Zmiękczona woda nie jest pozbawiona minerałów – co warto wiedzieć o spożywaniu miękkiej wody?

AdobeStock 172761837

Zmiękczona woda nie jest pozbawiona minerałów – co warto wiedzieć o spożywaniu miękkiej wody?

miękka woda , zmiękczacz wody , zmiękczanie wody , zmiękczona woda , woda pitna , picie wody , picie miękkiej wody

Zmiękczanie wody to skuteczny sposób na poprawę jej jakości, który może znacząco wpłynąć na nasze codzienne życie. Z miękkiej wody nie wytrącają się osady z kamienia, co wpływa korzystnie m.in. na żywotność i bezawaryjność sprzętów AGD, instalacji i urządzeń grzewczych mających kontakt z wodą. W Internecie często jednak można spotkać się z obiegową opinią na temat tego, że picie zmiękczonej wody może być niekorzystne dla naszego organizmu, gdyż jest ona pozbawiona cennych minerałów. Obawy dotyczące picia zmiękczonej wody nie są jednak uzasadnione. Miękka woda jest bezpieczna do spożycia, po zmiękczaniu wciąż zawiera wiele minerałów. Pamiętajmy też, że kluczowe składniki odżywcze dostarczane są do organizmu przede wszystkim przez zróżnicowaną dietę, a nie samą wodę.

Zmiękczona woda a minerały

Jednym z najczęstszych mitów, z jakim można spotkać się szukając informacji o zmiękczanej wodzie, jest przekonanie, że jest ona wyjałowiona i pozbawiona wszelkich minerałów. W rzeczywistości zmiękczanie wody nie usuwa wszystkich minerałów ani innych składników odżywczych z wody. Proces ten jedynie zastępuje nadmiar jonów wapnia i magnezu (odpowiadających za twardość wody) jonami sodu (Na⁺), co sprawia, że woda staje się miękka. Pozostałe składniki, takie jak jony chlorkowe (Cl⁻) czy wodorowęglanowe (HCO₃⁻), pozostają w wodzie.

Czy picie miękkiej wody jest bezpieczne?

Tak, picie miękkiej wody jest bezpieczne. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz wiele innych instytucji zdrowotnych nie widzi przeciwwskazań do spożywania zmiękczonej wody. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, żeby woda przeznaczona do picia posiadała twardość ogólną zawartą w granicach: 1-10 mval/dm3 (50-500 mg/dm3 CaCo3). Odpowiada to wodzie miękkiej po twardą (woda określana jako bardzo twarda charakteryzują się twardością ogólną >510 mg/dm3 CaCo3).

Zmiękczona woda a zapotrzebowanie organizmu na wapń i magnez

Często można spotkać się z opinią, że zmiękczona woda nie jest korzystana, ponieważ proces zmiękczania pozbawia jej jest cennych jonów wapnia i magnezu. Ważne jest, aby zrozumieć, że główne źródła minerałów w naszej diecie to nie woda, lecz żywność. Kluczowym źródłem wapnia w diecie jest mleko i jego przetwory. Wśród produktów roślinnych najbogatsze w wapń są orzechy, nasiona i pestki, niektóre nasiona roślin strączkowych, warzywa z rodziny kapustnych, a także niektóre zboża. Roślinne źródła magnezu to przede wszystkim produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych, orzechy, ziemniaki, banany, a także kakao. Produkty bogate w magnez to także sery podpuszczkowe, ryby i owoce morza. 
Jeśli chcielibyśmy zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na wapń i magnez jedynie za sprawą wody, musielibyśmy pić ją w ilości ok. 300 szklanek dziennie.

Zmiękczona woda a sód

Picie zmiękczonej wody może wiązać się z niewielkim wzrostem spożycia sodu. Nie powoduje to słonawego smaku wody, może jednak być istotne dla osób na diecie niskosodowej. Wypijając dziennie 3 litry zmiękczonej wody, spożywalibyśmy 344,4 mg sodu (co odpowiada około 0,87 g soli kuchennej) - jest to przykładowa ilość soli, jaką zawiera jedna kromka białego pieczywa. Ilość ta jest niewielka, zaleca się jednak, aby osoby znajdujące się na diecie niskosodowej, planujące korzystanie ze zmiękczacza wody, dla pewności skonsultowały się z lekarzem lub dietetykiem.

 

 



Polecane


Tagi
armatura łazienkowa badanie wody badanie wody Bałtyk bioluminescencja chlor w wodzie czysta woda deszczówka deuter dobry zmiękczacz drinking water EcoWater EcoWater Smart Filter egzema eksploatacja eVOLUTION 300 Boost eVOLUTION Refiner filtr do wody pitnej filtr EcoWater filtr mechaniczny filtr węglowy filtr wody filtr wody filtr wody pitnej filtr z węglem aktywnym filtrowanie wody filtrowanie wody ile lat ma woda ile pić wody infekcje jak czyścić aramturę jak myć włosy jaki zmiękczacz wody jakość wody kamień kotłowy kaszel katar kompaktowy zmiękczacz wody kondycja włosów koronawirus koszt użytkowania zmiękczacza kranówka miękka woda montaż zmiękczacza wody morze Morze Bałtyckie most solny mycie włosów nawadnianie nieprzyjemny zapach wody nowoczesny zmiękczacz wody odchudzanie odra odżelaziacz osad kamienny osad z kamienia osady z kamienia oszczędny zmiękczacz oszczędzanie wody owoce picie miękkiej wody picie wody podlewanie roślin pomiar twardości wody pranie w twardej wodzie przegląd techniczny regeneracja zmiękczacza wody serwis zmiękczacza wody siarkowodór skażenie odry skażenie rzeki skóra ślad wodny smaczna woda sól tabletkowana sól tabletkowana sprzedawca zmiękczacza wody środowisko stacja uzdatniania wody stacje uzdatniania stopień twardości wody studnia susza susza hydrologiczna świecące zwierzęta twarda woda twardość wody układ słoneczny uzdatnianie wody uzdatnianie wody studziennej uzdatnianie wody ze studni WiFi woda woda bez chloru WODA BUTELKOWANA woda chlorowana woda dla zwierząt woda do picia woda do podlewania woda morska woda na Ziemi woda pitna woda pitna woda studzienna woda w diecie woda w domu woda w kosmosie woda w organizmie woda wirtualna woda wodociągowa woda z własnego ujęcia woda ze studni wodociągi wody słodkie wrażliwa skóra własne ujęcie własne ujęcie zanieczyszczenia w wodzie zapach chloru zapach wody zatrucie rzeki zawartość wody zbieranie deszczówki zdalna obsługa zdrowa woda zdrowie żelazo w wodzie zmiękczacz wody zmiękczacz wody do domu zmiękczacz wody gdzie kupić zmiękczacz wody w bloku zmiękczacz wody w domu zmiękczacz wody w mieszkaniu zmiękczacz wody z WiFi zmiękczacze zmiękczanie wody zmiękczona woda zużycie wody zwierzęta bioluminescencyjne zwierzęta wodne złoże jonowymienne łazienka