Za twardość wody odpowiedzialne są rozpuszczone w niej sole, przede wszystkim wapnia i magnezu. Oba te pierwiastki łatwo krystalizują, zwłaszcza po podgrzaniu, co gołym okiem widoczne jest w postaci warstwy kamienia wewnątrz rur, przez które płynie w Twoim domu woda, czy na ściankach czajników. Efekt jest np. taki, jak na zdjęciu poniżej:
1. Zniszczone instalacje grzewcze. Osadzanie się kamienia o grubości 1 mm na powierzchni wymiennika ciepła oznacza, że:
2. Nieestetyczne jasne osady na powierzchni urządzeń sanitarnych. Osadzające się na bateriach oraz kabinach prysznicowych białe ślady oznaczają, że:
3. Podrażniona skóra po kąpieli. Mydło i inne środki myjące gorzej rozpuszczają się w wodzie. Oznacza to, że:
4. Uporczywe zacieki na naczyniach. Twarda woda pozostawia jasne osady na naczyniach i zmniejsza rozpuszczalność środków myjących. Oznacza to, że:
5. Zniszczone ubrania po praniu. W twardej wodzie dużo detergentów jest przeznaczonych na nieefektywne zmiękczanie twardej wody, zamiast na wyczyszczenie ubrań. Duża część środków myjących osadza się również na ubraniach. Oznacza to, że:
ROZWIĄZANIE
Aby pozbyć się problemu twardej wody, musisz wyeliminować szkodliwe dla instalacji jony wapnia oraz magnezu i na tym właśnie polega zmiękczanie wody.
Sposobem na osiągnięcie celu jest zamontowanie zmiękczacza o wydajności dostosowanej do liczby domowników, zużycia wody oraz jej twardości. Najlepiej dobrać urządzenie u specjalisty. Wystarczy podłączyć urządzenie do prądu oraz do głównego dopływu zimnej wody i zapewnić odpływ popłuczyn do kanalizacji.
Element zmiękczacza, który uwolni Cię od twardej wody, to tzw. złoże jonowymienne, umieszczone wewnątrz zmiękczacza w formie niewielkich kulek o złotym odcieniu. Złoże wyłapuje jony wapnia oraz magnezu i zastępuje je jonami sodu. Popłuczyny z jonami powodującymi twardość są odprowadzane do kanalizacji, a Ty od tej pory możesz cieszyć się zmiękczoną wodą. Gdy złoże zaczyna tracić swoje właściwości i istnieje ryzyko, że niechciane jony wapnia i magnezu dostaną się do wody, złoże podlega krótkiej regeneracji roztworem soli (regeneracja przypada na okres, kiedy urządzenie nie jest używane, np. w godzinach nocnych). Poza dosypywaniem soli co (zwykle co kilka miesięcy), urządzenie nie wymaga ingerencji ze strony użytkownika, dostarczając zmiękczoną, czyli lepszej jakości wodę dla całego domu.