Jak to działa? Zmiękczacze wody działają na zasadzie prostej reakcji chemicznej, ale bez użycia jakichkolwiek specjalistycznych preparatów. Skład Twojej wody po zmiękczaniu zmienia się – żywica jonowymienna w zmiękczaczu pobiera z wody jony wapnia i magnezu, które są odpowiedzialne za osady z kamienia i zamienia je na jony sodu. Po kilku lub kilkunastu takich wymianach zmiękczacz wody zregeneruje i ponownie naładuje się jonami sodu, wypłukując złoże z magnezu i wapnia. Do tego procesu zmiękczacz potrzebuje wyłącznie wody i soli w tabletkach, które pobiera samodzielnie.
Zmiękczacz najlepiej zamontować podczas budowy domu – wówczas nie narażasz swojej skóry, sprzętów i elementów wyposażenia na zniszczenie przez osady z kamienia. Zmiękczacz możesz jednak zamontować w dowolnym momencie – poprawę komfortu odczujesz natychmiast! Jeśli już mieszkasz w domu od jakiegoś czasu, skąd dokładnie wiadomo, że to czas na montaż zmiękczacza? Oto 7 sygnałów:
Jeśli widzisz jasne zacieki w kuchni i łazience, prawdopodobnie masz twardą wodę. Na czajnikach i dzbankach do kawy tworzą się osady mineralne, mogą również gromadzić się w rurach. Problem zatykania rur kamieniem jest niewidoczny, ale groźny – Twoja instalacja nie przepuszcza wystarczająco dużo wody, co wpływa na spadki ciśnienia i obniżenie wydajności ogrzewania o jakieś 20%, przez co płacisz wyższe rachunki za ogrzanie tej samej powierzchni…
Osad kamienny jest twardą, kredową substancją składającą się z wodorowęglanu wapnia i magnezu. Problematyczne są sole wapnia i magnezu, które zwłaszcza po podgrzaniu tworzą jasne, trudne do usunięcia osady. Zmiękczanie wody, poprzez wymianę jonową, całkowicie eliminuje ten problem.
Twarda woda może w powodować swędzenie i przesuszenie skóry oraz włosów, ponieważ w wodzie jest dużo dodatkowych soli wapnia i magnezu, zatykających pory i utrudniających rozpuszczanie się kosmetyków. Mydło i szampon nie są w stanie nic z tym zrobić.
Twarda woda nie odżywia skóry, a po prostu wysusza ją. Minerały obecne w wodzie osadzają się na skórze, a mydło, które nie rozpuszcza się prawidłowo, nie może ich usunąć. Niespłukane resztki podrażniają skórę i sprawią, że jest sucha, szorstka… Twarda woda blokuje pory i powoduje więcej stanów zapalnych oraz powstawanie wągrów. Niestety po myciu w twardej wodzie Twoja skóra jest też pozbawiona blasku. To reakcja identyczna do tego, co dzieje się z naczyniami umytymi w twardej wodzie – są matowe i nieprzejrzyste, bo pokryte osadami mineralnymi.
Jeśli zauważysz, że Twoje ubrania, pościel i ręczniki szybko się zużywają, stały się przedwcześnie wyblakłe i zniszczone, to również oznaka twardej wody. Mogą być szorstkie i trudne do wyprania, ponieważ w wodzie znajduje się tak dużo dodatkowych substancji mineralnych.
Jedną rzeczą, którą możesz zrobić, aby zmniejszyć negatywne skutki prania w twardej wodzie, jest stosowanie specjalistycznych płynów zmiękczających. Ostatecznie najlepszym sposobem jest jednak zmiękczacz wody, który spowoduje, że woda nie będzie szkodliwa dla pranych tkanin.
Wszelkie ślady po pozostałościach mineralnych są oznaką twardej wody. Plamy z kamienia powstają, gdy woda z kranu odparowuje, pozostawiając wapń i magnez. Jeśli zauważasz jasne ślady w wannie i na kranach, istnieją sposoby ich usunięcia. Użyj odrobiny octu i wytrzyj osad. Wlanie do kubka wybielacza i pół szklanki sproszkowanego detergentu do zmywarek również usuwa te złogi mineralne. Jednak znowu – zamiast ciągłego usuwania kamiennych osadów domowymi sposobami, lepiej zainwestować w zmiękczacz wody, który zapobiegnie powstaniu problemu.
Rury stalowe najbardziej dostają w kość w przypadku twardej wody. Łatwo ulegają uszkodzeniu przez nagromadzony kamień i do tego jeszcze to irytujące obniżenie ciśnienia wody... Rury z miedzi i PCV radzą sobie lepiej z twardą wodą, ale nie oznacza to, że nie zatykają się. Jeśli kamień zacznie gromadzić się wokół zaworów w pralce i zmywarce, te nie będą w stanie zamknąć się całkowicie, co może doprowadzić do wycieku wody. I w ten oto sposób skraca się żywotność czajników, pralek, czy zmywarek. Regularne naprawianie instalacji i sprzętu AGD jest drogie i powoduje nadmierną eksploatację domu, dlatego lepiej jest znaleźć sposób, aby temu zapobiec.
Przy twardej wodzie Twoje rachunki za ogrzewanie rosną, ponieważ rury są częściowo zapchane osadami z kamienia i ogrzewanie jest mniej efektywne. Jeśli zauważysz, że Twój rachunek ostatnio się podniósł, być może będziesz potrzebować zmiękczacza. Skontaktuj się z lokalnymi wodociągami, aby dowiedzieć się, jak twarda jest woda, którą dostarczają do Twojego domu. Sprawdź ten wynik samodzielnie – być może woda wychodząca z wodociągów jest bardziej miękka niż ta, która rurami jest doprowadzona do Ciebie.
Przeanalizuj sytuację w Twoim domu. Jeśli zauważasz powyższe oznaki twardej wody w Twoim domu, jest jedno dobre wyjście, który wybawi Cię z każdego z powyższych problemów.