Powszechnie uważa się, że ocet może oczyścić wszystko, ale nie jest to tak uniwersalne czyściwo, jak mogłoby się wydawać. Biały ocet jest rzeczywiście dobry w odkamienianiu ekspresu do kawy i nie pozostawia smug na szybach, ponieważ kwas reaguje z organicznymi substancjami chemicznymi w plamach i rozpuszcza je. Teraz jednak wyobraź sobie, że tak jak rozpuszcza kamień, tak samo działa na powierzchnie w Twoim domu. Oto dziewięć przypadków, w których należy odstawić na półkę ocet i sięgnąć po inny środek czyszczący.
Użycie octu do czyszczenia żelazka może spowodować korozję elementu grzejnego i trwale uszkodzić wnętrze urządzenia. Większość żelazek parowych posiada zewnętrzną powłokę ochronną, ale kwas może przeżreć tę powłokę i wtedy metalowe części narażone są na uszkodzenia. Jednocześnie nie ma uniwersalnej metody na czyszczenie żelazka – optymalny sposób zależy od modelu, który posiadasz. Najlepiej przeczytać instrukcję obsługi żelazka i postępować zgodnie z zaleceniami producenta.
Jeśli chcesz, aby Twoje kamienne blaty wyglądały pięknie, nie sięgaj po ocet. Kwas częściowo strawi i zmatowi naturalne kamienie, takie jak granit, marmur i steatyt. Może sprawić, że powierzchnie stracą swój blask i pojawią się wyżłobienia. Zamiast tego zalecamy wycieranie blatów za pomocą gąbki lub ręcznika zanurzonego w łagodnym detergencie.
Być może słyszeliście, że uruchomienie zmywarki z miską octu w środku pomoże pozbyć się warstwy kamienia z twardej wody i niechcianych zapachów. Niektórzy używają nawet octu jako środka do płukania. Jednak ocet jest nie tylko nie do końca skuteczny w usuwaniu zacieków z twardej wody, ale także producenci zmywarek ostrzegają, że kwas octowy może strawić gumowe części w zmywarkach, których są tam dziesiątki. Poszczególne elementy gumowe mają różne składy chemiczne i niektóre z nich reagują z octem. Jeśli masz wątpliwości jak jest w przypadku Twojej zmywarki, lepiej wybierz do czyszczenia przeznaczony do tego specjalny detergent. A najlepszym rozwiązaniem będzie zainstalowanie zmiękczacz wody, by całkowicie pozbyć się problemu osadów z kamienia.
Ocet jest świetny do wyczyszczenia okien bez smug, ale nigdy nie używaj go na ekranach sprzętów elektronicznych, takich jak komputer, smartfon, tablet czy telewizor. Ocet może uszkodzić właściwości antyodblaskowe ekranu, a nawet sprawić, że ekran dotykowy będzie mniej responsywny. Zamiast tego użyj miękkiej gąbki lub ściereczki zwilżonej zwykłą wodą. W przypadku uporczywych plam, warto spróbować roztworu płynu do naczyń silnie rozcieńczonego wodą, nakładanego na szmatkę, a nie na sam ekran.
Wielu producentów podłóg przestrzega przed używaniem octu do czyszczenia, zwłaszcza jeśli są one wykonane z twardego drewna. Niektórzy nawet anulują gwarancję, jeśli pojawią się jakiekolwiek oznaki, że ocet został użyty. Rozcieńczony ocet może rozpuszczać warstwę wykończeniową, która chroni drewno. Przez to podłoga szybko staje się matowa i porysowana – ten sam problem dotyczy mebli drewnianych. Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta dotyczącymi czyszczenia lub wybierz środek, który jest przeznaczony specjalnie do podłóg z twardego drewna. Jeśli masz kamienną podłogę z płytek, również lepiej nie używać octu.
Dobrze trzymać ocet z dala od metali. Narzędzia z odsłoniętymi krawędziami, takie jak noże kuchenne, są na niego szczególnie wrażliwe. Ocet może nie tylko uszkodzić wykończenie noży, ale również wystrzępić jego krawędź. Inne popularne metale w kuchni, których nie należy czyścić octem, to aluminium i miedź. Najlepszą opcją odkażania i usuwania zabrudzeń jest w tym przypadku płyn do mycia naczyń i ciepła woda.
Rozcieńczony ocet nie musi uszkadzać Twojej płyty kuchennej – metalowe części są zwykle pokryte emalią, a gładkie płyty kuchenne są wykonane ze szkła - ale tym, co chcesz usunąć z powierzchni kuchenki, są tłuste zabrudzenia, a na te ocet po prostu nie działa. Zamiast kwaśnego octu wybierz alkaliczny środek czyszczący, zawierający np. amoniak.
Plastikowe i szklane powierzchnie na większości małych urządzeń kuchennych, takich jak blendery, ekspresy do kawy i tostery, są bezpieczne do czyszczenia za pomocą octu, ale powinno się omijać jakichkolwiek części gumowe lub metalowe, które ocet może trwale zniszczyć. Dotyczy to również stali nierdzewnej. Są różne gatunki stali nierdzewnej. Te gorszej jakości są często wykorzystywane do produkcji małych urządzeń kuchennych i mniej odporne na rdzewienie wspomagane przez kwas. W razie wątpliwości należy użyć rozcieńczonego płynu do mycia naczyń.
Ocet jest czasem używany jako zmiękczacz tkanin lub do pozbywania się plam i zapachów w praniu, ale tak jak w zmywarkach do naczyń, może on uszkodzić gumowe uszczelki i węże w niektórych pralkach, by następnie spowodować nieszczelności. Przy ciągłym użytkowaniu ocet może dosłownie roztopić węże, zwłaszcza w przypadku pralek ładowanych od frontu. Poza tym ocet nie jest zbyt przydatny w przypadku plam, które już się osadziły na powierzchni odzieży, w tym plam z jedzenia, czy krwi.