Osady z kamienia na łazienkowej armaturze niestety nie są najgorszym problemem, z jakim można się spotkać, gdy w domowej instalacji płynie twarda woda. Przez twardą wodę tracisz nawet kilkaset złotych rocznie. Montaż zmiękczacza wody niesie ze sobą kilka ważnych korzyści, w tym tych, wpływających pozytywnie na domowy budżet. Poznaj najważniejsze z nich.
Twarda woda skraca żywotność mających z nią kontakt sprzętów, przez co służą nam krócej i częściej musimy je wymieniać. Oznacza to dodatkowe wydatki ponoszone na zakup nowych lub serwis zakamienionych sprzętów AGD, np. ekspresu do kawy, zmywarki, pralki lub czajnika elektrycznego. Często nawracające awarie, których winowajcą są osadzające się na różnych elementach osady z kamienia, mogą stanowić spore obciążenie dla domowego budżetu. Montując zmiękczacz eliminujesz problem twardości wody. Dzięki temu domowe sprzęty nie są narażone na negatywne oddziaływanie osadów z kamienia, zachowują swoją długą żywotność i nie wymagają częstego serwisowania oraz odkamieniania, co ogranicza wydatki związane z ich eksploatacją.
Twarda woda po podgrzaniu tworzy kamień kotłowy, który w instalacji grzewczej może wyrządzić wiele szkód. Warstwa osadów z kamienia zmniejsza przewodność cieplną powierzchni grzewczych, w wyniku czego zwiększa się zużycie energii niezbędnej do podgrzewania wody. Więcej zużywanej energii to wyższe koszty ogrzewania. Zmiękczacz wody zapobiega wytrącaniu się osadów kamiennych z wody. Brak kamienia kotłowego to brak problemów z awariami zakamienionych urządzeń oraz optymalne zużycie energii przez domowe źródła ciepła.
Głównym utrapieniem wynikającym z faktu użytkowania twardej wody jest powstawanie trudnych do usunięcia jasnych osadów z kamienia, które są bardzo widoczne zwłaszcza na czarnej armaturze, kabinie prysznicowej, czy sanitariatach. Osady te odkładają się również na płytkach łazienkowych i innych powierzchniach. Zmiękczanie wody pozwala maksymalnie ograniczyć to zjawisko, co ułatwia utrzymanie czystości i estetyki w łazience.
Wytrącające się z twardej wody osady z kamienia odkładają się również na wewnętrznych powierzchniach rur wodnych. Z upływem czasu instalacje zarastają kamieniem. Wraz z narastającą warstwą osadów znacznie spada wydajność przepływu wody. Pod warstwą kamienia wytrącającego się z twardej wody może również dochodzić do korozji. Wszystko to nieuchronnie prowadzi do awarii, które mogą zaskoczyć domowników w najmniej oczekiwanym momencie, a co najważniejsze, mogą okazać się bardzo kłopotliwe i kosztowne. Zmiękczona woda to brak osadów odkładających się w instalacji wodnej, co przekłada się na lepsze ciśnienie wody i brak ryzyka korozji powodowanej przez kamień.
Z powodu twardej wody ponosisz większe wydatki na zakup środków czystości. W szczególności tych przeznaczonych do czyszczenia zakamienionych powierzchni – m.in. armatury łazienkowej czy płytek pod prysznicem, ale nie tylko. Twarda woda charakteryzuje się wysokim napięciem. Duże napięcie powierzchniowe wody skutkuje gorszym zwilżaniem wszelkich powierzchni. W takiej wodzie trudniej rozpuszczają się środki myjące. Utrudnia to usuwanie zanieczyszczeń i powoduje zwiększone zużycie detergentów - aby ich zastosowanie przyniosło oczekiwane efekty, trzeba bowiem zużyć ich więcej. Miękka woda bardzo dobrze rozpuszcza środki czyszczące, dzięki czemu są one skuteczniejsze i zużywasz ich znacznie mniej.
Brak osadów z kamienia w kuchni i łazience to również łatwiejsze i szybsze sprzątanie tych pomieszczeń. Utrzymanie ich w czystości ogranicza się głównie do usuwania kurzu i osadów z mydła, co nie wymaga użycia mocnych środków chemicznych i pochłania zdecydowanie mniej czasu oraz energii niż usuwanie osadów kamiennych. Szybsze sprzątanie domu to więcej czasu na to, co dla Ciebie ważne.
Minerały zawarte w twardej wodzie mogą osadzać się na włóknach tkanin, co sprawia, że są one bardziej sztywne. Odkładanie się minerałów na tkaninach może powodować również zmianę ich koloru oraz wpływać niekorzystnie na ogólny stan ubrań. Podczas prania tkanin w miękkiej wodzie, detergenty i mydła łatwiej tworzą pianę, co pozwala na skuteczniejsze usuwanie brudu i plam. Miękka woda nie wytrąca ponadto osadów odkładających się na tkaninach. W rezultacie ubrania prane w takiej wodzie są bardziej miękkie, bez konieczności stosowania środków zmiękczających.
Jakość wody w domu wpływa także na nasze zdrowie i wygląd. Twarda woda nie rozpuszcza odpowiednio kosmetyków, przez co ich działanie jest słabsze, a Ty stosujesz ich więcej. Są one również trudniejsze do spłukania. Może to podrażniać i wysuszać skórę. Kontakt z twardą wodą może także nasilać alergie skórne i przyczyniać się do rozwoju egzemy. Z kolei włosy myte twardą wodą puszą się, tracą blask i stają się nieprzyjemne w dotyku. Mycie w miękkiej wodzie rozwiązuje te problemy. Taka woda dobrze rozpuszcza kosmetyki i spłukuje je z włosów oraz skóry nie narażając jej na przesuszenia i podrażnienia.
Poznaj najoszczędniejszy zmiękczacz wody do domów jednorodzinnych