Jak czyścić armaturę łazienkową, aby nie uszkodzić jej powłok ochronnych? Sprawdź, jak utrzymywać estetyczny wygląd i funkcjonalność deszczownic, baterii umywalkowych, wannowych czy natryskowych przez długie lata ich użytkowania.
Armatura to elementy wyposażenia łazienki, na których regularnie odkładają się różne osady i uwidaczniają zacieki po wodzie. Systematyczne czyszczenie armatury łazienkowej jest kluczowe dla zachowania estetyki i higieny w tym pomieszczeniu. Znajomość zaleceń producenta, stosowanie właściwych preparatów, a także odpowiednia jakość wody znacznie ułatwiają sprzątanie i utrzymanie baterii łazienkowych w czystości.
Armatura łazienkowa wymaga pielęgnacji dostosowanej do materiału, z jakiego została wykonana. Dlatego przed przystąpieniem do jej czyszczenia należy zapoznać się z zaleceniami producenta, które zawierają informacje o polecanych środkach czyszczących oraz metodach pielęgnacji. Producenci armatury często też jasno określają, jakich preparatów czy składników należy unikać. Znajomość wytycznych producenta armatury pozwoli zapobiec uszkodzeniom powłok ochronnych spowodowanym zastosowaniem zbyt „agresywnych”, niewłaściwie dobranych środków czyszczących, ułatwia utrzymanie armatury w czystości i pozwoli nam zachować gwarancję na produkt. Nie obejmuje ona bowiem uszkodzeń powłok i powierzchni, spowodowanych niewłaściwą pielęgnacją armatury.
Do czyszczenia armatury łazienkowej zaleca się stosowanie łagodnych środków czystości. Powłoki pokrywające baterie łazienkowe są wrażliwe na preparaty zawierające składniki ścierne, kwasy, rozpuszczalniki i chlor. Producenci podkreślają, że do ich czyszczenia wystarczy ciepła woda z mydłem w płynie lub płynem do mycia naczyń. Dobrym wyborem będą również środki czystości polecane przez producenta. Aby zapobiec uszkodzeniom armatury należy unikać również ostrych myjek i szczotek, które mogą zarysować jej powierzchnię - najlepszym wyborem będzie miękka szmatka.
Sposobem na utrzymanie armatury w doskonałym stanie jest jej regularne czyszczenie. Nawyk osuszania umywalki po użyciu oraz przecierania kranów suchą szmatką może znacznie zmniejszyć ryzyko powstawania osadów kamiennych i trwałych zabrudzeń. Nie zawsze jednak o tym pamiętamy, nie zawsze też mamy na to czas i możliwości. Gromadzące się na armaturze osady, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z twardą wodą, są wówczas trudne do usunięcia i często skłaniają nas do sięgania po mocne środki chemiczne. Tymczasem ich zastosowanie może doprowadzić do trwałego uszkodzenia powłoki armatury, a w efekcie do powstania odbarwień i uszkodzeń powierzchni. Aby mocna chemia w łazience nie była nam potrzebna, a usuwanie zanieczyszczeń z armatury wymagało od nas niewielkich nakładów czasu i pracy, warto zadbać o odpowiednią jakość wody w domowej instalacji.
Miękka woda znacząco ułatwia utrzymanie łazienki w czystości, gdyż nie wytrącają się z niej osady z kamienia. Dzięki temu do czyszczenia armatury wystarczą łagodne detergenty, które jednocześnie nie uszkodzą jej powierzchni. Środki czyszczące w miękkiej wodzie są nie tylko skuteczniejsze, ale i bardziej wydajne. Lepiej się w niej rozpuszczają i pienią, dzięki czemu do uzyskania oczekiwanych efektów zużywamy ich mniej. Jeśli więc do budynku dostarczana jest twarda woda i zależy nam na łatwym utrzymaniu czystości w łazience oraz zachowaniu doskonałego stanu i wyglądu armatury przez wiele lat, warto rozważyć montaż zmiękczacza wody. Zmiękczając wodę w domu, dbamy nie tylko o łazienkę i jej wyposażenie, ale również o korzystające z wody sprzęty AGD, kotły grzewcze, pompy ciepła oraz domowe instalacje, które także są chronione przed negatywnymi i kosztownymi skutkami wytrącania się z twardej wody kamiennych osadów.
Poznaj najczęściej wybierany zmiękczacz wody dla domów jednorodzinnych