Zmiękczanie wody to skuteczny sposób na poprawę jej jakości, który może znacząco wpłynąć na nasze codzienne życie. Z miękkiej wody nie wytrącają się osady z kamienia, co wpływa korzystnie m.in. na żywotność i bezawaryjność sprzętów AGD, instalacji i urządzeń grzewczych mających kontakt z wodą. W Internecie często jednak można spotkać się z obiegową opinią na temat tego, że picie zmiękczonej wody może być niekorzystne dla naszego organizmu, gdyż jest ona pozbawiona cennych minerałów. Obawy dotyczące picia zmiękczonej wody nie są jednak uzasadnione. Miękka woda jest bezpieczna do spożycia, po zmiękczaniu wciąż zawiera wiele minerałów. Pamiętajmy też, że kluczowe składniki odżywcze dostarczane są do organizmu przede wszystkim przez zróżnicowaną dietę, a nie samą wodę.
Jednym z najczęstszych mitów, z jakim można spotkać się szukając informacji o zmiękczanej wodzie, jest przekonanie, że jest ona wyjałowiona i pozbawiona wszelkich minerałów. W rzeczywistości zmiękczanie wody nie usuwa wszystkich minerałów ani innych składników odżywczych z wody. Proces ten jedynie zastępuje nadmiar jonów wapnia i magnezu (odpowiadających za twardość wody) jonami sodu (Na⁺), co sprawia, że woda staje się miękka. Pozostałe składniki, takie jak jony chlorkowe (Cl⁻) czy wodorowęglanowe (HCO₃⁻), pozostają w wodzie.
Tak, picie miękkiej wody jest bezpieczne. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz wiele innych instytucji zdrowotnych nie widzi przeciwwskazań do spożywania zmiękczonej wody. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, żeby woda przeznaczona do picia posiadała twardość ogólną zawartą w granicach: 1-10 mval/dm3 (50-500 mg/dm3 CaCo3). Odpowiada to wodzie miękkiej po twardą (woda określana jako bardzo twarda charakteryzują się twardością ogólną >510 mg/dm3 CaCo3).
Często można spotkać się z opinią, że zmiękczona woda nie jest korzystana, ponieważ proces zmiękczania pozbawia jej jest cennych jonów wapnia i magnezu. Ważne jest, aby zrozumieć, że główne źródła minerałów w naszej diecie to nie woda, lecz żywność. Kluczowym źródłem wapnia w diecie jest mleko i jego przetwory. Wśród produktów roślinnych najbogatsze w wapń są orzechy, nasiona i pestki, niektóre nasiona roślin strączkowych, warzywa z rodziny kapustnych, a także niektóre zboża. Roślinne źródła magnezu to przede wszystkim produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych, orzechy, ziemniaki, banany, a także kakao. Produkty bogate w magnez to także sery podpuszczkowe, ryby i owoce morza.
Jeśli chcielibyśmy zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na wapń i magnez jedynie za sprawą wody, musielibyśmy pić ją w ilości ok. 300 szklanek dziennie.
Picie zmiękczonej wody może wiązać się z niewielkim wzrostem spożycia sodu. Nie powoduje to słonawego smaku wody, może jednak być istotne dla osób na diecie niskosodowej. Wypijając dziennie 3 litry zmiękczonej wody, spożywalibyśmy 344,4 mg sodu (co odpowiada około 0,87 g soli kuchennej) - jest to przykładowa ilość soli, jaką zawiera jedna kromka białego pieczywa. Ilość ta jest niewielka, zaleca się jednak, aby osoby znajdujące się na diecie niskosodowej, planujące korzystanie ze zmiękczacza wody, dla pewności skonsultowały się z lekarzem lub dietetykiem.