Około 15% właścicieli domów Polsce korzysta z własnych ujęć wodnych. Ponieważ prywatne studnie nie są regulowane w taki sam sposób jak miejskie wodociągi, to właściciele ujęć są odpowiedzialni za samodzielne doprowadzenie wody studziennej do norm odpowiadających polskim przepisom dotyczącym wody pitnej i użytkowej.
W związku z tym zaleca się użytkownikom wody studziennej przeprowadzanie testów co najmniej raz w roku. Oprócz zapewnienia bezpieczeństwa wody pitnej, proces ten może również pomóc w odkryciu przyczyn problemów natury estetycznej: nieprzyjemnego smaku lub zapachu, osadów lub odbarwionego/mętnego wyglądu.
Prywatne studnie czerpią z wód gruntowych. Podczas przechodzenia opadów atmosferycznych przez glebę i skały mogą gromadzić się minerały, a także inne potencjalne zanieczyszczenia pochodzące z pobliskich źródeł. W miarę jak woda przepływa przez rury i instalacje wodociągowe, do wody mogą dostawać się również inne substancje.
Problemy te mogą prowadzić do zmian, które wpływają na smak, zapach lub wygląd wody studziennej, a także twardość. Twarda woda może powodować gromadzenie się osadów na armaturze, a także pozostawianie plam na naczyniach, wpływając jednocześnie na wydajność urządzeń AGD wykorzystujących wodę.
Co ważne, wiele problemów związanych z problematyczną wodą może być niezauważalnych bez badania. W związku z tym zaleca się, aby badać wodę ze studni przynajmniej raz w roku pod kątem takich problemów jak:
Testy powinny być również przeprowadzane, jeśli zauważysz zmiany w jakości wody, po wymianie lub naprawie jakiejkolwiek części systemu, lub jeśli występują problemy w pobliżu studni ze względu na kwestie takie jak powodzie, zaburzenia gruntu lub usuwanie odpadów.
Użytkownicy wody studziennej powinni przeprowadzić testy na obecność azotanów zwłaszcza, jeśli którykolwiek z domowników jest w ciąży, karmi piersią, lub jeśli w domu są małe dzieci. T na obecność siarczanów, chlorków, żelaza, manganu i minerałów twardości zaleca się co najmniej raz na trzy lata.
Zwracaj uwagę na nowe potencjalne źródła zanieczyszczeń w Twojej okolicy spowodowane zmianami w rolnictwie lub przemyśle. Regularne testowanie pomoże Ci określić, kiedy nastąpiły zmiany, dzięki czemu łatwiej będzie Ci ustalić, co mogło być przyczyną pojawiającego się problemu.
Dedykowani profesjonaliści mogą pomóc Ci upewnić się, że wykonujesz pożądany poziom badania wody studziennej dla swoich potrzeb. Dostępne są bezpłatne testy domowe, ale w przypadku bardziej intensywnych inspekcji może być wymagana analiza laboratoryjna. Specjalista ds. uzdatniania wody może wykonać test wody w domu, aby zapewnić natychmiastowy wgląd w jakość wody. W oparciu o te wyniki, może być zalecane, aby woda została poddana bardziej szczegółowym badaniom analitycznym.
Dzięki regularnym badaniom wody studziennej można ocenić bezpieczeństwo wody pitnej dla rodziny, jednocześnie wskazując opcje uzdatniania wody studziennej w celu poprawy jej smaku i rozwiązania problemów takich jak twardość.
Systemy filtracji wody studziennej, zainstalowane w miejscu, w którym woda dostaje się do domu, mogą pomóc zminimalizować zanieczyszczenia i inne problemy z wodą, poprawiając jednocześnie smak, zapach i wygląd wody studziennej.
Ponadto, jeśli masz twardą wodę, instalacja zmiękczacza wody do wody studziennej może pomóc w rozwiązaniu problemów, takich jak tworzenie się kamienia na szklanych lub chromowanych powierzchniach i wewnątrz urządzeń AGD.
Filtr multifunkcyjny Ecomulti - urządzenie do usuwania najczęściej spotykanych zanieczyszczeń w wodzie studziennej i zmiękczania wody w jednym!
Jakość wody studziennej może zmieniać się w czasie z różnych powodów. Badaj wodę ze studni co najmniej raz w roku, aby upewnić się, że woda jest nadal bezpieczna do picia i aby upewnić się, że masz skuteczny plan uzdatniania wody w domu.