Morze Bałtyckie jest jednym z ulubionych kierunków wakacyjnych w naszym kraju. Wiele osób co roku powraca na jego urokliwe wybrzeża, aby spędzić tam swoje urlopy. Warto więc poznać Bałtyk nieco bliżej i sprawdzić, co kryją jego wody.
Bałtyk jest najmłodszym morzem na świecie - ma zaledwie 14 000 lat. W porównaniu do Morza Śródziemnego z wiekiem 5 500 000 lat czy Morza Czerwonego, które ma 30 000 000 lat, nie może się pochwalić zbyt długim istnieniem.
Do Polski należą:
Powierzchnia Bałtyku (wraz z cieśniną Kattegat) szacowana jest na ok. 415 266 km². Dla porównania Morze Śródziemne ma powierzchnię ok. 2 500 000 km², a Morze Filipińskie 5 726 000 km².
Polskie morze terytorialne ma natomiast powierzchnię 8783 km², a morskie wody wewnętrzne 2041 km².
Maksymalna głębokość Morza Bałtyckiego, odnotowana w punkcie Głębi Landsort, położonej na północny zachód od szwedzkiej Gotlandii wynosi 459 metrów. Jednak średnia głębokość Bałtyku to tylko 53 m. Dla porównania, średnia głębokość Morza Adriatyckiego wynosi 252,5 m, a Morza Śródziemnego 1438 m.
Morze Bałtyckie jest najmniej zasolonym morzem na Ziemi. Jego średnie zasolenie wynosi 7 promili podczas gdy najbardziej zasolone i zarazem najcieplejsze morze na kuli ziemskiej, czyli Morze Czerwone może się pochwalić nawet 42 promilami.
Ponad 40 milionów lat temu, gdy na naszej planecie nie było jeszcze ludzi, w epoce nazywanej eocenem tereny obecnego Morza Bałtyckiego znajdowały się na kontynencie zwanym Fennoskandią. Porastały go tzw. lasy bursztynowe, na które w większości składały się drzewa iglaste żywicujące z dużą intensywnością. W powalonych pniach drzew tkwiła żywica, która dostając się do ziemi utworzyła pierwotne złoża bursztynu bałtyckiego. Każda bryłka bursztynu bałtyckiego ma więc około 40 milionów lat i z pewnością była świadkiem wielu przemian w historii naszej planety.
Morze Bałtyckie zamieszkuje czterech przedstawicieli ssaków – to foki szare, obrączkowane i pospolite oraz morświny.
Morze Bałtyckie to nie tylko miejsce występowania różnych grup organizmów, od słodkowodnych do morskich, ale także składowisko arsenału chemicznego z czasów II wojny światowej. Szacuje się, że na dnie Bałtyku znajduje się:
Obiekty te stanowią bardzo duże zagrożenie dla morskiego ekosystemu. Dlatego powstała inicjatywa o nazwie #BałtykDlaPokoleń, której celem jest zwrócenie uwagi na ten problem i zachęcenie społeczeństwa do podpisania apelu wzywającego do wykonania rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie oczyszczenia dna Morza Bałtyckiego z broni chemicznej z okresu II Wojny Światowej.
Zadbaj o wodę w swoim domu. Sprawdź nasze najoszczędniejsze zmiękczacze wody