Czysta woda jest podstawą utrzymania higieny w dobie wciąż aktualnego problemu - koronawirusa. Dokładne mycie rąk wodą z mydłem może zapobiec rozprzestrzenianiu się niewidzialnego zagrożenia, a nawodnienie organizmu jest niezbędne do utrzymania silnego układu odpornościowego. Zapewne zastanawiasz się jednak nad tym, czy woda wpływająca do mojego domu może przenosić wirusa? Od razu uspokajamy - nie jest to prawdopodobne.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) donosi, że COVID-19, który jest wywoływany przez koronawirusa, "Nie został wykryty w zasobach wody pitnej, a w oparciu o obecne dowody, ryzyko dla zasobów wodnych jest niskie.”
Według specjalistów koronawirus jest typem wirusa, który jest szczególnie podatny na dezynfekcję i oczekuje się, że standardowe procesy uzdatniania będą skuteczne w ochronie przed nim. To oznacza, że użytkownicy wody miejskiej mogą jej nadal bezpiecznie używać i pić wodę ze swoich kranów jak zwykle, najlepiej po dodatkowej filtracji np. filtrem podkranowym.
Podobnie właściciele domów, którzy czerpią wodę z prywatnej studni, powinni wiedzieć, że szanse na przedostanie się wirusa do własnego ujęcia niewielkie. Generalnie, jeśli wirus dostaje się do studni, to jest to sytuacja ekstremalna i rzadka. Wówczas należy skonsultować się ze specjalistą ds. wody studziennej i dokonać dezynfekcji z jego wsparciem.
Niemniej jednak, specjaliści radzą, aby właściciele domów z prywatnymi studniami, którzy są zaniepokojeni ewentualną obecnością wirusów w ich wody pitnej, rozważyli naprawcze metody działania, takie systemy światła ultrafioletowego lub chlorowanie. Są to wysoce skuteczne sposoby na uzdatnienie wody z własnych ujęć, powszechnie stosowane w branży.
Właściciele prywatnych studni powinni poza tym co roku sprawdzać bezpieczeństwo mikrobiologiczne swojej wody studziennej pod kątem obecności bakterii coli i E. coli. Lista certyfikowanych laboratoriów badawczych jest dostępna w sieci.
Z kolei zaniepokojeni właściciele domów, którzy korzystają z wody miejskiej, mogą skontaktować się z lokalnym dostawcą, aby dowiedzieć się, jakimi metodami woda jest uzdatniana przed dostarczeniem do domu i aby uzyskać aktualną analizę wody.
Jednym z powszechnych środków dezynfekujących, które publiczne systemy wodociągowe stosują do zabijania zanieczyszczeń mikrobiologicznych zanim dotrą one do domów, jest chlor. Chociaż chlor zapewnia bezpieczeństwo wody, może również pozostawiać po sobie nieprzyjemny smak lub zapach. Jeśli przeszkadza Ci obecność chloru, masz możliwość usunięcia go za pomocą naszych rozwiązań do wody pitnej.
Zmiękczanie i filtrowanie wody pitnej węglem aktywnym
Możesz użyć filtra z węglem aktywnym w postaci rozwiązania na cały dom, aby skutecznie usunąć smak i zapach chloru w wodzie, którą nie tylko pijesz, ale też używasz do mycia, gotowania, czy prania. Jeśli interesuje Cię wyłącznie chlor w wodzie pitnej, możesz zdecydować się na punktowy filtr z węglem aktywnym, np. pod zlewem kuchennym.