Większość domów w Polsce boryka się z problemem twardej wody. Faktem jest, że twarda woda nie wydaje się stanowić istotnego zagrożenia dla zdrowia. Jednak osady mineralne, które pozostawia w rurach, na elementach grzewczych oraz w łazience i kuchni, to prawdziwe utrapienie. Poza tym twarda woda wpływa negatywnie na skuteczność mycia i kąpieli. Czym różni się woda twarda od miękkiej i w czym dokładnie ta druga jest lepsza? Aby odpowiedzieć na te pytania, opracowaliśmy niniejszy przewodnik, w którym przedstawiamy najważniejsze zalety miękkiej wody.
Im twardsza jest woda, tym więcej rozpuszczonego w niej wapnia, magnezu i innych minerałów. Nawet umiarkowanie twarda woda może mieć już 60 mg/L węglanu wapnia (CaCO3). Twarda woda ma od 120 do 180 mg CaCO3/L, a bardzo twarda ma ponad 180 mg/L CaCO3. Rzecz w tym, że składniki aktywne w mydłach reagują na zawartość wapnia w twardej wodzie – im jest go więcej, tym mniej dokładne pranie i płukanie odzieży.
Oznacza to, że trzeba użyć więcej detergentu, aby dokładnie wybrać ubrania. Trzeba je też kilka razy wypłukać - w przeciwnym razie po wyschnięciu usztywnią się. Może to podrażniać skórę, zwłaszcza jeśli jest wrażliwa. Jeśli masz naprawdę twardą wodę, najlepiej będzie zainstalować system zmiękczania wody, by pralka pobierała wyłącznie wodę miękką.
Pozostałości po twardej wodzie są widoczne zwłaszcza na szklankach, zastawie i sztućcach. To resztki niespłukanego płynu do naczyń oraz osadów mineralnych, widocznych zwłaszcza po wyschnięciu. Niestety te niechciane pozostałości mogą wpływać na smak jedzenia i napoi. To budzi niesmak, prawda? Więc zastanów się nad inwestycją w system zmiękczania wody w domu.
Z czasem osady mineralne pozostawiane przez twardą wodę mogą blokować rury w Twojej instalacji wodno-kanalizacyjnej. Zmniejszone światło rur może obniżać ciśnienie wody w kuchni i łazience. Twoje krany i głowice prysznicowe będą miały trudności z zapewnieniem odpowiedniego przepływu wody.
Twarda woda może przyczyniać się do zatykania rur, w tym odpływowych. Im większe niesie ze sobą złoża mineralne, tym mniej wydajny jest system odwadniający. W miarę upływu czasu, może to spowodować cofanie się ścieków. Ponieważ miękka nie pozostawia po sobie osadów mineralnych, może pomóc w wydłużeniu żywotności rur odpływowych.
Czy wiesz, że ogrzewanie wody odpowiada za około 18% zużycia energii w domu? Jednak twarda woda może sprawić, że ta statystyka będzie znacznie zawyżona. To dlatego, że kamień, który tworzy się na elementach grzejnych może działać jak izolacja. Oznacza to, że podgrzewacz wody będzie potrzebował więcej czasu na ogrzanie wody. Im dłużej to trwa, tym więcej energii zużywa. Więc, im twardsza jest twoja woda, tym więcej masz powodów, by ją zmiękczyć!
Skorzystaj z dobrodziejstw miękkiej wody. Jak widać, ma wiele zalet - od łatwiejszego czyszczenia po obniżone koszty utrzymania domu. Wpływa również na środowisko, ponieważ pomaga w utrzymaniu optymalnej sprawności grzewczej.