Czy Ty też powtarzasz te mity na temat wody pitnej?

AdobeStock 332086280

Czy Ty też powtarzasz te mity na temat wody pitnej?

woda pitna

Poniżej przedstawiamy kilka najbardziej zaskakujących mitów na temat wody pitnej i podajemy kilka pomocnych faktów, aby pomóc lepiej zrozumieć ten najcenniejszy zasób.

Mit 1: Woda butelkowana jest bezpieczniejsza niż woda z kranu

Jeśli uważasz, że woda butelkowana jest bezpieczniejsza niż woda z kranu, nie jesteś sam, ale musimy wyprowadzić Cię z błędu. Wbrew temu, co niektórzy mogą sądzić, nie ma wyższego standardu regulacji dla wody butelkowanej niż dla wody z kranu. W rzeczywistości standardy bezpieczeństwa dla wody butelkowanej i wody z kranu mogą być zbliżone. Standardy bezpieczeństwa wody butelkowanej oparte są na tych, które ustalone są dla wody z kranu.

Mit 2: Woda z kranu nie może zawierać pestycydów

Skoro jest uzdatniana przez wodociągi lub na własną rękę w przypadku wody studziennej, pestycydów w niej nie ma, prawda? Niestety prawda jest taka, że pestycydy w wodach gruntowych bywają w rzeczywistości problemem, szczególnie dla osób mieszkających na terenach rolniczych. Pestycydy mogą dostać się do warstw wodonośnych pod ziemią w wyniku stosowania na polach uprawnych, przesączania się zanieczyszczonych wód powierzchniowych, przypadkowych wycieków, niewłaściwej utylizacji, a nawet poprzez usuwanie odpadów do studni. Podczas gdy niektóre pestycydy mają wyznaczony maksymalny limit zanieczyszczeń w wodzie pitnej, inne nie. Zadaniem specjalistycznych organizacji jest ocena potencjalnego zagrożenia pestycydów dla zdrowia ludzkiego na podstawie toksyczności i narażenia. Kiedy pestycydy znajdują się w wodzie, zazwyczaj nie występują w wystarczająco wysokim stężeniu, aby powodować ostre lub przewlekłe efekty zdrowotne.

Mit 3: Woda butelkowana nie zawiera mikroplastiku

Mikroplastik to maleńkie plastikowe włókna i cząsteczki, które powstają w wyniku rozpadu większych tworzyw sztucznych. Wyniki badania z 2018 r. opublikowane w czasopiśmie Frontiers in Chemistry wykazały oznaki zanieczyszczenia mikroplastikiem w 93% badanej wody butelkowanej. Co więcej, testowana woda butelkowana zawierała średnio prawie dwa razy więcej mikroplastiku niż wykryto w wodzie wodociągowej w poprzednim badaniu. Naukowcy nie są pewni, jaki wpływ mają mikroplastiki na ludzkie zdrowie, ale konsumenci mogą zmniejszyć swoje narażenie na ich działanie poprzez spożywanie mniejszej ilości wody butelkowanej i podejmowanie innych kroków w celu zmniejszenia ilości odpadów z tworzyw sztucznych.

Mit 4: Picie wody gazowanej podczas jedzenia wspomaga trawienie

Wiele osób uważa, że picie wody gazowanej podczas jedzenia wspomaga trawienie. Aby woda była "musująca", dodaje się do niej gazowy dwutlenek węgla pod ciśnieniem. Woda gazowana nawadnia tak samo dobrze jak woda niegazowana, ale nie ma wielu dowodów na to, że przyczynia się do lepszego trawienia. W ostatnich latach coraz więcej konsumentów wybiera wodę gazowaną, ponieważ szukają oni zdrowszych alternatyw dla słodzonych napojów bezalkoholowych. O ile nie zawiera dodatku cukrów, woda gazowana w tym wypadku rzeczywiście jest lepszym wyborem. Przed zakupem wody gazowanej przeczytaj jednak etykietę, aby sprawdzić, czy nie dodano do niej cukru.

Mit 5: Picie wody zwiększa retencję płynów w organizmie

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że picie wody w rzeczywistości zmniejsza retencję wody, która może powodować wzdęcia i dodatkowe kilogramy. Może się wydawać, że powinno być odwrotnie, ale w rzeczywistości niewystarczająca ilość wody może powodować zatrzymywanie jej w organizmie. Pierwszymi oznakami zatrzymania wody w organizmie może być nadwaga, pierścionek, który nie mieści się na palcu, opuchnięte kostki lub wzdęcia w okolicy brzucha.

Ile wody pić w ciągu dnia? Średnio zaleca się 2-2,5 litrów wody dziennie. Obejmuje to płyny z wody, napojów i innych pokarmów (około 20% dziennego spożycia płynów pochodzi z pożywienia).



Polecane


Tagi
armatura łazienkowa badanie wody badanie wody Bałtyk bioluminescencja chlor w wodzie czysta woda deszczówka deuter dobry zmiękczacz drinking water EcoWater EcoWater Smart Filter egzema eksploatacja eVOLUTION 300 Boost eVOLUTION Refiner filtr do wody pitnej filtr EcoWater filtr mechaniczny filtr węglowy filtr wody filtr wody filtr wody pitnej filtr z węglem aktywnym filtrowanie wody filtrowanie wody ile lat ma woda ile pić wody infekcje jak czyścić aramturę jak myć włosy jaki zmiękczacz wody jakość wody kamień kotłowy kaszel katar kompaktowy zmiękczacz wody kondycja włosów koronawirus koszt użytkowania zmiękczacza kranówka miękka woda montaż zmiękczacza wody morze Morze Bałtyckie most solny mycie włosów nawadnianie nieprzyjemny zapach wody nowoczesny zmiękczacz wody odchudzanie odra odżelaziacz osad kamienny osad z kamienia osady z kamienia oszczędny zmiękczacz oszczędzanie wody owoce picie miękkiej wody picie wody podlewanie roślin pomiar twardości wody pranie w twardej wodzie przegląd techniczny regeneracja zmiękczacza wody serwis zmiękczacza wody siarkowodór skażenie odry skażenie rzeki skóra ślad wodny smaczna woda sól tabletkowana sól tabletkowana sprzedawca zmiękczacza wody środowisko stacja uzdatniania wody stacje uzdatniania stopień twardości wody studnia susza susza hydrologiczna świecące zwierzęta twarda woda twardość wody układ słoneczny uzdatnianie wody uzdatnianie wody studziennej uzdatnianie wody ze studni WiFi woda woda bez chloru WODA BUTELKOWANA woda chlorowana woda dla zwierząt woda do picia woda do podlewania woda morska woda na Ziemi woda pitna woda pitna woda studzienna woda w diecie woda w domu woda w kosmosie woda w organizmie woda wirtualna woda wodociągowa woda z własnego ujęcia woda ze studni wodociągi wody słodkie wrażliwa skóra własne ujęcie własne ujęcie zanieczyszczenia w wodzie zapach chloru zapach wody zatrucie rzeki zawartość wody zbieranie deszczówki zdalna obsługa zdrowa woda zdrowie żelazo w wodzie zmiękczacz wody zmiękczacz wody do domu zmiękczacz wody gdzie kupić zmiękczacz wody w bloku zmiękczacz wody w domu zmiękczacz wody w mieszkaniu zmiękczacz wody z WiFi zmiękczacze zmiękczanie wody zmiękczona woda zużycie wody zwierzęta bioluminescencyjne zwierzęta wodne złoże jonowymienne łazienka