Już od jakiegoś czasu jesteśmy świadkami masowego, kierowanego przez młodzież ruchu skierowanego przeciwko zmianom klimatycznym. Coraz częściej młodzi ludzie jednoczą się we wspólnej sprawie i domagają się uwagi, walcząc o sprawiedliwość ekologiczną. Chcą, aby rządy zajęły stanowisko przeciwko zmianom klimatycznym.
Na linii frontu tej walki znajduje się Autumn Peltier, międzynarodowy rzecznik czystej wody. Kim jest Autumn Peltier? To 16-letnia, aktywistka zaangażowana w kwestie związane z ekologią i czystą wodą. Jest członkiem Wikwemikong First Nation w północnym Ontario. Mieszka nad jeziorem Huron, jednym z Wielkich Jezior Ameryki Północnej – to największa grupa słodkowodnych jezior na Ziemi. Dorastając, Peltier zawsze miała dostęp do czystej wody, ale wie, że inni nie mają tyle szczęścia.
"Ciągle widzimy i słyszymy, że są społeczności First Nation nie mogą pić swojej wody, ponieważ jest skażona przez zanieczyszczenia i budowę rurociągów” mówi Peltier. "Pewnego dnia naprawdę mnie to dotknęło i doprowadziło do płaczu.” Po tym objawieniu Peltier zaczęła opowiadać się za powszechnym prawem do czystej wody pitnej – co ciekawe, miała wówczas zaledwie 8 lat! Uczyła się od swojej ciotki, Josephine Mandamin, która również pracowała nad ochroną wody w Kanadzie. Mandamin podróżowała wzdłuż brzegów Wielkich Jezior, aby propagować i podnosić świadomość w zakresie ochrony wód. Peltier, jako oficjalna "obrończyni wody", walczy o uniwersalną czystą wodę pitną. W szczególności opowiada się za bezpiecznymi drogami wodnymi i wodą pitną dla rdzennej ludności w Kanadzie oraz poza nią. "Woda jest jednym z najświętszych pierwiastków w naszej kulturze", twierdzi.
Nawet w tak młodym wieku Peltier zrobiła już wiele, aby zwiększyć świadomość praw do wody i zapewnić społecznościom dostęp do bezpiecznej wody pitnej. Spotkała się nawet z premierem Justinem Trudeau w 2016 roku. Wówczas we łzach nalegała, by zrobił więcej, by powstrzymał kanadyjskie społeczności przed spożywaniem niebezpiecznej dla zdrowia i życia wody. Wcześniej premier zatwierdził kilka projektów budowy rurociągu, zagrażających społecznościom First Nation. Ze względu na budowę, ponad 100 rdzennych społeczności otrzymało oficjalne zalecenia wskazujące, że woda pitna na danym terenie może być skażona patogenami i nie jest bezpieczna do picia bez uprzedniego jej zagotowania. Peltier przekazała również swoje przesłanie na arenie międzynarodowej. W 2015 r. wzięła udział w konferencji klimatycznej dla dzieci w Szwecji, a w 2017 roku otrzymała nominację do Dziecięcej Międzynarodowej Nagrody Pokojowej.
W 2018 roku Peltier udała się do siedziby Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. W ramach rozpoczęcia Międzynarodowej Dekady Działań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju rozpoczęła debatę na temat praw dotyczących wody. Peltier mówiła w ONZ: "Woda jest życiodajną krwią Matki Ziemi. Nasza woda nie powinna być na sprzedaż. Wszyscy mamy prawo do tej wody i wszyscy jej potrzebujemy." Rok później Peltier wystąpiła na Global Landscapes Forum, które skupia się na zrównoważonym rozwoju terenów. W swoim wystąpieniu podkreśliła alarmującą liczbę rdzennych społeczności, którym brakuje czystej wody, oraz to, jak niewiele zostało zrobione. "Na tych wszystkich ziemiach, są liczne przypadki, gdzie ktoś nie może pić wody", powiedziała. "Dlaczego jest ich tak wiele i dlaczego nic się nie zmienia?"
Źródła: https://www.womenofinfluence.ca/2020/02/04/autumn-peltier/, http://etfovoice.ca/feature/interview-autumn-peltier, https://www.manitoulin.ca/autumn-peltier-honoured-by-bbc/, https://www.minaguli.com/100-water-heroes/autumn-peltier