodu. Wówczas należy uwzględnić dodatkowy sód w jadłospisie.
Źródło: http://www.wodadlazdrowia.pl, https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie